Ciepłomierze a podzielniki ciepła - wady i zalety obu rozwiązań

aktualizacja: 31-01-2018, 09:07 – artykuł promocyjny


System rozliczania energii pozwala na racjonalne gospodarowanie ciepłem. Jest to szczgólnie ważne w przypadku indywidualnego rozliczania w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Rozliczenie między dostawcą a odbiorcą ciepła przeprowadza się w oparciu o odczyty z układów pomiarowych zastosowanych w danym budynku. Może to być ciepłomierz albo podzielnik ciepła.

 

Kiedy stosuje się liczniki ciepła a kiedy podzielniki

 

Ciepłomierze są to przyrządy pomiarowe (liczniki ciepła) do pomiarów strumienia objętości nośnika ciepła oraz temperatury nośnika ciepła. Ich rolą jest wskazanie ciepła w legalnych jednostkach miary jakimi są: MJ, GJ, kWh. Najczęściej instalowane są w węzłach cieplnych budynków mieszkalnych. Każdy licznik ciepła podlega kontroli organów administracyjnych w zakresie legalizacji, uwierzytelnienia i zatwierdzania typu. Może on być stosowany w przypadku, gdy każdy lokal mieszkalny w budynku wyposażony jest w odrębna sieć rurociągów dołączonych do grzejników. Poza tym musi być jedno wejście i jedno wyjście łączące je z instalacją centralnego ogrzewania w budynku. Zazwyczaj są to budynki nowe lub modernizowane.

 

ciepłomierz Keller

fot.: SBS - ciepłomierz Keller

W pozostałych przypadkach do podziału kosztów za ciepło używa się podzielników kosztów ogrzewania działające zgodnie z przypisanym algorytmem rozliczeń. Do obliczenia kosztów całkowitych ciepła używa się wskazań ciepłomierza zainstalowanego w węźle cieplnym jednostki rozliczeniowej (najczęściej budynku).

Apator - Podzielnik kosztów ogrzewania E-ITN 30.5

fot.: Apator - podzielnik kosztów ogrzewania E-ITN 30.5 służy do rozliczeń miesięcznych jak i rocznych

Podzielniki kosztów ciepła nie należą do urządzeń pomiarowych, a więc nie podlegają legalizacji. Na wskazaniach podzielników próżno szukać ilości ciepła odebranego przez grzejnik. ich rolą jest możliwość obliczenia udziału poszczególnych grzejników względem ogólnej ilości ciepła dostarczonego do całego budynku. Obecnie mamy dostęp do dwóch typów podzielników - cieczowe (wyparkowe - wskazuje zużycie ciepła poprzez odparowanie cieczy) i elektroniczne (wskazuje zużycie ciepła na podstawie pomiaru temperatury grzejnika i powietrza w pomieszczeniu).

Zmierzone w ten sposób wartości, przy uwzględnieniu m.in. usytuowania pomieszczenia w budynku, typu i wielkości grzejnika wskazują na udział danego lokalu w ogólnym zużyciu ciepła.

Jeśli mamy wątpliwości co do słuszności odczytu z podzielnika powinniśmy skontaktować się z administracją budynku lub kierownictwem firmy rozliczającej. Możemy również zażądać powtórnego odczytu wskazań podzielnika i w przypadku wykrycia błędów powinna być sporządzona korekta.

 

Zobacz także: Ciepłomierze - przegląd oferty


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SBS, Apator
Zobacz także
Jakie są zalety sauny infrared?

Jakie są zalety sauny infrared?

Zastanawiasz się jaką saunę wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów,... ¬ więcej...

 
Lusterka i suszarki hotelowe

Lusterka i suszarki hotelowe

Żyjemy w czasach, w których potrzeby klienta stawiane są na pierwszym miejscu.... ¬ więcej...

 
Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Jesień to doskonały czas, aby przyjrzeć się efektywności energetycznej budynku.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet