Hewalex - patron sekcji


Nowoczesne ogrzewanie obiektów użyteczności publicznej

aktualizacja: 12-07-2017, 10:06 – artykuł promocyjny


Zjawisko smogu coraz częściej dotyka również i mniejsze miejscowości. Z roku na rok problem przybiera na sile, a jak wiadomo zanieczyszczenia pochodzą nie tylko z przemysłu i komunikacji samochodowej, ale również urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi. Coraz więcej polskich gmin musi więc zderzyć się ze smogiem i obrać odpowiedni kurs walki z nim.

Największą popularnością cieszą się systemy dotacji na termomodernizację budynków oraz wymianę starych urządzeń grzewczych. Samorządy same mogą z takich dofinansowań korzystać. Mieszkańcy obserwując jak nowoczesne systemy dobrze sprawdzają się w szkołach, szpitalach, urzędach chętniej będą podejmować inicjatywę wdrażania ich rówież w prywatnych gospodarstwach.

 

Kluczowy wybór odpowiedniego systemu

 

Urzędy czy szkoły to budynki o dużej kubaturze, dlatego realizacja systemu grzewczego w nich wymaga większego nakładu pracy i to już na etapie planowania instalacji. Skomplikowane takiego systemu znacznie przewyższa te spotykane w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych. A sama kubatura nie jest tu jedynym problemem.

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć sobie inwestor z pomocą doświadczonej firmy projektowej, jest to, na jakie potrzeby musi odpowiadać nowy system. Czy chodzi głównie o zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, czy równie istotny jest dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej? Inne rozwiązania będą stosowane np. w budynku urzędu, a inne w szpitalu czy w szkole, w której mieści się basen.
 

W budynkach użyteczności publicznej można z powodzeniem stosować zarówno kotły gazowe, jak i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dużo zależy od tego, jakie są uwarunkowania samego obiektu – czy posiada dostęp do sieci gazowej, czy dysponuje odpowiednio dużym terenem, aby móc zamontować gruntową pompę ciepła.


fot.: Kocioł kondensacyjny C230

 

 

Gazowe kotły kondensacyjne

 

W obiektach o większej kubaturze nadal obserwuje się tendencję związaną z częstym wybieraniem kondensacyjnych kotłów gazowych. W ofercie producentów znajdują się kotły dużej mocy dedykowane do zastosowań komercyjnych. W przypadku tych urządzeń o mocy nawet 1300 kW jeden kocioł może w pełni pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jednak z praktycznego punktu widzenia warto zastanowić się nad wyborem kaskad składających się z kilku urządzeń o mniejszej mocy.
 

Działanie takiego systemu jest regulowane przez układ automatyki, który sam wybiera urządzenia do pracy, dbając o to, aby czas eksploatacji był jednakowy dla wszystkich jednostek. Duży zakres modulacji pojedynczego kotła pozwala na precyzyjne dostosowanie mocy do potrzeb w danym momencie i ustalenie optymalnej temperatury. W przypadku uszkodzenia jednego z urządzeń układ sygnalizuje usterkę i jednocześnie zabezpiecza optymalny komfort cieplny poprzez dołączenie kotła z trybu postojowego.

fot.: Kaskada kotłów kondensacyjnych

– Widzimy, że inwestorzy coraz częściej decydują się na wybór wiszących kotłów pracujących w kaskadzie złożonej z kilku urządzeń. I słusznie – przekonuje Waldemar Matuszyński, product manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza. – Nasi Klienci najczęściej wybierają kaskady złożone z kilku kotłów Innovens Pro MCA o mocy od 45 do 115 kW. W odróżnieniu od układów grzewczych opartych o jedno źródło ciepła dają one pełne bezpieczeństwo w zapewnieniu dostaw ciepła i czas na reakcję w przypadku awarii dodaje.
Kotły w kaskadach można ustawić na ziemi, powiesić na ścianie bądź specjalnie przygotowanym stelażu.

 

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła

 

Budynki użyteczności publicznej powinny być przykładem w zakresie inwestowania w odnawialne źródła energii. Jednym z głównych argumentów w tej kwestii, jest, oprócz troski o środowisko naturalne, długookresowa perspektywa znaczących oszczędności.

 

fot.: Gruntowa pompa ciepła

Obecny rynek oferuje szerokie spektrum możliwości w przypadku wyboru pompy ciepła. Poszczególne modele różnią się parametrami i mocą. Podobnie jak w przypadku kotłów, mogą pracować w kaskadzie składającej się z kilku jednostek.

– W przypadku tych zaawansowanych technicznie urządzeń szczególnie istotne jest, aby projekt instalacji i dobór konkretnego rozwiązania został przeprowadzony przez doświadczonego, autoryzowanego przez konkretnego producenta projektanta specjalizującego się w rozwiązaniach dla obiektów wielkokubaturowychmówi Natalia Sitkowska z działu OZE, De Dietrich Technika Grzewcza

Momentem na podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy pompa ma pokrywać całkowicie zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku czy będzie współpracować z innym urządzeniem, np. z kotłem kondensacyjnym jest wczesny etap projektowania domu.

Kontakt w sprawie produktów:

De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

Płacenie rachunków nie należy do przyjemności. Czy zatem da się funkcjonować... ¬ więcej...

 
Hewalex OPTI-ENER - niezbędny dla inteligentnego zarządzania bilansem energii

Hewalex OPTI-ENER - niezbędny dla inteligentnego zarządzania bilansem energii

Zużycie energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych systematycznie wzrasta w ostatnich... ¬ więcej...

 
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie

Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie

Instalację fotowoltaiczną można potraktować jako pomocnicze źródło do... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj