Junkers - patron


Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

aktualizacja: 21-09-2017, 06:50 – artykuł promocyjny


Dobrze wyregulowana hydraulika to kluczowy warunek optymalnego wykorzystania energii w budynkach i uzyskiwania zadanych wartości temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. W nowoczesnym budownictwie stosowanie zaworów równoważących powinno być już standardem. Tymczasem wielu projektantów i instalatorów wciąż nie uwzględnia ich przy planowaniu instalacji grzewczych.
 

TacoSetter Bypass

Energię w budynkach należy zawsze rozprowadzać tak, by wszystkie pomieszczenia i odbiorniki zaopatrywać zgodnie z zapotrzebowaniem. Zawory równoważące firmy Taconova, z których najbardziej znanym jest oczywiście TacoSetter Bypass, pozwalają łatwo i dokładnie wyregulować przepływy objętościowe w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą. Odczuwalne i mierzalne efekty zrównoważonego systemu to komfortowe temperatury pomieszczenia i wysoka efektywność energetyczna, dzięki oszczędności paliwa grzewczego i mniejszemu zużyciu energii elektrycznej przez pompę. Takie rozwiązanie przeciwdziała również powstawaniu nieprzyjemnych odgłosów w rurociągach i zaworach, z których składa się instalacja. 

 

 

Gdzie leży problem?

 

Każdy spotkał się kiedyś na pewno z sytuacją, kiedy niektóre grzejniki pozostają stosunkowo chłodne, podczas gdy inne pomieszczenia są przegrzewane. Użytkownicy i administratorzy często zgłaszają ten problem do firm zajmujących się instalacją i konserwacją ogrzewania. W większości przypadków przyczyną jest właśnie nierównomierny rozdział ciepła grzewczego. Brak wyregulowania hydraulicznego w systemie grzewczym można od razu odczuć na temperaturach pomieszczeń. Podczas, gdy grzejniki położone bliżej centrali grzewczej są zasilane nadmiernie, grzejnikom w bardziej oddalonych odcinkach instalacji pozostaje zbyt mały przepływ medium, w efekcie czego pozostają one zimne. Często podejmowanym środkiem zaradczym jest próba podwyższenia wydajności pompy cyrkulacyjnej, co jednak dodatkowo zwiększa nierównomierność rozdziału ciepła. Zastosowanie zaworów równoważących pomaga efektywnie rozwiązać ten problem. Umożliwiają one łatwe i dokładne wyregulowanie przepływów objętościowych w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą w l/min, co ma na celu równoważenie pionów. 

 

TaconovaTaconova

Bez równoważenia hydraulicznego przepływ wody grzewczej przez bardziej oddalone grzejniki jest słabszy (rys. po lewej). Równoważenie hydrauliczne powoduje wyregulowanie przepływów do wymaganych wartości (rys. po prawej), dzięki czemu wszystkie grzejniki w budynku są zasilane równomiernie.

 

 

Sprawdzona technologia i szeroka oferta

 

Zawory równoważące Taconova oferują liczne korzyści istotne zarówno z punktu widzenia instalatora, jak i inwestora, administratora, czy w końcu użytkowników budynku, w którym zastosowano system równoważnia hydraulicznego. Pomiar przepływu oparty jest o zasadę pływaka i sprężyny kontrującej. Odczyt następuje na podstawie wskazania dolnej krawędzi pływaka. Element pomiarowy zintegrowano w korpusie zaworu. Korpus wykonany jest z mosiądzu, a element pomiarowy - z tworzywa sztucznego odpornego na podwyższone temperatury i uderzenia. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to:

 

  • Bezpośrednia wizualna kontrola przepływu (wziernik)
  • Dokładna i szybka regulacja wielkości natężenia przepływu, bez konieczności stosowania wykresów, tabel lub zewnętrznych urządzeń pomiarowych
  • Niski spadek ciśnienia


Równoważenie hydrauliczne jest jedną z głównych kompetencji firmy Taconova. Wieloletnie doświadczenie w produkcji zaworów równoważących, najwyższe standardy jakości i szeroka oferta, gwarantują optymalne rozwiązanie do każdej instalacji.
 

  • Model TacoSetter Bypass przeznaczony jest zasadniczo do instalacji o większym przepływie. W przypadku największej wersji tego zaworu, może to być nawet do 200 l/min. Żeby dokonać odczytu należy przycisnąć charakterystyczny czerwony element.

TacoSetter BypassTacoSetter Inline

Zawory równoważące TacoSetter Bypass (po lewej) i TacoSetter Inline

 


  • TacoSetter Inline to optymalne rozwiązanie w instalacjach o mniejszym przepływie – od 0,3 do 40 l/min. Wartość przepływu pokazywana jest w tym modelu na bieżąco, więc odczytu możemy dokonać w dowolnym momencie.

 

  • Do naprawdę dużych instalacji firma Taconova rekomenduje zawór TacoSetter Bypass Kołnierz. W zależności od wersji nadaje się on do przepływów od 60 do nawet 650 l/min, a jego waga wynosi od 13,9 do 19,7 kg. Ważna zaletą tego zaworu jest doskonały stosunek ceny do wielkości przepływu, przy jakiej może on pracować.

TacoSetter Bypass Kołnierz

Zawór TacoSetter Bypass Kołnierz

 

  • Stosunkowo nowym rozwiązaniem w ofercie Taconova jest zawór TacoSetter Hyline, wykonany z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego. W porównaniu z dotychczasowymi modelami, jako pierwszy posiada on wbudowane zawory ze skośnym siedziskiem. Przesuwana górna część umożliwia łatwe i dokładne nastawianie wartości przepływu. Podstawowym zakresem zastosowań przewidzianym przez firmę Taconova jest statyczne równoważenie hydrauliczne obiegów solarnych. W tym przypadku dodatkowy atut tego rozwiązania to dowolna pozycja zabudowy oraz odporność materiału na glikol (dla mieszanin o zawartości glikolu do 50%). Zawory TacoSetter Hyline są obecnie dostępne w popularnych rozmiarach DN 25 i DN 32, z pięcioma zakresami przepływu od 10 aż do 80 l/min. 

 

Zawór TacoSetter Hyline

Kontakt w sprawie produktów:

Taconova Polska Sp z o.o.
tel. 61 2278421
www: www.taconova.pl www.taconova.com
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
KELLER typ CRS25 - nowa pompa obiegowa wody pitnej

KELLER typ CRS25 - nowa pompa obiegowa wody pitnej

KELLER CRS25 to najnowsze rozwiązanie w ofercie Grupy SBS, które dedykowane... ¬ więcej...

 
TacoSetter Inline - nowe wersje klasycznego zaworu

TacoSetter Inline - nowe wersje klasycznego zaworu

Firma Taconova, chcąc zapewnić instalatorom jeszcze większą możliwość wyboru... ¬ więcej...

 
Armatury instalacyjna i grzewcza FERRO - sprawdź nowości

Armatury instalacyjna i grzewcza FERRO - sprawdź nowości

FERRO od 25 lat dostarcza rozwiązania z zakresu armatury sanitarnej, instalacyjnej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj