Hewalex - patron sekcji


Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną

aktualizacja: 27-07-2016, 07:12 – artykuł promocyjny


W ciągu ostatnich lat nastąpił dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce. Co sprawia, że w tak gwałtowny sposób wzrosło zainteresowanie instalacjami PV?

Jak pokazują dane zawarte w raporcie Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020 opracowanym przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, na przestrzeni lat 2014/2015 rynek odnotował wzrost na poziomie aż 373%. Pomimo, że wciąż odbiegamy znacząco od europejskich liderów, to dane te pozwalają branży patrzeć optymistycznie w przyszłość.


Fotowoltaika Keller SBS
 

Przygotowując się do wykorzystania systemu PV na początku należy dokładnie przeanalizować możliwości wykonania instalacji jak również potrzeby energetyczne. Na przydatność instalacji fotowoltaicznej wpływa kilka czynników, w tym przede wszystkim cena za energię elektryczną oraz czas, w jakim zużywamy energię (dzień vs. noc). Dodatkowym wzmocnieniem opłacalności jest przyjęta w czerwcu nowelizacja ustawy OZE, która na mocy art. 4.1 daje możliwość oddania nadmiaru wyprodukowanej energii z instalacji do sieci i odebranie jej z powrotem w stosunku 1 do 0,8. Takiego rozliczenia energii dokonuje się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji.

Instalacja fotowoltaiczna Keller SBS

 

To się po prostu opłaca

 

Jak wynika z analiz przygotowanych przez ekspertów OPEUS Energia, dla domu jednorodzinnego czas zwrotu inwestycji w instalacje PV jest relatywnie krótki. Przyjęto następujące parametry - rozliczanie następuje w taryfie G12, roczne zapotrzebowanie na poziomie 4 670 kWh, instalacja składająca się z 22 paneli, generująca moc 5,5 kWp i zlokalizowana na południowej połaci dachu skośnego. Gwarantowany czas produkcji energii przez wykorzystane rozwiązania wynosi 25 lat. Koszt budowy takiego systemu to 29 850 PLN brutto, ale istnieje możliwość pozyskania dofinansowania w wysokości 40%, co zmniejszy wydatek do poziomu 17 910 PLN brutto.

Fotowoltaika Keller SBS


Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE zakłada sytuację idealną, w której cała wyprodukowana energia zużyta zostanie na potrzeby własne. W takim przypadku czas zwrotu inwestycji wyniesie wtedy ok. 6,5-7 lat. Pamiętając, że część energii zużywana jest w porze nocnej, a nowelizacja ustawy wprowadza rozliczenie w stosunku 1 do 0,8 wystarczy nieco przewartościować budowaną instalację aby doprowadzić do sytuacji idealnej, w której nie płacimy za energię i przesył. W tym przypadku czas zwrotu wydłuży się o około pół roku, czyli nieco ponad 7 lat.

Fotowoltaika Keller SBS

 

Czy warto magazynować energię elektryczną?


Wprowadzona w życie nowelizacja ustawy o OZE daje możliwość odprowadzenia nadmiaru energii do sieci oraz pobrania tego nadmiaru z powrotem, czyli de facto jej magazynowania. Projektując instalację można przwidzieć wykorzystanie dodatkowych urządzeń magazynujących, jednak wydaje się to zbędne z punktu widzenia dodatkowych kosztów. Z drugiej strony rozwiązanie to gwarantuje nam niezależność w przypadku awarii sieci.

Panel fotowoltaiczny Keller SBS Panel fotowoltaiczny Keller SBS


Jednak najbardziej powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest projektowanie instalacji, które produkują ilość prądu nie większą niż zużycie własne. Szczegółowa koncepcja systemu PV musi uwzględniać także fakt, że na wielkość uzysków mają wpływ takie elementy jak rodzaj modułu, kąt ustawienia, temperatura pracy czy przekroje przewodów rodzaj inwertera.

Podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej:

 • moduły fotowoltaiczne - zmieniają energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego
 • inwerter - przekształca prąd stały produkowany w ogniwach fotowoltaicznych na prąd zmienny o parametrach zgodnych z prądem z sieci elektroenergetycznej.

Pozostałe elementy to konstrukcje nośne dobierane w zależności od budowy dachu, przewody, zabezpieczenia i licznik energii.
 

 

Parametry, które instalator powinien uwzględnić przed projektowaniem systemu PV:

 • moc i sprawność modułów,
 • odporność na gradobicie,
 • wytrzymałość statyczna modułów,
 • współczynnik temperatury mocy,
 • spadek mocy w okresie pracy modułów,
 • sprawność inwertera,
 • zakres MPPT,
 • napięcie startowe,
 • ilość posiadanych zabezpieczeń AC/DC oraz przekroje przewodów.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być połączone z siecią elektroenergetyczną (tzw. instalacje on grid), mogą również pracować w sposób wydzielony, wyspowy (off grid - poza siecią). Większą popularnością cieszą się instalacje połączone z siecią. Większą popularnością cieszą się instalacje połączone z siecią.


Zestawy fotowoltaiczne Keller


Aby dobrać prawidłowo instalację można skorzystać z produktu marki Keller - mówi Prezes zarządu firmy Opeus Energia Sławomir Reszke. Zestawy prosumenckie budowane na potrzeby marki Keller to nie tylko odpowiednio dobrane urządzenia i materiały, ale również koncepcja wykonana w oparciu o potrzeby i oczekiwania klienta - prosumenta (osoby która produkuje prąd na potrzeby własne).

Fotowoltaika Keller SBS
 

Kontakt w sprawie produktów:

SBS Sp. z o.o.
tel. 42/663 54 00
www: www.grupa-sbs.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Osiedle samowystarczalne energetycznie - czy to możliwe?

Osiedle samowystarczalne energetycznie - czy to możliwe?

Samowystarczalność energetyczna budynków jest coraz częściej poruszanym... ¬ więcej...

 
Kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne - co wybrać

Kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne - co wybrać

Energia słoneczna to idealna możliwość wykorzystania darmowego źródła... ¬ więcej...

 
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

Optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oznacza możliwość generowania takiej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet