gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

Pentair Raychem

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Ferroli   Nibe

Pipelife   Stiebel Eltron

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli   Roth Polska

Hydro-Tech Konin   

Radox Radiators

Metalbet  Dimplex

Ferdom      REGULUS-system

Intersoft  Nibco

    Grupa Armatura

Immergas   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Onninen    Akra

   Logo Dragon Kotły

Logo STERR logo Centrum Klima S.A.

Italy Dicrect

znajdź fachowca

Junkers - patron


Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

aktualizacja: 21-09-2017, 08:50 – artykuł promocyjny


Dobrze wyregulowana hydraulika to kluczowy warunek optymalnego wykorzystania energii w budynkach i uzyskiwania zadanych wartości temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. W nowoczesnym budownictwie stosowanie zaworów równoważących powinno być już standardem. Tymczasem wielu projektantów i instalatorów wciąż nie uwzględnia ich przy planowaniu instalacji grzewczych.
 

TacoSetter Bypass

Energię w budynkach należy zawsze rozprowadzać tak, by wszystkie pomieszczenia i odbiorniki zaopatrywać zgodnie z zapotrzebowaniem. Zawory równoważące firmy Taconova, z których najbardziej znanym jest oczywiście TacoSetter Bypass, pozwalają łatwo i dokładnie wyregulować przepływy objętościowe w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą. Odczuwalne i mierzalne efekty zrównoważonego systemu to komfortowe temperatury pomieszczenia i wysoka efektywność energetyczna, dzięki oszczędności paliwa grzewczego i mniejszemu zużyciu energii elektrycznej przez pompę. Takie rozwiązanie przeciwdziała również powstawaniu nieprzyjemnych odgłosów w rurociągach i zaworach, z których składa się instalacja. 

 

 

Gdzie leży problem?

 

Każdy spotkał się kiedyś na pewno z sytuacją, kiedy niektóre grzejniki pozostają stosunkowo chłodne, podczas gdy inne pomieszczenia są przegrzewane. Użytkownicy i administratorzy często zgłaszają ten problem do firm zajmujących się instalacją i konserwacją ogrzewania. W większości przypadków przyczyną jest właśnie nierównomierny rozdział ciepła grzewczego. Brak wyregulowania hydraulicznego w systemie grzewczym można od razu odczuć na temperaturach pomieszczeń. Podczas, gdy grzejniki położone bliżej centrali grzewczej są zasilane nadmiernie, grzejnikom w bardziej oddalonych odcinkach instalacji pozostaje zbyt mały przepływ medium, w efekcie czego pozostają one zimne. Często podejmowanym środkiem zaradczym jest próba podwyższenia wydajności pompy cyrkulacyjnej, co jednak dodatkowo zwiększa nierównomierność rozdziału ciepła. Zastosowanie zaworów równoważących pomaga efektywnie rozwiązać ten problem. Umożliwiają one łatwe i dokładne wyregulowanie przepływów objętościowych w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą w l/min, co ma na celu równoważenie pionów. 

 

TaconovaTaconova

Bez równoważenia hydraulicznego przepływ wody grzewczej przez bardziej oddalone grzejniki jest słabszy (rys. po lewej). Równoważenie hydrauliczne powoduje wyregulowanie przepływów do wymaganych wartości (rys. po prawej), dzięki czemu wszystkie grzejniki w budynku są zasilane równomiernie.

 

 

Sprawdzona technologia i szeroka oferta

 

Zawory równoważące Taconova oferują liczne korzyści istotne zarówno z punktu widzenia instalatora, jak i inwestora, administratora, czy w końcu użytkowników budynku, w którym zastosowano system równoważnia hydraulicznego. Pomiar przepływu oparty jest o zasadę pływaka i sprężyny kontrującej. Odczyt następuje na podstawie wskazania dolnej krawędzi pływaka. Element pomiarowy zintegrowano w korpusie zaworu. Korpus wykonany jest z mosiądzu, a element pomiarowy - z tworzywa sztucznego odpornego na podwyższone temperatury i uderzenia. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to:

 

  • Bezpośrednia wizualna kontrola przepływu (wziernik)
  • Dokładna i szybka regulacja wielkości natężenia przepływu, bez konieczności stosowania wykresów, tabel lub zewnętrznych urządzeń pomiarowych
  • Niski spadek ciśnienia


Równoważenie hydrauliczne jest jedną z głównych kompetencji firmy Taconova. Wieloletnie doświadczenie w produkcji zaworów równoważących, najwyższe standardy jakości i szeroka oferta, gwarantują optymalne rozwiązanie do każdej instalacji.
 

  • Model TacoSetter Bypass przeznaczony jest zasadniczo do instalacji o większym przepływie. W przypadku największej wersji tego zaworu, może to być nawet do 200 l/min. Żeby dokonać odczytu należy przycisnąć charakterystyczny czerwony element.

TacoSetter BypassTacoSetter Inline

Zawory równoważące TacoSetter Bypass (po lewej) i TacoSetter Inline

 


  • TacoSetter Inline to optymalne rozwiązanie w instalacjach o mniejszym przepływie – od 0,3 do 40 l/min. Wartość przepływu pokazywana jest w tym modelu na bieżąco, więc odczytu możemy dokonać w dowolnym momencie.

 

  • Do naprawdę dużych instalacji firma Taconova rekomenduje zawór TacoSetter Bypass Kołnierz. W zależności od wersji nadaje się on do przepływów od 60 do nawet 650 l/min, a jego waga wynosi od 13,9 do 19,7 kg. Ważna zaletą tego zaworu jest doskonały stosunek ceny do wielkości przepływu, przy jakiej może on pracować.

TacoSetter Bypass Kołnierz

Zawór TacoSetter Bypass Kołnierz

 

  • Stosunkowo nowym rozwiązaniem w ofercie Taconova jest zawór TacoSetter Hyline, wykonany z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego. W porównaniu z dotychczasowymi modelami, jako pierwszy posiada on wbudowane zawory ze skośnym siedziskiem. Przesuwana górna część umożliwia łatwe i dokładne nastawianie wartości przepływu. Podstawowym zakresem zastosowań przewidzianym przez firmę Taconova jest statyczne równoważenie hydrauliczne obiegów solarnych. W tym przypadku dodatkowy atut tego rozwiązania to dowolna pozycja zabudowy oraz odporność materiału na glikol (dla mieszanin o zawartości glikolu do 50%). Zawory TacoSetter Hyline są obecnie dostępne w popularnych rozmiarach DN 25 i DN 32, z pięcioma zakresami przepływu od 10 aż do 80 l/min. 

 

Zawór TacoSetter Hyline

Kontakt w sprawie produktów:

Taconova Polska Sp z o.o.
tel. 61 2278421
www: www.taconova.pl www.taconova.com
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
BLUEHELIX TECH 25 C - najlepszy w teście 2-funkcyjnych kotłów kondensacyjnych

BLUEHELIX TECH 25 C - najlepszy w teście 2-funkcyjnych kotłów kondensacyjnych

BLUEHELIX TECH 25 C to doskonały wybór dla osób poszukujących wygodnej... ¬ więcej...

 
Jak wybrać odpowiedni analizator spalin

Jak wybrać odpowiedni analizator spalin

Do właściwego ustawienia parametrów pracy kotła grzewczego niezbędne jest... ¬ więcej...

 
Wymagania dla kotłów na paliwo stałe - nowe przepisy

Wymagania dla kotłów na paliwo stałe - nowe przepisy

Zgodnie z polityką europejską dążącą do ograniczenia szkodliwych substancji emitowanych... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj