Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Pora na przegląd centrali wentylacyjnej

aktualizacja: 21-06-2018, 10:20 – artykuł promocyjny


Przeglądy techniczne to konieczność każdego elementu instalacji, który podlega procesowi zużywania się w czasie eksploatacji. Dotyczy to również central wentylacyjnych. Szereg podzespołów budujących taką centralę wymaga stałej okresowej kontroli i konserwacji. Urządzenia, które są prawidłowo eksploataowane, czyli również sprawdzone pod kątem technicznym gwarantują lepszą jakość dostarczanego powietrza, cichszą pracę układu, a także co bardzo ważne prawidłowa praca przyczynia się do niższego zużycia prądu i wydłużenia żywotności samego urządzenia i instalacji. 

fot.: Dasko - urządzenia do sterowania pracą centrali mogą współpracować z BMS, czyli automatyką budynkową; model DEN 17 Smart posiada dodatkową opcję pomiaru iregulacji jakości powietrza

 

Elementy wymagające kontroli w ramach przeglądu:

  • paski klinowe wentylatorów,
  • filtry powietrza,
  • czerpnie,
  • wyrzutnie,
  • zabezpieczenia
  • układ kontrolny (sterowniczy)

 

Okresowe przeglądy, czyli kiedy i jak często?

Przegląd centrali wentylacyjnej koniecznie należy przeprowadzić na początku sezonu grzewczego, czyli jesienią oraz wraz z końcem zimy., czyli minimum dwa razy w ciągu roku. Jeśli układ eksploatowany jest całorocznie dobrze jest zwiększyć częstotliwość wykonywania takich przeglądów. Koszt przeglądu jest niewspółmiernie niższy niż wymiana centrali lub konsekwencje wynikające z uszkodzeniem któregoś z podzespołów, np. zalanie pomieszczeń gorącą wodą po pęknięciu nagrzewnicy.  

fot.: Iglotech - centrala wentylacyjna Heru T (Ostberg) - wykonanie przeglądu w zalecanych terminach wpływa na efektywność pracy jednostki oraz zmniejsza ryzyko awarii


Jak wykonać przegląd centrali wentylacyjnej?


Taki przegląd nie jest zadaniem skomplikowanym i zazwyczaj ogranicza się do kilku czynności związanych z oceną poprawności pracy centrali, wymianą zabrudzonych filtrów powietrza, konfiguracją automatyki sterującej oraz regulacją instalacji. Dobrą praktyką jest zlecenie przeglądu profesjonalenj firmie, choć dopuszcza się również wykonanie tej czynności samodzielnie.

 

Co zyskamy dzięki przeglądowi przez specjalistę?


Największą zaletą profesjonalnych przeglądów jest pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Fachowiec posiada większą wiedzę i doświadczenie, dlatego prawdopodobnie wykonan nasz przegląd szybciej i sprawniej. Użyte części zamienne pochodzące od firm specjalizującyh się w przeglądach mają znane pochodzenie i są dobrej jakości, a profesjonalna obsługa nie spowoduje utraty gwarancji. W przypadku konieczności naprawy urządzenia lub instalacji mamy dostęp do autoryzowanych serwisantów dysponujących aparaturą pomiarową oraz środkami czyszczącymi w tym zakresie.
 

Warto dbać o bezawaryjną pracę central wentylacyjnych, gdyż przekłada się to na ich dłuższą żywotność (a są to urządzenia drogie), mniejsze koszty eksploatacji oraz większy komfort osób przebywających w pomieszczeniach objętych wymianą powietrza z centrali.

 

Czym grozi brak okresowej konserwacji?


Zmniejszony przepływ powietrza przez zabrudzone filtry to relatywnie gorsza jego jakość. W takich filtrach często dochodzi do rozwoju roztoczy, które przyczyniają się do różnych chorób. Brudny filtr to także spadek ciśnienia, przez co zwiększa się zużycia prądu elektrycznego przez wentylatory. Podobnie jest z brakiem odpowiedniego naciągu paska lub jego zużyciu prowadzącymi do hałaśliwej pracy urządzenia oraz ślizganie się zmniejszającego przepływ powietrza. Przykrą konsekwencją są także zabrudzenia wokół anemostatów i kratek nawiewnych ze ścierającej się gumy. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę również z konsekwencji pęknięcia zużytego paska. Zabrudzenie wymiennika w dużym stopniu zwiększają opór i tym samym koszty eksploatacyjne.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła RP 500 UPE

fot.: Ekoklimax-Projekt - centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła RP 500 UPE - brak kontroli wymiennika obrotowego w rekuperatorze może doprowadzić do zerwania się linki obrotowej, co zaburzy odzysk ciepła

 

Ile kosztuje przegląd centrali wentylacyjnej?


Koszt takiego przeglądu uzależniony jest od kilku czynników. Są to  wielkość centrali, ilość modułów, skomplikowania automatyki oraz odległości (koszty dojazdu). Sam przegląd to wydatek rzędu 200-500 PLN. Często jednak trzeba jeszcze doliczyć wartość materiałów.
 

Usługa tego typu dokonana przez zespół serwisowy powinna być zakończona sporządzeniem protokołu serwisowego, a serwisanci muszą posiadać uprawnienia spełniające wszelkie kryteria wymagane zapisami gwarancji producentów urządzeń HVAC.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax-Projekt, Dasko, IglotechZobacz także
Klimor stawia na wszechstronność

Klimor stawia na wszechstronność

Rosnąca świadomość i oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej, przy jednoczesnym... ¬ więcej...

 
Tarcza na smog i alergeny - jak chronić siebie i swoją rodzinę

Tarcza na smog i alergeny - jak chronić siebie i swoją rodzinę

Wraz z nadejściem jesieni oraz okresu grzewczego, jak bumerang powraca temat smogu.... ¬ więcej...

 
Właściwości i zalety zastosowania EPP

Właściwości i zalety zastosowania EPP

Spieniony polipropylen (EPP) – stale zyskuje światowe uznanie jako tworzywo... ¬ więcej...

 


Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm   Flop System Sp. z o.o.   Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet