Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Wentylator łazienkowy BFS - funkcjonalność i atrakcyjne wzornictwo

aktualizacja: 20-11-2018, 12:09 – artykuł promocyjny


Łazienka i toaleta to pomieszczenia, w których niezbędna jest mechaniczna wymiana powietrza. Pozwala ona uniknąć problemu zaparowanych szyb i luster oraz nieprzyjemnego zapachu. Brak wymuszonej wymiany powietrza, prowadzi do długotrwałego utrzymywania się w pomieszczeniu wysokiej ilości pary wodnej i wilgoci, powodując powstawanie pleśni i grzybów. Jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli mamy zatem taką możliwość, powinniśmy wietrzyć łazienkę poprzez otwieranie okien. Niezbędne jest także zastosowanie wentylatora łazienkowego, który ma za zadanie wspomagać wentylację grawitacyjną.

Z uwagi na fakt, iż wentylator łazienkowy pełni wyłącznie funkcję wyciągową, musimy zapewnić stały dopływ powietrza z zewnątrz poprzez zastosowanie otworów nawiewnych (lub kratki) w dolnej części drzwi łazienkowych i/lub rozszczelnianie okien.  

 

Wentylator łazienkowy BFS


Wentylator łazienkowy STERR serii BFS to doskonała propozycja dla osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie łazienki. Elegancki szklany panel przedni to element, wyróżniający to urządzenie spośród bogatej oferty rynkowej. Zasłania on widok kratki wlotowej, która często psuje atrakcyjny, mozolnie wypracowany wygląd naszej wymarzonej łazienki. Do tego istnieje możliwość wpasowania wentylatora w tło ściany, gdyż wentylatory dostępne są w 3 opcjach kolorystycznych - białe, czarne i srebrne.
 

Wentylatory serii BFS występują w 3 wariantach:

 • BFS100 - podstawowy 
 • BFS100L - z podświetleniem LED
 • BFS100LT - z podświetleniem LED i timerem

Wentylator łazienkowy BFS100LT

Wentylator łazienkowy BFSWentylator łazienkowy BFS

Wentylator łazienkowy BFSWentylator łazienkowy BFSWersja „L” i „LT” z podświetleniem LED to warianty szczególnie polecane do łazienek o nowoczesnym wystroju. Białe światło LED idealnie współgra ze szklanym panelem i białą obudową wentylatora BFS. Fakt ten docenił już niejeden architekt wnętrz.

We wszystkich trzech wariantach wentylator może być włączany ręcznie bądź połączony z włącznikiem oświetlenia. Dostępna też jest opcja z timerem, czyli tzw. opóźnieniem czasowym. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na pracę wentylatora kilka lub kilkanaście minut po opuszczeniu łazienki przez użytkownika. Opóźnienie czasowe wentylatora BFS w wariancie „LT” ustawione jest fabrycznie na 2 minuty, ale można je dostosować, zależnie od preferencji, zmieniając nawet do 20 minut. Dodatkową funkcją timera jest opóźniony czas włączenia o 3-5 sekund, co eliminuje załączenie wentylatora, gdy użytkownik wchodzi i od razu wychodzi.

 

wentylator BFS

Wszystkie wentylatory z serii BFS wyposażone są w zawór zwrotny, określany również mianem klapa zwrotna lub przepustnica. Inni producenci stosują ten element wyłącznie jako wyposażenie dodatkowe. Elementy ruchome zaworu zwrotnego (w formie skrzydełek) umożliwiają ruch powietrza tylko w jedną stronę, zapobiegając tym samym wdmuchiwaniu powietrza z zewnątrz podczas bezczynności wentylatora.

Brak zaworu zwrotnego może powodować duży dyskomfort użytkowania łazienki. W okresie dużych porywów wiatru, może bowiem dochodzić do wychładzania łazienki. W przypadku montażu wentylatora w suficie brak zaworu prowadzi równie często do pojawienia się dodatkowego zjawiska, a mianowicie wykraplania się wilgoci, na skutek zderzenia różnicy temperatur.  

 

Montaż wentylatora BFS


Wentylator łazienkowy BFS100LTWentylator serii BFS może być montowany zarówno na ścianie, w oknie jak i w suficie podwieszanym. Sam montaż wentylatora jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych uprawnień. Jednak już wszelkie prace elektryczne mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Jeśli wentylator BFS ma zostać podłączony do istniejącej instalacji wentylacyjnej należy sprawdzić średnicę kanału wentylacyjnego. Wentylatory serii BSF posiadają średnicę 100 mm.


Wydajność wentylatorów wynosi 90 m3/h, co oznacza, że nadają się idealnie do łazienek i toalet o kubaturze (długość x szerokość x wysokość) nieprzekraczającej 30 m3.


 

Zalety wentylatora BFS

 

 • atrakcyjne wzornictwo
 • wysoka funkcjonalność
 • cicha praca - w odległości 1 m wynosi on ~35 dB (A), w odległości 3 m: ~22 dB (A)
 • niskie koszty eksploatacyjne. Koszt eksploatacji wentylatora zależy od dobowego czasu użytkowania urządzenia oraz ceny energii elektrycznej. Zakładając, że koszt energii wynosi 0,40 PLN/kWh a wentylator pracuje 2 godziny w ciągu doby, koszty eksploatacji kształtują się na poziomie:
  Koszt dobowy: 0,012 PLN
  Koszt miesięczny (30 dni): 0,36 PLN
  Koszt roczny: 4,38 PLN  
Opracowanie: Redakcja
Źródło: STERRZobacz także
KLIMOR EVO z certyfikatem Eurovent

KLIMOR EVO z certyfikatem Eurovent

Centrale wentylacyjne EVO marki KLIMOR zostały objęte prestiżowym certyfikatem Eurovent,... ¬ więcej...

 
Wentylacja mechaniczna - jak używać w okresie pandemii

Wentylacja mechaniczna - jak używać w okresie pandemii

W czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 nasze nawyki i zachowanie mają wpływ na bezpieczeństwo... ¬ więcej...

 
Sprawdź nowość w ofercie firmy ALNOR - nawiewnik ścienny HHS

Sprawdź nowość w ofercie firmy ALNOR - nawiewnik ścienny HHS

Firma Alnor ma w swojej ofercie nowe nawiewniki scienne HHS. Zapoznaj się z zaletami... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Wienkra
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet