gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Dlaczego należy czyścić chemicznie i zabezpieczać duże systemy c.o.

aktualizacja: 06-09-2018, 07:45 – artykuł promocyjny


Kamień, szlam i rdza to najwięksi wrogowie instalacji grzewczych. W większości kilku- czy kilkunastoletnich osiedli operacja czyszczenia chemicznego jest koniecznością. Wynika to z jakości wody i z polskich realiów - pseudo oszczędności, które już w fazie montażu i późniejszej eksploatacji instalacji doprowadzają do silnego zanieczyszczenia skutkującego utratą sprawności instalacji w 30% i więcej. Powodują to braki odstojników szlamu, specjalistycznych filtrów (magnetycznych) i odmulaczy, a także niewłaściwe łączenie materiałów w instalacji (miedź-aluminium) czy też użycie nieuzdatnionej (bez inhibitorów) wody wbrew temu, czego wymagają przepisy techniczne.

Skutki: niedogrzane grzejniki, brak przepływu, przecieki, zapowietrzone grzejniki, wysokie rachunki za energię itp. Trzeba też jasno powiedzieć, że nawet najlepiej zaprojektowana instalacja c.o. wykonana z właściwych materiałów wymaga okresowej, przeprowadzanej co kilka lat, konserwacji - płukania, czyszczenia, zabezpieczenia.

 

 

Czyszczenie instalacji przy pomocy pompy czyszczącej

 

Najefektywniejszą metodą czyszczenia dużych instalacji jest metoda czyszczenia pompą - agregatem czyszczącym. Każdy proces czyszczenia instalacji powinien się kończyć jej zabezpieczeniem inhibitorem o szerokim spektrum działania. Dlaczego? Po czyszczeniu odsłaniamy gołe powierzchnie metali, np. w grzejnikach stalowych, i proces korozyjny przebiega ze zwiększoną siłą. Cała twardość wody zawarta w dopuszczonej wodzie osadzi się w krótkim czasie na wymienniku ciepła, automatycznie obniżając wydajność całego systemu. Warstwa węglanu wapnia o grubości tylko 0,1mm na wymienniku kotła zmniejsza sprawność kotła o 5% i zwiększa temperaturę metalu wymiennika aż o 90° C. Oprócz działań antykorozyjnych i antyosadowych inhibitor uchroni instalację przed skażeniem mikrobiologicznym.

Czyszczenie chemiczne instalacji c.o. pozwala na jej udrożnienie i przywrócenie pierwotnej sprawności. Cały proces - w zależności od wielkości budynku, a tym samym instalacji c.o., rodzaju użytego preparatu i sposobu czyszczenia trwa od 2-3 do kilkunastu dni. I jest on o wiele tańszy niż wymiana rur lub grzejników np. z ograniczonym przepływem.

Orientacyjny koszt preparatów (w cenach katalogowych netto) FERDOM FERPRO na 1 m3 wody / 1200 m2 wynosi: preparat czyszczący 1300 zł, inhibitor 800 zł. Jest to ok 1,75 zł netto na 1m2 ogrzewanej powierzchni.
 

Ferpro - pompy czyszczące


Firma FERDOM FERPRO oferuje gamę 4 pomp do specjalistycznych zastosowań o wydajnościach do zładów wody 0,7-0,8m3 i powierzchni ok. 850-900m2. Większe instalacje można dzielić na sekcje lub wspomagać czyszczenie bardzo dużych zładów przy użyciu zamontowanej w systemie obiegowej pompy c.o. Rys. „Parametry, zastosowania, skuteczność”.
 


Ferpro - pompy czyszczące
Ferpro - pompy czyszczące
Ferpro - pompy czyszczące

 

 

Czteroetapowy proces czyszczenia dużych systemów c.o.


Pompa-agregat ma wbudowany zespół hydrauliczny z 5 króćcami podłączeniowymi. Raz podłączona do c.o., zasilenia wody wodociągowej i kanalizacji - pozostaje w tym stanie do końca procesu czyszczenia. Napełnianie czystą wodą i wodą z preparatami, płukanie, czyszczenie oraz spuszczanie wody odbywa się tylko przy użyciu zaworów i przełączników z panela kontrolnego pompy. 
 

Ferpro - pompy czyszczące

Rys.”Podłączenia pompy”

  • Płukanie wodą wodociągową

Wyłączamy system c.o., kocioł i pompę obiegową i spuszczamy wodę z całej instalacji. Następny etap - płukanie. Zasadą jest, że płukanie wykonujemy poszczególnymi grzejnikami, mieszkaniami czy pionami – tzw sekcjami. Najlepszy rezultat otrzymujemy wtedy, gdy płuczemy poszczególne grzejniki, ale z praktyki wiemy, że w blokach mieszkalnych jest to praktycznie niemożliwe, natomiast nie powinno być z tym problemu w szkołach, biurach, hotelach itp. Gdy na klatkach w blokach znajdują się rozdzielacze z zaworami, czyścimy poszczególnymi mieszkaniami. W starszym budownictwie mieszkaniowym, gdy nie ma rozdzielaczy, czyścimy pionami.

Zamykamy wszystkie zawory odcinające przy kotle, grzejnikach i rozdzielaczach. Najpierw otwieramy zawory jednej sekcji i płuczemy instalację wodą wodociągową. Robimy to do momentu, w którym woda wypływająca z instalacji / czyszczonej sekcji będzie czysta. Następnie zamykamy zawory przy czyszczonej sekcji i powtarzamy proces z następną sekcją. Otwieramy wszystkie zawory i spuszczamy wodę z instalacji.

 

  • Czyszczenie instalacji preparatem chemicznym

Czyszczenie polega na wprowadzeniu roztworu preparatu czyszczącego do instalacji c.o. poprzez pompę-agregat i następnie wykonywanie tych samych sekwencji, co w procesie płukania wodą, ale tym razem z preparatem czyszczącym w obiegu zamkniętym wymuszonym przez pompę. Okres czyszczenia zależy od ilości grzejników – każdy grzejnik czyścimy ok. 5 min, mieszkanie z 6 grzejnikami ok. 20-30 min, zmieniając co pewien czas kierunek przepływu wody. Polecany preparat - DS-50 FERPRO.

 

  • Płukanie końcowe instalacji wodą wodociągową

  • Zabezpieczanie instalacji c.o. inhibitorem chemicznym

Napełniamy instalację c.o. wodą, otwieramy wszystkie zawory. Do zbiornika pompy dodajemy inhibitor i włączmy pompę. Inhibitor jest rozprowadzany po całej instalacji c.o. Odpowietrzamy grzejniki i piony. Włączmy system c.o., sprawdzamy działanie instalacji, odpowietrzamy grzejniki. Odłączamy pompę czyszczącą. Polecany inhibitor - DS-3 FERPRO.

--------------------------

 

 

Adresaci technologii FERDOM FERPRO  - fachowcy, zarządcy budynków i nowi przedsiębiorcy

 

Technologie FERDOM FERPRO skierowane są do istniejących firm specjalistycznych i instalatorskich, ale nie tylko. Wielokrotnie pompy i preparaty firmy nabyli zarządcy budynków lub wspólnoty mieszkaniowe. Mając kilka lub kilkanaście budynków w swojej pieczy opłaca się (bo jest szybciej, taniej i efektywnej) wykonać czyszczenie we własnym zakresie, oczywiście z pomocą profesjonalnej ekipy. Aby ułatwić to zadanie, oferujemy cały zbiór opracowań dotyczących technologii czyszczenia, prowadzimy też okresowe szkolenia, a nasze urządzenia i preparaty są przyjazne dla użytkownika.

ALE...Wielu nabywców FERDOM FERPRO to osoby zakładające własną działalność gospodarczą, które często pracowały poprzednio w firmach instalacyjnych na etacie. Co najważniejsze, w wielu regionach kraju można dostać dofinansowanie (z funduszy regionalnych / nowych technologii / europejskich) na założenie firmy zajmującej się czyszczeniem instalacji grzewczych itp., przy użyciu nowych technologii jak FERDOM FERPRO. Wspomagamy takie osoby, wystawiamy zaświadczenia, oferty handlowe, pomagamy uzupełnić dokumenty w celu uzyskania dofinansowania. W zależności od regionu kraju mogą one wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych i pokrywać zakupy w 100%.

Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
www: www.ferdom.eu
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego... ¬ więcej...

 
Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Junkers-Bosch aplikacje mobilne

Użytkowanie aplikacji mobilnych oferowanych przez Junkers-Bosch gwarantuje łatwiejszą... ¬ więcej...

 
Bezpieczne i bezawaryjne - nowoczesne elementy instalacji

Bezpieczne i bezawaryjne - nowoczesne elementy instalacji

W każdej instalacji znajdują się połączenia, na których spoczywa spora... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet