gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Junkers - patron


Dlaczego należy czyścić chemicznie i zabezpieczać duże systemy c.o.

aktualizacja: 06-09-2018, 07:45 – artykuł promocyjny


Kamień, szlam i rdza to najwięksi wrogowie instalacji grzewczych. W większości kilku- czy kilkunastoletnich osiedli operacja czyszczenia chemicznego jest koniecznością. Wynika to z jakości wody i z polskich realiów - pseudo oszczędności, które już w fazie montażu i późniejszej eksploatacji instalacji doprowadzają do silnego zanieczyszczenia skutkującego utratą sprawności instalacji w 30% i więcej. Powodują to braki odstojników szlamu, specjalistycznych filtrów (magnetycznych) i odmulaczy, a także niewłaściwe łączenie materiałów w instalacji (miedź-aluminium) czy też użycie nieuzdatnionej (bez inhibitorów) wody wbrew temu, czego wymagają przepisy techniczne.

Skutki: niedogrzane grzejniki, brak przepływu, przecieki, zapowietrzone grzejniki, wysokie rachunki za energię itp. Trzeba też jasno powiedzieć, że nawet najlepiej zaprojektowana instalacja c.o. wykonana z właściwych materiałów wymaga okresowej, przeprowadzanej co kilka lat, konserwacji - płukania, czyszczenia, zabezpieczenia.

 

 

Czyszczenie instalacji przy pomocy pompy czyszczącej

 

Najefektywniejszą metodą czyszczenia dużych instalacji jest metoda czyszczenia pompą - agregatem czyszczącym. Każdy proces czyszczenia instalacji powinien się kończyć jej zabezpieczeniem inhibitorem o szerokim spektrum działania. Dlaczego? Po czyszczeniu odsłaniamy gołe powierzchnie metali, np. w grzejnikach stalowych, i proces korozyjny przebiega ze zwiększoną siłą. Cała twardość wody zawarta w dopuszczonej wodzie osadzi się w krótkim czasie na wymienniku ciepła, automatycznie obniżając wydajność całego systemu. Warstwa węglanu wapnia o grubości tylko 0,1mm na wymienniku kotła zmniejsza sprawność kotła o 5% i zwiększa temperaturę metalu wymiennika aż o 90° C. Oprócz działań antykorozyjnych i antyosadowych inhibitor uchroni instalację przed skażeniem mikrobiologicznym.

Czyszczenie chemiczne instalacji c.o. pozwala na jej udrożnienie i przywrócenie pierwotnej sprawności. Cały proces - w zależności od wielkości budynku, a tym samym instalacji c.o., rodzaju użytego preparatu i sposobu czyszczenia trwa od 2-3 do kilkunastu dni. I jest on o wiele tańszy niż wymiana rur lub grzejników np. z ograniczonym przepływem.

Orientacyjny koszt preparatów (w cenach katalogowych netto) FERDOM FERPRO na 1 m3 wody / 1200 m2 wynosi: preparat czyszczący 1300 zł, inhibitor 800 zł. Jest to ok 1,75 zł netto na 1m2 ogrzewanej powierzchni.
 

Ferpro - pompy czyszczące


Firma FERDOM FERPRO oferuje gamę 4 pomp do specjalistycznych zastosowań o wydajnościach do zładów wody 0,7-0,8m3 i powierzchni ok. 850-900m2. Większe instalacje można dzielić na sekcje lub wspomagać czyszczenie bardzo dużych zładów przy użyciu zamontowanej w systemie obiegowej pompy c.o. Rys. „Parametry, zastosowania, skuteczność”.
 


Ferpro - pompy czyszczące
Ferpro - pompy czyszczące
Ferpro - pompy czyszczące

 

 

Czteroetapowy proces czyszczenia dużych systemów c.o.


Pompa-agregat ma wbudowany zespół hydrauliczny z 5 króćcami podłączeniowymi. Raz podłączona do c.o., zasilenia wody wodociągowej i kanalizacji - pozostaje w tym stanie do końca procesu czyszczenia. Napełnianie czystą wodą i wodą z preparatami, płukanie, czyszczenie oraz spuszczanie wody odbywa się tylko przy użyciu zaworów i przełączników z panela kontrolnego pompy. 
 

Ferpro - pompy czyszczące

Rys.”Podłączenia pompy”

  • Płukanie wodą wodociągową

Wyłączamy system c.o., kocioł i pompę obiegową i spuszczamy wodę z całej instalacji. Następny etap - płukanie. Zasadą jest, że płukanie wykonujemy poszczególnymi grzejnikami, mieszkaniami czy pionami – tzw sekcjami. Najlepszy rezultat otrzymujemy wtedy, gdy płuczemy poszczególne grzejniki, ale z praktyki wiemy, że w blokach mieszkalnych jest to praktycznie niemożliwe, natomiast nie powinno być z tym problemu w szkołach, biurach, hotelach itp. Gdy na klatkach w blokach znajdują się rozdzielacze z zaworami, czyścimy poszczególnymi mieszkaniami. W starszym budownictwie mieszkaniowym, gdy nie ma rozdzielaczy, czyścimy pionami.

Zamykamy wszystkie zawory odcinające przy kotle, grzejnikach i rozdzielaczach. Najpierw otwieramy zawory jednej sekcji i płuczemy instalację wodą wodociągową. Robimy to do momentu, w którym woda wypływająca z instalacji / czyszczonej sekcji będzie czysta. Następnie zamykamy zawory przy czyszczonej sekcji i powtarzamy proces z następną sekcją. Otwieramy wszystkie zawory i spuszczamy wodę z instalacji.

 

  • Czyszczenie instalacji preparatem chemicznym

Czyszczenie polega na wprowadzeniu roztworu preparatu czyszczącego do instalacji c.o. poprzez pompę-agregat i następnie wykonywanie tych samych sekwencji, co w procesie płukania wodą, ale tym razem z preparatem czyszczącym w obiegu zamkniętym wymuszonym przez pompę. Okres czyszczenia zależy od ilości grzejników – każdy grzejnik czyścimy ok. 5 min, mieszkanie z 6 grzejnikami ok. 20-30 min, zmieniając co pewien czas kierunek przepływu wody. Polecany preparat - DS-50 FERPRO.

 

  • Płukanie końcowe instalacji wodą wodociągową

  • Zabezpieczanie instalacji c.o. inhibitorem chemicznym

Napełniamy instalację c.o. wodą, otwieramy wszystkie zawory. Do zbiornika pompy dodajemy inhibitor i włączmy pompę. Inhibitor jest rozprowadzany po całej instalacji c.o. Odpowietrzamy grzejniki i piony. Włączmy system c.o., sprawdzamy działanie instalacji, odpowietrzamy grzejniki. Odłączamy pompę czyszczącą. Polecany inhibitor - DS-3 FERPRO.

--------------------------

 

 

Adresaci technologii FERDOM FERPRO  - fachowcy, zarządcy budynków i nowi przedsiębiorcy

 

Technologie FERDOM FERPRO skierowane są do istniejących firm specjalistycznych i instalatorskich, ale nie tylko. Wielokrotnie pompy i preparaty firmy nabyli zarządcy budynków lub wspólnoty mieszkaniowe. Mając kilka lub kilkanaście budynków w swojej pieczy opłaca się (bo jest szybciej, taniej i efektywnej) wykonać czyszczenie we własnym zakresie, oczywiście z pomocą profesjonalnej ekipy. Aby ułatwić to zadanie, oferujemy cały zbiór opracowań dotyczących technologii czyszczenia, prowadzimy też okresowe szkolenia, a nasze urządzenia i preparaty są przyjazne dla użytkownika.

ALE...Wielu nabywców FERDOM FERPRO to osoby zakładające własną działalność gospodarczą, które często pracowały poprzednio w firmach instalacyjnych na etacie. Co najważniejsze, w wielu regionach kraju można dostać dofinansowanie (z funduszy regionalnych / nowych technologii / europejskich) na założenie firmy zajmującej się czyszczeniem instalacji grzewczych itp., przy użyciu nowych technologii jak FERDOM FERPRO. Wspomagamy takie osoby, wystawiamy zaświadczenia, oferty handlowe, pomagamy uzupełnić dokumenty w celu uzyskania dofinansowania. W zależności od regionu kraju mogą one wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych i pokrywać zakupy w 100%.

Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
www: www.ferdom.eu
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Innowacyjne pompy obiegowe firmy Taconova

Niepozorna, zainstalowana w piwnicy pompa obiegowa jest tak naprawdę sercem każdej... ¬ więcej...

 
Zestawy mieszające PrimoBox AZB - kompletne, kompaktowe, estetyczne

Zestawy mieszające PrimoBox AZB - kompletne, kompaktowe, estetyczne

Rośnie popularność grup pompowych oraz innych prefabrykowanych układów hydraulicznych.... ¬ więcej...

 
Wysoki wydatek c.w.u. z nowym kotłem Victrix Zeus 25

Wysoki wydatek c.w.u. z nowym kotłem Victrix Zeus 25

Victrix Zeus 25 to nowy kocioł gazowy w ofercie marki Immergas. Jego rozmiar oraz... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet