gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


System kanalizacji niskoszumowej Comfort Plus

aktualizacja: 29-09-2017, 10:03 – artykuł promocyjny


Jeszcze parę lat temu Klient poszukujący systemu kanalizacyjnego miał dość prosty wybór: na półkach królowały systemy z PP i PVC (w tym PVC spieniony). Systemy produkowane były (i są) zgodnie ze stosownymi Polskimi Normami (PN):
 

  • PN-EN 1451 Systemy przewodowe z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli -- Polipropylen (PP)
  • PN-EN 1329 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budynków -- Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U)
  • PN-EN 1453-1:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych o ściankach strukturalnych, do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli -- Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U)


Na półkach niektórych sklepów można było też znaleźć „szare rury KW” tylko z wyglądu przypominające KW a produkowane np. zgodnie z normą PN-EN 122001 - ale w tym artykule o takich wprowadzających w błąd praktykach szerszej wzmianki nie będzie. Warto z pewnością zapoznać się z treścią markera/etykiety na kupowanym wyrobie i upewnić się, że kupujemy produkt, którego przeznaczenie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Klient szczególnie ceniący komfort mógł wybrać jeden z kilku powoli uzyskujących uznanie systemów kanalizacji niskoszumowej. To wiązało się jednak ze znacznie głębszym sięgnięciem do portfela. Jak wiemy producenci mają w tym segmencie rynku szerokie pole do popisu - rozwiązania techniczne nie są regulowane normami (co m.in. mogłoby hamować rozwój technologiczny). De facto nie jest zdefiniowane znaczenie kluczowego słowa: „niskoszumowy” - można to słowo traktować marketingowo bo nie jest jasno określone w żadnej normie jakie parametry tłumienia ma spełniać system noszący miano „niskoszumowego”2.

Z biegiem czasu rynek KW rozwijał się mocno i to w obu kierunkach - na rynku jest obecnie oferowane szerokie spectrum wyrobów o bardzo znacznej rozpiętości jakości, parametrów i cen3.

Jedna zasadnicza różnica pomiędzy wymienionymi grupami pozostawała niezmienna - bardzo duży odstęp cenowy „zwykłych” systemów KW od systemów „niskoszumowych”.

 

 

System Comfort Plus

 

Firma Pipelife Polska S.A. zauważyła rynkową niszę i na początku roku 2016 wprowadziła do oferty system COMFORT PLUS - bardzo atrakcyjny cenowo system kanalizacji wewnętrznej o podwyższonych parametrach eksploatacyjnych.

 

Comfort Plus

 

System składa się z rur i kształtek w kolorze jasnoszarym. Dzięki specjalnym domieszkom mineralnym używanym do konstrukcji rur, system w znacznym stopniu tłumi dźwięki pracującej kanalizacji (wyniki badań wykonanych w Instytucie Fraunhoffera są dostępne w aprobacie technicznej).
Oferta systemu obejmuje średnice od 32 mm do 160 mm i bardzo szeroką gamę kształtek - system w całości jest produkowany w Polsce i w oparciu o polskie rozwiązania techniczne. Rury systemu Comfort Plus są sztywniejsze średnio o ok. 50% od typowych systemów kanalizacyjnych. Na specjalne zamówienie oferowane są również rury o średnicy 110 mm i grubości ścianki 3.0 mm. Rury te mają sztywność obwodową 4 kN/m2 (klasa SN4). Dzięki temu można je stosować w obszarze zastosowania „BD” a więc nie tylko w systemach wewnątrz budowli ale także w instalacjach zakopanych w ziemi pod konstrukcją budowli.

Comfort Plus

Podsumowując: parametry techniczne system Comfort Plus plasują go w niszy pomiędzy systemami „zwykłymi” KW a drogimi systemami klasy Premium - jednak cenowo znacznie mu bliżej do systemów KW. Ujmując rzecz marketingowo: wybierając Comfort Plus otrzymujesz dużo więcej za niewiele więcej pieniędzy!

 

Comfort Plus - kształtkiComfort Plus - rury
 

1 PN-EN 12200 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do wody deszczowej do zewnętrznego zastosowania ponad ziemią -- Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U)
2 Istnieje natomiast norma, która opisuje jak należy badać hałas z pracującej instalacji KW : PNEN 14366 Pomiary laboratoryjne hałasu pochodzącego od instalacji kanalizacyjnych.
Wyniki badań przeprowadzone wg. tej normy producenci są zobowiązani załączyć w aprobacie technicznej (AT). Tu warto zwrócić uwagę na warunki przeprowadzenia testu (np. rodzaj uchwytów jakimi zamocowano testowy fragment instalacji).
3 Dodatkowo, niedawna zmiana przepisów umożliwia szybkie i łatwe wprowadzenie na polski rynek wyrobów, które zostały już wcześniej wprowadzone na rynek UE (wcześniej jeśli taki system nie był zgodny z PN wymagało to wyrobienia AT - co jest czasochłonne i dość kosztowne).


Kontakt w sprawie produktów:

Pipelife Polska
tel. (58) 774 88 88
www: www.pipelife.com/pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zabudowa odwodnienia prysznicowego LAF - przykładowa realizacja

Zabudowa odwodnienia prysznicowego LAF - przykładowa realizacja

Odwodnienia prysznicowe zdobywają coraz większą popularność. Są wygodne w użytkowaniu,... ¬ więcej...

 
Przepompownia SANICUBIC 1 VX

Przepompownia SANICUBIC 1 VX

Sanicubic to seria urządzeń służących do przepompowywania ścieków... ¬ więcej...

 
Odwodnienia przemysłowe na specjalne zamówienie

Odwodnienia przemysłowe na specjalne zamówienie

System odwodnienia zawsze musi być dopasowany do warunków danego miejsca. Dotyczy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet