Klimatyzacja a alergia?

aktualizacja: 15-06-2016, 10:45 – artykuł promocyjny


Klimatyzacja a alergia? Na dworze coraz cieplej, w mieszkaniach i domach również. Nic dziwnego że coraz częściej otwieramy okna, żeby wpuścić do wnętrza chłodne powietrze. Ale nie wszyscy…

alergiaCoraz więcej z nas cierpi na alergię wziewną. Jej powodem są najczęściej pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, roztocza. Wzrost zagrożenia alergenami spowodowały tez zmiany w budownictwie (m.in. zapewnienie większej szczelności przegród zewnętrznych), skutkujące pogorszeniem się jakości powietrza wewnętrznego w budynkach.

Leczenie alergii polega przede wszystkim na unikaniu alergenów, oraz zażywaniu łagodzących objawy leków. Kontakt z kurzem i sierścią możemy ograniczyć poprzez częste i regularne sprzątanie, oraz zlikwidowanie dywanów i wykładzin. Inaczej jest z unoszącymi się w powietrzu pyłkami roślin.

Wiosna i lato to ciężki okres dla osób na nie uczulonych. Właśnie wtedy kiedy powietrze jest najgorętsze - od czerwca do końca sierpnia - stężenie pyłków jest najwyższe. Otwarcie okien może więc wywołać lub nasilić objawy takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek, łzawienie i swędzenie oczu, a nawet atopowe zapalenie skóry. Jak więc w upalne dni bez otwierania okien schłodzić wnętrze? Jak osiągnąć najbardziej korzystną dla alergika temperaturę ok. 18÷19ºC? Jak wspomóc działanie wentylacji grawitacyjnej tak, aby powietrze w pomieszczeniu miało przy tym optymalną wilgotność i jakość?

Oczywistym rozwiązaniem wydaje się być klimatyzacja. Pozwala ona na utrzymanie optymalnych warunków we wnętrzu, niezależnie od kaprysów pogody. Ale czy aby na pewno?

W powietrzu, które wdychamy zawieszone są cząstki o średnicy 5÷100nm, takie jak np. pyłki roślin, kurz, drobnoustroje, bakterie, zarodniki grzybów, syntetyczne i naturalne włókna. Każde urządzenie klimatyzacyjne wyposażone jest w filtr. Kurz i włókna powodują jego zatykanie, spadek sprawności urządzenia, a co za tym idzie wzrost kosztów eksploatacji. Większy problem stanowią jednak drobnoustroje i zarodniki grzybów, które przy odpowiedniej wilgotności powietrza mogą się bez przeszkód rozwijać. Powoduje to nie tylko powstanie brzydkiego zapachu, ale też może wyzwolić procesy alergiczne i działać toksycznie na śluzówkę układu oddechowego (tzw. choroba klimatyzacyjna). Badania naukowe świadczą o licznych związkach drobnoustrojów, grzybów i wytwarzanych przez nie związków (np. endo- i mykotoksyn) z zachorowaniami. Co więcej - w 2002 roku bakterie obecne w instalacji klimatyzacyjnej stały się przyczyną epidemii (ponad 100 zachorowań) legionellozy w Wielkiej Brytanii.

Aby się ustrzec przed tymi wszystkimi problemami należy bardzo systematycznie, zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle co 2 tygodnie) oczyszczać filtry klimatyzatorów, a raz na kilka miesięcy czyścić również jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Ponadto konieczne jest czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych (w pomieszczeniach mieszkalnych co najmniej dwa razy w roku ). Raz na dwa lata dobrze jest również przeprowadzić dezynfekcję kanałów.

Biorąc pod uwagę koszty zakupu i eksploatacji, oraz ilość potrzebnych do prawidłowego działania klimatyzacji zbiegów jej stosowanie ma sens jedynie w obiektach biurowych.

wentylator sufitowy w salonieW mieszkaniach i domach warto natomiast zdecydować się na wentylator sufitowy. Wymusza on ruch powietrza poprawiając jego cyrkulację oraz przyspieszając wymianę. Pozwala na płynne i szybkie zmniejszanie temperatury w pomieszczeniach poprzez wyrównanie rozkładu temperatur na wysokości pomieszczenia (najbardziej komfortowo jest jeśli temperatura na wysokości głowy jest niższa niż tuż nad podłogą). Nie bez znaczenia jest również fakt, że ruch powietrza zapobiega kondensacji pary wodnej na ścianach i co za tym idzie zapobiega pojawianiu się grzybów. Intensyfikacja ruchu powietrza potęguje ponadto efekt schłodzenia.

Wszystko to przy dużo mniejszym nakładzie pieniędzy (tańszy koszt wentylatora, niższy koszt eksploatacji) oraz wysiłku (brak filtrów przewodów do czyszczenia). Kubatura mieszkań jest wystarczająca aby wentylator stosować w ciągu dnia, a wieczorem, gdy stężenie pyłków jest najniższe przewietrzyć mieszkanie.

 

wentylator sufitowy w saloniewentylator sufitowy w salonie

 

Jest to wskazane zarówno przy stosowaniu wentylatora, jak i klimatyzacji. Jeśli więc zastanawiacie się nad sposobem na schłodzenie wnętrza, warto rozważyć zakup wentylatora sufitowego. To ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie na lata.
 

Dodatkowo montaż wentylatora jest bardzo prosty - można skorzystać z filmu instruktażowego umieszczonego na YouTube:

 

Opracowanie: Redakcja
Autor: mgr inż. Anna Bielczyk
Kontakt w sprawie produktów:

DAXTON POLAND
ul. Nad Białą 3
33-101 TarnówZOBACZ TAKŻE
KAISAI 2016 - Nowe Produkty, Niższe Ceny, Atrakcyjne Warunki Współpracy

KAISAI 2016 - Nowe Produkty, Niższe Ceny, Atrakcyjne Warunki Współpracy

FG POLAND - autoryzowany przedstawiciel marki KAISAI w Polsce, od 2001 roku należący... ¬ więcej...

 
Klimatyzatory pokojowe

Klimatyzatory pokojowe

Klimatyzatory pokojowe LG zapewniają wysoką sprawność energetyczną. Są one urządzeniami... ¬ więcej...

 
Klimatyzatory ścienne Galanz Inverter Kudo

Klimatyzatory ścienne Galanz Inverter Kudo

Oferta klimatyzatorów Galanz została wzbogacona o nowe jednostki inwerterowe... ¬ więcej...

 
partnerzy w dziale
logo Venture Industries Sp. z o.o.     logo ebm Papst Daikin     Ventec Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech      logo Konwektor         Uniwersal   ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab Elektror   Onninen    Metalplast      ASK Alternatywne Systemy Komfortu Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai    Fg Poland
All rights reserved © 2004-2016 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj