zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Kotły kondensacyjne - nowoczesność i energooszczędność

aktualizacja: 23-09-2016, 11:15 – artykuł promocyjny


Podczas budowy bądź remontu domu jedną z decyzji, jaką należy podjąć, jest wybór systemu kominowego. To ważne, ponieważ od tego zależy nie tylko komfort mieszkańców, ale również ich bezpieczeństwo oraz Dariusz Pilitowskiekonomia eksploatacji. W nowoczesnym budownictwie dąży się do tego, by budynek był jak najbardziej energooszczędny. Jednym z dobrych rozwiązań wypierających starsze urządzenia grzewcze są kotły kondensacyjne. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety i wady opowiada ekspert Dariusz Pilitowski - dyrektor techniczno-produkcyjny i ds. rozwoju w firmie Jawar.


R.: Czym kotły kondensacyjne różnią się od klasycznych?

 

D.P.: To nowoczesne urządzenia, które są wydajniejsze od tych tradycyjnych. Kotły tego typu skraplają, czyli kondensują parę wodną zawartą w spalinach. Ilość powietrza jest dostosowana do ilości spalanego gazu, dzięki temu uzyskiwana jest najwyższa sprawność działania. Zatem, wykorzystując tą samą ilość gazu, można uzyskać więcej energii niż w przypadku kotłów tradycyjnych.

 

Jawar

 

R.: W jaki sposób urządzenie doprowadza do kondensacji i na czym ona polega?

 

D.P.: Kocioł kondensacyjny ma bardzo rozbudowaną komorę spalania, w skład której wchodzi system podawania powietrza, palnik gazowy i rozbudowany wymiennik ciepła. To właśnie w tej komorze dochodzi do kondensacji. Wymiennik ciepła tak skutecznie pracuje, że obniża temperaturę spalin do 58°C. W tej temperaturze dochodzi do skraplania, a wymiennik jeszcze wykorzystuje ciepło skroplin do ogrzewania.  Układ  doprowadzania powietrza do kotła i odprowadzania spalin jest zintegrowany - jeden system kominowy składający się z rury w rurze. Spaliny usuwane są przez rurę wewnętrzną, a powietrze jest dostarczane rurą zewnętrzną w kierunku przeciwnym do kierunku spalin. W takim kominie powietrze dostarczane do spalania jest podgrzewane, przez co sprawność całego układu kocioł - komin rośnie. Właśnie to sprawia, że te urządzenia są tak wydajne i energooszczędne.

 


R.: Jak to możliwe?

 

D.P.: Sama wartość opałowa paliwa zostaje określona jako ilość energii zgromadzonej w paliwie - przy założeniu, że spali się ono całkowicie, a spaliny zostaną schłodzone do początkowej temperatury paliwa, zaś zawarta w nich para wodna nie zostanie skroplona. Jednak właśnie dzięki skondensowaniu jej ze spalin można uzyskać dodatkową porcję energii, która nie została uwzględniona w wartości opałowej paliwa. Stąd wyższa efektywność, a co za tym idzie - większa energooszczędność.

 


R.: Co jest ważne przy wyborze kotła kondensacyjnego?

 

D.P.: Decydując się na zastosowanie w domu techniki kondensacyjnej, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. W pierwszym etapie warto sprawdzić, czy w pobliżu naszego domu mamy dostęp do gazu ziemnego. Może to nie być dla każdego oczywiste, jednak nie wszystkie działki mają do niego dostęp.

 


R.: A co z samą budową instalacji?

 

D.P.:  Montaż kotła kondensacyjnego jest najłatwiejszy w przypadku budowy nowego domu - dzięki temu cała instalacja może być przystosowana do jego pracy od samego początku. W przypadku gotowych domów jest to już nieco trudniejsze. Przy obecności grzejników żeliwnych należy zmienić całą instalację wraz z rurami. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z kotła węglowego, to oprócz wymiany części  instalacji trzeba również ją wypłukać ze wszystkich zanieczyszczeń. Przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z kotła kondensacyjnego nie można również zapomnieć o tym, by w najbliższej okolicy znajdował się punkt serwisowy. W przypadku mniejszych miejscowości może być on oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. Wezwanie fachowca do przeglądu instalacji czy naprawy awarii może stanowić problem i duży koszt.

 


R.: Jak wybrać odpowiedni kocioł?

 

D.P.: Do ogrzewania tradycyjnego domu jednorodzinnego o powierzchni 130 m2 wystarczyłby taki o mocy 10kW. Jednak przy większej ilości pomieszczeń oraz punktów ogrzewania wody potrzeba większej mocy. Dlatego kocioł warto precyzyjnie dobrać do wielkości domu, ilości łazianek i liczby domowników. W wyborze może pomóc założenie, że na 1 m2 domu potrzeba mocy 85W. Dla potrzeb przeciętnej, czteroosobowej rodziny odpowiednia byłaby moc 24kW. Zawsze warto skonsultować wybór odpowiedniego urządzenia z instalatorem, który posłuży nam radą i pomoże ocenić, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze.

 


R.: Czy nowoczesność i energooszczędność tego typu kotłów przejawia się jeszcze w jakiś sposób?

 

D.P.: Na pewno istotną cechą jest szeroka gama regulacji oparta o automatykę. Czujniki zamontowane wewnątrz i na zewnątrz domu zbierają niezbędne informacje, które przetwarza odpowiednio zaprogramowany regulator. Dzięki temu system samodzielnie włącza i wyłącza urządzenie grzewcze, utrzymując odpowiednią temperaturę, dostosowując ją do naszej aktywności. Jeśli np. wyjeżdżamy na tygodniowe wakacje, to system pod naszą nieobecność będzie utrzymywał minimalną temperaturę, tak by nie marnować paliwa na ogrzewanie pustego domu. Możemy również samodzielnie sterować temperaturą, tak by najbardziej odpowiadała naszym preferencjom.

 


R.: Podsumowując - budowa odpowiedniej instalacji i montaż kotła kondensacyjnego to szereg zmian w domu, które musimy wprowadzić w domu, jeśli chcemy korzystać z tego typu rozwiązania?

 

D.P.: Nie do końca. Ważnym elementem sprawiającym, że tego typu instalacja będzie dobrze funkcjonowała, jest odpowiednie odprowadzanie spalin. Ze względu na charakter pracy kotła kondensacyjnego, odprowadzane z niego spaliny są mokre i wprowadzane do komina pod ciśnieniem. Dlatego układ odprowadzania spalin musi być odpowiednio szczelny i przystosowany do pracy przy dużej wilgotności. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się systemy kominowe ze stali kwasoodpornej, np. system Turbo firmy Jawar. Powietrze do spalania jest dostarczane do kotła z zewnątrz budynku przez komin, dzięki czemu zapewnia on dodatkowe bezpieczeństwo użytkowania. Odpowiednie są też kominy ceramiczne, które cechują się dużą odpornością na agresywne działanie kondensatu. Dobrze sprawdzającym się systemem, który można znaleźć w ofercie firmy Jawar, jest komin ceramiczny Jawar SPS-K i Jawar K. To najnowocześniejszy system powietrzno-spalinowy dla budownictwa wielorodzinnego. Aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo, należy również zamontować czujniki dymu i czadu oraz przeprowadzać coroczne przeglądy serwisowe.
 

Jawar SPS-KJawar SPS-K

  SPS-K                                Jawar K

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Jawar
Autor: Dariusz Pilitowski - dyrektor techniczno-produkcyjny i ds. rozwoju w firmie Jawar

Zobacz także
Pulsator w walce o Czyste Powietrze

Pulsator w walce o Czyste Powietrze

Zbliża się nowy rok, a co za tym idzie kolejne edycje programów mających... ¬ więcej...

 
Ergonomiczny kocioł Hydra Compakt

Ergonomiczny kocioł Hydra Compakt

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania spełniające wymagania określane jako V... ¬ więcej...

 
Palnik na pellet zamiast nowego kotła? Zobacz jak to działa!

Palnik na pellet zamiast nowego kotła? Zobacz jak to działa!

Po zainstalowaniu palnika na pellet do tradycyjnego kotła, jego obsługa staje się... ¬ więcej...

 All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet