gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Jak odpowietrzyć grzejnik

aktualizacja: 24-01-2019, 13:04 – artykuł promocyjny


Odpowietrzenie grzejnika to prosta czynność konserwacyjną, którą każdy może wykonać samodzielnie. Warto szybko reagować na tego typu problem. Zapowietrzony grzejnik poznamy po tym, że jest nierównomiernie nagrzany lub nie grzeje wcale. Wówczas pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest jego odpowietrzenie. Zazwyczaj to pomaga i możemy cieszyć się ciepłem w naszym domu.

 

Zobacz także:

Rodzaje grzejników

 

 

Zapowietrzony grzejnik - przyczyny

 

Przyczyną zapowietrzenia grzejnika jest dostanie się cząstek powietrza w obrąb kaloryfera. Jest to problem instalacji otwartych. Do zapowietrzenia dochodzi również w przypadku wystąpienia nieszczelności w połączeniach poszczególnych elementów instalacji lub wystąpienia nieprawidłowości przy napełnianiu systemu c.o. Dyfuzja zachodząca przez rury z tworzyw sztucznego to również możliwy wariant przedostania się powietrza do kaloryfera.

Zapowietrzenie grzejnika nie jest wadą konstrukcyjną ani urządzenia ani instalacji - to naturalne zjawisko towarzyszące pracy systemu grzewczego.

Grzejniki Instal-Projekt Tubus w kolorze limonki

fot.: Instal-Projekt

 

 

Zapowietrzenie grzejnika - skutki

 

Jeśli nie usuniemy w miarę szybko powietrza z grzejnika osłabimy wydajność systemu grzewczego. Zapowietrzony grzejnik źle funkcjonuje. Słabsze grzanie to dyskomfort dla mieszkańców. Powietrze, które przedostało się do instalacji osłabia jej pracę, przez co w domu jest zimnej. Spada efektywność, bo grzejnik oddaje tylko część ciepła. Co więcej powietrze migrujące w instalacji przyczynia się do większej korozji elementów instalacji.

fot.: Rettig Heating - pęcherzyki powietrza, oprócz obniżenia sprawności i trwałości instalacji, powodują również efekty akustyczne

 

Odpowietrzanie grzejnika - kiedy wykonać

 

Jeśli zaobserwujemy jeden z powyższych objawów związanych z nieprawidłowym grzaniem oraz gdy w instalacji słychać bulgotanie lub szumy to znak, że należy wykonać odpowietrzenie grzejnika. Kaloryfery warto także przygotować do sezonu grzewczego, zatem tego typu prace można również zapobiegawczo przeprowadzić wczesną jesienią, tuż przed pierwszym napaleniem lub rozpoczęciem sezonu grzewczego, jeśli jesteśmy podłączeni do sieci ciepłowniczej. Odpowietrzenie instalacji wykonuje się również, np. przy przeglądach okresowych lub po uzupełnieniu (dobiciu) wody, remontach itp.

 

Odpowietrzenie jest łatwe, szybkie i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, dlatego każdy może wykonać je samodzielnie.

fot.: Luxrad - w mieszkaniu w bloku, gdzie nie ma możliwości wyłączenia pompy powietrze krąży w układzie i proces odpowietrzania należy powtórzyć kilkakrotnie

 

 

Odpowietrzanie grzejnika krok po kroku

 

 

 • Odpowietrzanie przeprowadzamy, gdy grzejnik jest zimny
 • Przygotuj: miskę lub wiaderko na wodę (opcjonalnie ścierkę do wytarcia podłogi) oraz śrubokręt płaski lub kluczyk do odpowietrzania grzejników
 • na wstępie warto sprawdzić ciśnienie w instalacji i zwiększyć je nieco, dopuszczając wodę (np. do 1,2-1,4 atmosfery). Dzięki temu woda wyprze powietrze w górę i ułatwi jego usunięcie
 • następnie należy zakręć maksymalnie zawór termostatyczny
 • zlokalizuj pokrętło do odpowietrzania grzejnika - znajduje się ono w górnej jego części
 • pod pokrętłem należy umieścić naczynie na wodę
 • teraz możemy odkręcić jego śrubę - czynność tą należy robić delikatnie, aby wypływająca woda mogła spokojnie spłynąć do naczynia bez ryzyka zalania całej podłogi
 • obserwujemy strumień wody - z początku woda będzie wyciekać w niewielkiej ilości. Oznacza to, że z grzejnika w pierwszej kolejności wydostaje się powietrze. Kiedy strumień usystematyzuje się jest to znak, że całe powietrze jest już poza grzejnikiem. Dla upewnienia się warto jeszcze delikatnie opukać grzejnik dłonią. Jeśli strumień dalej jest spokojny mamy pewność, że cały zabieg przebiegł prawidłowo. Wówczas zakręcamy śrubę odpowietrznika.
 • po sprawdzeniu szczelności zaworu możemy uzupełnić wodę w instalacji
 • teraz powinniśmy odkręcić zawór termostatyczny i po kilku chwili sprawdzić czy grzejnik nagrzał się prawidłowo. Jeśli przyczyną było zapowietrzenie grzejnik szybko odzyska pełną sprawność.
   

fot.: REGULUS-system - zawór odpowietrzający w grzejniku zlokalizowany jest zazwyczaj w górnej części urządzenia


W sprzedaży dostępne są grzejniki z funkcją automatycznego odpowietrzenia - wówczas czynności te wykonują się w razie potrzeby bez naszej ingerencji. To duże ułatwienie.

Perfexim - odpowietrznik automatyczny do grzejnika aluminiowegoOdpowietrznik automatyczny pionowy z zaworem stopowymAutomatyczny odpowietrznik TacoVent Vent w wersji z pokrętłem do odpowietrzania ręcznego

fot.: odpowietrzniki automatyczne - od lewej: odpowietrznik firmy Perfexim do grzejników aluminiowych, pionowy odpowietrznik  z zaworem stopowym firmy Afriso, odpowietrznik TacoVent Vent firmy Taconova                                                     

 

Nawracające zapowietrzenie grzejnika - jak sobie z tym poradzić

 

Powtarzające się ciągle zapowietrzenie instalacji może mieć wiele przyczyn związanych z nieprawidłowym użytkowaniem instalacji. Aby uniknąć nawracającego często zapowietrzenia grzejników warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

 

Uwaga! Wyjątkiem jest pierwszy sezon grzewczy (nowa instalacja). Wówczas odpowietrzanie powinno być wykonywane dosyć często i systematycznie. Z czasem jednak ta częstotliwość powinna spadać.

 

Powodem nawracającego zapowietrzania się instalacji najczęściej są błędy przy budowie instalacji z kotłem stałopaliwowym. Jednym z nich jest podłączenie kotła z jednej strony, co powoduje powstanie „martwej” części płaszcza wodnego, a co za tym idzie możliwości tworzenia się poduszki powietrza, która jest stopniowo uwalniana do wody w instalacji. Przegrzewanie jednej strony kotła prowadzące do tzw. gazowania wody również przyczynia się do częstego zapowietrzania instalacji. Optymalne jest krzyżowe podłączenie kotła na paliwo stałe, czyli podłączenie zasilania i powrotu po przekątnych.

Niewłaściwe użytkowanie instalacji, w której zbyt wysoka temperatura eksploatacji kotła ( powyżej 85°C), za wysoko ustawiona temperatura włączenia pompy obiegowej, czy za małe średnice rur zaraz za kotłem również przyczyniaja się do wzrostu częstotliwości wystąpienia tego zjawiska.
 

Zobacz także:

 

Głowice termostatyczne - czym się kierować przy zakupie

Jak zmniejszyć koszty za ogrzewanie

Wymieniamy grzejnik w domu

Zawór termostatyczny a głowica termostatyczna - dobór, przegląd oferty

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: REGULUS-system, Rettig Heating, Afriso, Instal-Projekt, Luxrad, Taconova, Perfexim


Zobacz także
Nowe klimakonwektory Aermec FCZ-H przeciwko wirusom

Nowe klimakonwektory Aermec FCZ-H przeciwko wirusom

Pandemia wywołana przez koronawirusa COVID-19 pokazała, jak ważne jest wprowadzenie... ¬ więcej...

 
REGULUS-system - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia - TOP 2020

REGULUS-system - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia - TOP 2020

Chłodzenie pomieszczenia za pomocą pompy ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy... ¬ więcej...

 
Ociepl wnętrze za pomocą kolorystyki

Ociepl wnętrze za pomocą kolorystyki

Największą popularnością cieszą się wnętrza ciepłe i przytulne. Niemal każdy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus