gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Instalacja grzewcza przed kolejnym sezonem

aktualizacja: 19-07-2017, 07:50 – artykuł promocyjny


Modernizację instalacji grzewczej najlepiej zaplanować na okres przestoju. I choć wydaje nam się, że sezon grzewczy dopiero co się skończył i nie chcemy już interesować się tym tematem, to z pewnością odkładanie tej czynności na jesień jest mniej rozważne. Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia centralnego ogrzewania oraz jak poznać, że czas na wymianę? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku, sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”.

 

  • Przyjmuje się, że powinien rozpocząć się, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura utrzymuje się poniżej 10 stopni.
  • Dodatkową wytyczną jest jej poziom wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych - zaleca się, by wynosiła co najmniej 20 stopni.


W najbliższych miesiącach z pewnością żadne z powyższych nie zostanie spełnione. Jeśli jednak w minionym sezonie praca grzejnika nie była wystarczająco satysfakcjonująca, jego modernizacji najłatwiej dokonać właśnie latem. W takiej sytuacji często zadajmy sobie pytania - Jak zidentyfikować, że nadszedł czas na wymianę? Jakie nowoczesne rozwiązania mogą zwiększyć funkcjonalność i wydajność instalacji?

 

 

By nie było zimno ani drogo

 

Konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych wynika z dwóch najczęstszych przyczyn, czyli zbyt wysokich rachunków lub dotkliwego chłodu w mieszkaniu mimo ustawienia na maksymalny poziom regulatorów pracy instalacji. Oba przypadki wymagają w pierwszej kolejności kontroli w zakresie ewentualnego zapowietrzenia grzejnika oraz skuteczności działania głowicy i zaworów. Nie bez znaczenia jest tu także szczelność okien i jakość izolacji termicznej budynku. Pozytywny wynik kontroli powinien stać się bodźcem do dalszych działań. Konieczna może okazać się bowiem wymiana grzejników. Jeśli zaobserwujemy na ich powierzchni korozję, pęknięcia żeliwa czy widoczne przecieki, powodujące nierównomierne dogrzewanie pomieszczenia to zyskamy pewność, że to ostatni dzwonek na remont instalacji. Kolejny krok to dokładna analiza kosztów, którą warto przeprowadzić w oparciu o rozliczenia z ostatniego sezonu grzewczego. Teraz pozostaje już nam tylko dylemat, w co zainwestować by poprawić również ekonomiczny aspekt instalacji grzewczej.

 

 

 

Po pierwsze - jaki surowiec

 

Masywne grzejniki żeliwne dominowały w polskich domach przez całe dziesięciolecia. Na korzyść tego rozwiązania przemawiała solidność, długa żywotność i wysoka odporność na ciśnienie wody, które przekładały się na efektywne funkcjonowanie nawet w niekorzystnych warunkach. Jednak duża waga i rozbudowana, zajmująca stosunkowo dużo miejsca konstrukcja znacznie komplikowały montaż i wydłużały czas jego reakcji na regulację. Liczne załamania żeber utrudniały z kolei utrzymanie czystości.

Powyższe czynniki staly się przesłanką to wyłonienia się nowego lidera w tej dziedzinie i stały się nim płytowe grzejniki stalowe o kompaktowych rozmiarach, które zapewniają szybsze dostosowanie parametrów pracy do pożądanych ustawień. Dostępność do różnorodnych wymiarów i prosta powierzchnia sprawiają, że z łatwością dopasujemy je do metrażu oraz wystroju pomieszczenia. Rozwiązanie to jednak nie jest wolne od wad, największą z nich jest duża podatność na korozję wewnętrzną i zewnętrzną. By działały one niezawodnie, konieczne jest utrzymywanie w instalacji niskiego poziomu tlenu oraz odpowiednia ochrona widocznych powłok urządzenia. Może to być szczególnie trudne w przypadku pomieszczeń o stałej, wysokiej wilgotności - pomimo naszych starań, istnieje ryzyko, że wykorzystany do ich ogrzewania model stalowy zardzewieje.

 

Grzejnik aluminiowy Grupy Armatura

Grzejnik aluminiowy Grupy Armatura

 

Na tym tle bardzo korzystnie wypadają grzejniki aluminiowe. Podczas montażu istotnym atutem jest ich niewielka masa. Przemawia za nimi także oszczędność i funkcjonalność. – Aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło. W połączeniu z nowoczesną konstrukcją członową, dającą dużą powierzchnię wymiany termicznej mimo niewielkich rozmiarów, wykonane z niego urządzenia bardzo szybko się nagrzewająmówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Specjalna budowa wewnętrzna sprawia, że poziom zużywanej wody – w porównaniu z modelami starszej generacji – jest ograniczany – dodaje ekspert. Co istotne, grzejniki tego rodzaju mogą być montowane zarówno w instalacjach stalowych, miedzianych i z tworzyw sztucznych. Jest to możliwe dzięki nałożeniu na etapie produkcji specjalnej powłoki zapobiegającej korozji.

 

 

Nowoczesna konstrukcja dla wygody i estetyki

 

Możliwość dopasowania liczby członów do metrażu pomieszczenia, jego układu oraz potrzeb domowników to kolejne atuty grzejników z aluminium. Jeśli zdecydujemy się na dolne podłączenie to efekt ostateczny zyska na oszczędnej formie bez widocznych elementów łączenia. Bezpośredni montaż przewodów – tak, by były one mniej widoczne - przypadnie zatem do gustu zwolennikom nowoczesnej i minimalistycznej estetyki. Rozwiązanie ułatwia również proces instalacji, ograniczając liczbę elementów niezbędnych do jej przeprowadzenia. – Wprowadzenie na rynek uniwersalnego grzejnika zasilanego od dołu rozwiązało wiele problemów technicznych związanych z modernizacją modeli tradycyjnych na aluminiowe mówi Katarzyna Choniawko. – Nowoczesne przyłącza - krzyżowe proste lub kątowe - oraz możliwość montażu członów zasilających z prawej lub lewej strony znacząco ułatwiają dopasowanie urządzenia do konkretnego pomieszczenia i instalacjidodaje ekspert Armatury Kraków. Tego typu konstrukcja pozwala także osiągnąć dobre parametry funkcjonalne, tj. moc grzewczą oraz robocze ciśnienie i temperaturę. By jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pracy, warto zastosować armaturę współpracującą z głowicą termostatyczną.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowe klimakonwektory Aermec FCZ-H przeciwko wirusom

Nowe klimakonwektory Aermec FCZ-H przeciwko wirusom

Pandemia wywołana przez koronawirusa COVID-19 pokazała, jak ważne jest wprowadzenie... ¬ więcej...

 
REGULUS-system - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia - TOP 2020

REGULUS-system - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia - TOP 2020

Chłodzenie pomieszczenia za pomocą pompy ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy... ¬ więcej...

 
Ociepl wnętrze za pomocą kolorystyki

Ociepl wnętrze za pomocą kolorystyki

Największą popularnością cieszą się wnętrza ciepłe i przytulne. Niemal każdy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus