stopka Patrona ROTH


Oczyszczalnia ogrodowa - schemat

aktualizacja: 02-08-2017, 12:59 – artykuł promocyjny


Jednym ze sposobów zagospodarowania ścieków bytowych z domu jednorodzinnego jest stworzenie własnej oczyszczalni w ogrodzie. Wciąż pojawiający się problem ścieków z obszarów wiejskich o rozproszonej zabudowie, gdzie brak jest systemu kanalizacji oraz niska jakość wód w naszym kraju zmusza inwestorów do poszukiwań rozwiązań wychodzących naprzeciw tym problemom. Jednym z nich jest właśnie oczyszczalnia ogrodowa, która wykorzystuje naturalne procesy oczyszczania wody, zupełnie takie same jak zachodzą w ekosystemach bagiennych. Podpatrywanie natury oraz wzorowanie się na niej to wciąż najlepszy sposób na radzenie sobie z wieloma zagadnieniami technicznymi.

 

Oczyszczalnia w ogrodzie - schemat działania

 

Brak środków chemicznych oraz awaryjnych urządzeń przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Oczyszczalnie ogrodowe przeznaczone są do obsługi zarówno pojedynczych domów, jak i ich niewielkich skupisk. Warunek to ilość produkowanych w nich ścieków nie może przekraczać 5m3/d.

fot.: Schamt budowy oczyszczalni ogrodowej - ścieki spływają grawitacyjnie przewodem do zbiornika gnilnego wyposażonego w filtr, gdzie dochodzi do odseparowania i osadzenia na dnie cząstek stałych, następnie na poletku wypełnionym żwirem i obsadzonym roślinnością dochodzi do usuwania zanieczyszczeń organicznych wraz z zawiesiną

Jest to rodzaj oczyszczalni hydrobotanicznej. Małe oczyszczalnie ścieków budowane w ogrodzie składają się:

  • z osadnika gnilnego z koszem filtracyjnym usuwającym części stałe 
  • poletka-złoża żwirowego o przepływie poziomym wielkością dostosowanego do liczby użytkowników.


Złoże żwirowe jest obsadzane wielogatunkową roślinnością złożoną z gatunków bagiennych charakterystycznych dla danego obszaru co tworzy wspaniałą kompozycję roślinną na danej działce. Głównie są to rośliny mokradłowe, jak np. trzcina, pałka wodna. Ich wkomponowanie w ogród nie jest zazwyczaj trudne.  Jak w każdym ogrodzie trzeba dbać o przyrost niektórych gatunków roślin. Osady mogą być wywożone co 1-2 lat. Oczyszczalnia ogrodowa nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu ponieważ ścieki przepływają kilka centymetrów pod powierzchnią gruntu. Oczyszczona woda może być wykorzystana, np. do podlewania trawnika.

 

Funkcjonowanie oczyszczalni ogrodowej w okresie zimowym

 

Jednym z częstych pytań potencjalnych użytkowników dotyczy funkcjonowania systemu w czasie zimy, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Należy podkreślić, że oczyszczalnie z powodzeniem funkcjonują nawet podczas surowych zim. Wynika to z faktu, że ich sprawność nie zależy bezpośrednio od stanu wegetacji roślin. Pomimo minusowej temperatury na zewnątrz, w złożu utrzymuje się stała temperatura, optymalna dla funkcjonowania. Te stałe warunki zapewnione są dzięki:
 

  • izolacji, jaką tworzą przycięte uschnięte naziemne części roślin, warstwa śniegu i sucha warstwa wypełnienia ponad poziomem ścieków
  • stałemu dopływowi świeżych ścieków o stosunkowo wysokiej temperaturze
  • produkcji ciepła w procesach biochemicznych prowadzonych przez mikroorganizmy, które same zapewniają sobie stałe, optymalne warunki termiczne.


Obniżenie sprawności oczyszczalni w okresie zimowym (szacowane na ok. 20%) uwzględniane jest na etapie projektowania przez przyjęcie większej powierzchni złoża. Dobrą izolacją dla poletka jest warstwa powstała ze skoszonej trzciny, którą trzeba co jakiś czas przycinać.

fot.: Oczyszczalnia ogrodowa wykorzystuje wyłącznie naturalne procesy zachodzące w środowisku i nie wymaga ingerencji człowieka do prawidłowego funkcjonowania

 

Podsumowanie

 

Konserwacja oczyszczalni ogrodowych jest bardzo łatwa, ponieważ nie ma urządzeń, które mogą się zepsuć lub które trzeba wymieniać. W procesie oczyszczania nie stosuje się też żadnych środków chemicznych. Jest to rozwiązanie, które z jednej strony zapewnia odpowiednią efektywność oczyszczania ścieków, a z drugiej łatwo dostosować je do możliwości ekonomicznych lokalnych społeczności oraz do specyfiki terenu.
 

Podsumowując cały układ opiera się na prostej i niezawodnej technologii oczyszczania ścieków, jest łatwy w obsłudze i tani w eksploatacji. Oczyszczalnia ogrodowa jest odporna na nierównomierny dopływ i zmieniającą się jakość ścieków.
 

Kontakt w sprawie produktów:

GAMA PLASTIC
tel. 509 684 774, 510 341 331
www: gama-plastic.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków Pipelife

Kompletny zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków Pipelife

Zbiornik, rury oraz elementy łączące - wszystko to... ¬ więcej...

 
Roth MicroSeptic - oczyszczalnia z drenażem do ścieków bytowo-gospodarczych

Roth MicroSeptic - oczyszczalnia z drenażem do ścieków bytowo-gospodarczych

MicroSeptic to przydomowa oczyszczalnia z drenażem do ścieków bytowo-gospodarczych... ¬ więcej...

 
Oczyszczalnia ogrodowa - schemat

Oczyszczalnia ogrodowa - schemat

Jednym ze sposobów zagospodarowania ścieków bytowych z domu jednorodzinnego... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj