gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Systemy sterowania ogrzewaniem w domu

aktualizacja: 21-03-2019, 07:26 – artykuł promocyjny


Na komfort cieplny wpływa wiele składowych. Począwszy od temperatury na zewnątrz, pory dnia czy nawet dnia tygodnia, a skończywszy na aktywnościach i preferencjach domowników zmieniać się będzie oczekiwana temperatura w pomieszczeniach. Okazuje się, że powszechne gowice termostatyczne nie rozwiązują do końca tego problemu. Rosnące potrzeby spowodowały rozwój w tej dziedzinie i powstanie zaawansowanych systemów automatyki. Oprócz komfortowej temperatury odpowiedzialne są one również za realne oszczędności.
 

W ofercie producentów systemów grzewczych możemy znaleźć:

  • regulatory pokojowy,
  • automatykę pogodową,
  • zaawansowane rozwiązania zdalnego nadzoru, dzięki którym można zmieniać ustawienia kotła z dowolnego miejsca
     

Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

 

Automatyka pokojowa

 

Automatyka pokojowa opiera się na sterowaniu pracą kotła uzależnioną od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu. Opierają się na kilku programach: godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Regulatory pozwalają wyznaczyć optymalną temperaturę uwzględniając konkretną porę lub czasowe jej obniżenie, np. na czas dłuższego wyjazdu. Podział instalacji grzewczej na strefy na etapie jej budowy umożliwia instalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach, gwarantując temperaturę komfortu różną dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.

Systemy sterowania ogrzewaniem w domu

fot.: Regulacja pokojowa

 

Automatyka pogodowa

 

Jak sama nazwa wskazuje automatyka pogodowa od pokojowej różni się tym, że regulacja konkretnych parametrów pracy kotła jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz, czyli od pogody. I jest to naturalne – w końcu nawet w pełni okresu grzewczego zdarzają się cieplejsze dni, gdy kocioł będzie potrzebował mniej energii, by zapewnić komfort cieplny. Pomiar temperatury odbywa się na zewnątrz, a tą w pomieszczeniu oblicza zaprogramowany algorytm, uruchomienie dodatkowego źródła ciepła nie ma wpływu na funkcjonowanie kotła z automatyka pogodową, za wyjątkiem przypadku, kiedy jest ona uzupełniona o czujnik pokojowy.

– Automatyka pogodowa działa w oparciu o sterowane mikroprocesorowo konsole instalowane zwykle w kotle. Sterowanie pogodowe może być również uzupełnione jednym lub kilkoma czujnikami pokojowymi albo zdalnym sterowaniem dialogowym. Ustawienia parametrów ze względu na warunki zewnętrzne są wówczas korygowane o odczyty temperatury przez regulatory w konkretnych pomieszczeniach – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w De Dietrich Technika Grzewcza.

Konsola Diematic system

fot.: Konsola Diematic system®

 

Zdalny nadzór nad ogrzewaniem

 

Zdalny nadzór nad ogrzewaniem to rozwiązanie dedykowane szczególnie dla osób spędzających dużo czasu poza domem, które prowadzą nieregularny tryb życia i nie zawsze są w stanie przewidzieć, jakie ustawienia zapewnią komfort cieplny w pomieszczeniach. Aplikacja pozwala im w dowolnym momencie i z każdego miejsca można mieć realny wpływ na temperaturę w domu oraz sprawdzić, czy chociażby kocioł nie uległ awarii. System mobilny posiada programy, które dają możliwość zmiany podstawowych ustawień: nastawianie żądanej temperatury, odczytywanie temperatur, wybór obiegu c.o. itd. Można również skorzystać z nieco bardziej zaawansowanych ustawień, jak - programowania tygodniowego, trybów – dzień, noc, poza domem, wakacje,  zmiena temperatury przy użyciu opcji „będę za”, tak aby kocioł włączył c.o. czy c.w.u. przed naszym powrotem do domu. Wszystko podlega indywidualnej modyfikacji.

 

Sterowanie ogrzewaniem – oferta De Dietrich

 

Wszystkie kotły kondensacyjne dostępne w ofercie De Dietrich są wyposażone lub dają możliwość zastosowania omówionych powyżej systemów regulacji. To klient decyduje, jaki rodzaj automatyki jest dla niego najbardziej odpowiedni.

  • DIEMATIC system® - sterowana mikroprocesorowo konsola posiadająca zintegrowaną fabrycznie programowaną regulację z oddziaływaniem na palnik w zależności od temperatury zewnętrznej. Zaprogramowana fabrycznie, nie wymaga żadnej wstępnej regulacji. Jest prosta w obsłudze i pozwala w każdej chwili na zmianę temperatur programu grzewczego i wielu innych parametrów. Może być uzupełniona o czujnik pokojowy, zdalne sterowanie lub nadzór.
  • czujniki pokojowe - nieprogramowalne pozwalające na regulację temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 6 - 30oC poprzez oddziaływanie na palnik oraz programowalne. Te ostatnie zapewniają regulację dzięki kilku trybom pracy: automatycznemu (4 programy do wyboru), stałemu i urlopowemu.
  • iSense - w pełni programowalny regulator pokojowy współpracujący z flagowym kotłem kondensacyjnym De Dietrich – MCR3 PLUS. Cechuje się nowoczesnym i minimalistycznym designem oraz prostotą obsługi. Urządzenie posiada jedynie dwa przyciski oraz pokrętło, a nauka obsługi to kwestia kilku minut. Został wyposażony w duży, przejrzysty wyświetlacz LCD, który w momencie obsługi podświetla się na niebiesko. Zakres ustawień temperatury znajduje się w przedziale od 5 - 35oC. Sterownik umożliwia m.in. ustawienie programów godzinowych z sześcioma punktami ustawień na dzień. Dodatkowo posiada program urlopowy, tryb dzienny i nocny oraz zabezpieczenie przed mrozem. Urządzenie pracuje w systemie komunikacyjnym OpenTherm, a jego wersja przewodowa nie potrzebuje baterii.


Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Bezpieczny metalowy przewód przyłączeniowy do gazu WZ

Instalacja gazowa w domu wymaga rozwiązań bezpiecznych i sprawdzonych. Łatwy montaż... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet