gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła

aktualizacja: 14-05-2019, 10:58 – artykuł promocyjny


Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu pompy ciepła, warto najpierw dokładnie przeanalizować interesujące nas urządzenie, rozpatrując trzy kategorie, a mianowicie:

  • parametry techniczne;
  • wyposażenie i funkcjonalność urządzenia 
  • doświadczenie producenta.


Poniżej dokładna analiza najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę dokonując wyboru pompy ciepła.

 

ZOBACZ KONIECZNIE:


Parametry techniczne

 

Rodzaj zastosowanych komponentów i technologii to czynniki, które w decydujący sposób wpływają na najważniejsze parametry techniczne pomp ciepła, do których zaliczamy: wydajność grzewczą, współczynnik sprawności COP/SCOP, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, ilość czynnika chłodniczego i emisję hałasu.

Pompa ciepła NIBE F2120Pompa ciepła NIBE F2120

 

Aby porównać wymienione wyżej parametry, możemy przeanalizować dane techniczne poszczególnych urządzeń zawarte w tzw. DTR-kach, kartach katalogowych dołączonych do etykiet energetycznych czy instrukcjach instalacji.

Kwestię doboru optymalnej wydajności grzewczej pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło danego budynku, najlepiej jest powierzyć producentowi lub instalatorowi, który dokona tego w oparciu o projekt budowlany/wykonawczy/geologiczny lub własne wyliczenia OZC, korzystając z programów symulacyjnych do doboru pomp ciepła producentów, jak np. NIBE DIM. Wartość współczynnika sprawności pompy ciepła przekłada się na ilość zużywanej przez nią energii elektrycznej, wpływając jednocześnie na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeśli zależy nam na rzetelnej analizie COP lub SCOP pomp ciepła, warto odszukać wartości tych współczynników podanych wg tej samej normy i w tych samych warunkach pracy (COP dla jednakowej temperatury dolnego i górnego źródła, SCOP w jednakowej strefie klimatycznej przy jednakowej mocy obciążenia cieplnego Pdesign). W sytuacji, gdy pompa ciepła będzie miała za zadanie produkować ciepłą wodę użytkową i współpracować z systemem grzejnikowym, parametrem na który warto zwrócić uwagę jest maksymalna temperatura zasilania, którą jest w stanie osiągnąć pompa ciepła. W segmencie gruntowych pomp ciepła, większość urządzeń osiąga 65°C na zasilaniu systemu grzewczego (np. NIBE F1245), co jest w zupełności wystarczające. Natomiast w przypadku powietrznych pomp ciepła, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tej, która osiąga najwyższą temperaturę w okresie zimowym, gdy temperatura powietrza spada nawet do -25°C (np. NIBE F2120).

Producenci nieustannie udoskonalają oferowane przez siebie pompy ciepła. Proces ten jest najbardziej widoczny w dziedzinie pomp ciepła typu powietrze/woda. W ciągu ostatnich siedmiu lat zmieniał się zarówno współczynnik sprawności jak również graniczna dolna temperatura pracy pomp ciepła, która z -10°C zeszła do -25°C! Opanowanie konstrukcji sprężarek typu scroll z możliwością „wtrysku międzystopniowego” umożliwiło wyposażenie modułów chłodniczych pomp ciepła w tzw. technologię EVI. Pozwoliło to na niezawodną pracę pompy ciepła w temperaturach równych, a nawet niższych niż -20°C oraz uzyskanie temperatury wody na zasilaniu systemu grzewczego na poziomie 65°C (w przeważającym zakresie pracy). Odpowiednio dobrana moc grzewcza tak zaawansowanej technologicznie pompy ciepła umożliwia zastosowanie również w systemie monowalentnym (jako jedyne źródło ciepła w budynku).

W świetle nowych przepisów o tzw. F-gazach (Ustawa z 15.05.2015r. Dz.U. 2015 poz. 881), niezwykle istotnym parametrem stała się ilość czynnika chłodniczego zawartego w pompie ciepła, należącego do tzw. gazów cieplarnianych. Aktualnie, warto wybrać pompę ciepła, która zawiera mniej niż 3kg czynnika chłodniczego lub mniej niż 5t ekwiwalentu CO2. Urządzenia takie nie będą wymagały specjalistycznych przeglądów, dostosowania kubatury pomieszczenia, rocznych kontroli szczelności, ani monitoringu i rejestracji urządzeń zawierających F-gazy w ilości powyżej 3kg przypadającej na jeden moduł chłodniczy.

Dla zachowania komfortu użytkowania, warto też zwrócić uwagę na hałas, który obowiązkowo podawany jest przez producentów na etykietach energetycznych urządzeń. Im niższy poziom natężenia lub mocy emitowanego dźwięku, tym cichsza jest jej praca. Aktualnie najlepsze gruntowe pompy ciepła osiągają nawet 21dB wg EN11203 w odległości 1m (np. NIBE F1255), co sprawia że nie słychać kiedy urządzenie pracuje. Jeszcze bardziej jest to istotne dla pomp powietrznych, które stojąc na zewnątrz budynku mają wpływ na otoczenie.

Pompa ciepła NIBE F2040 - etykieta energetyczna

 

 

Wyposażenie i funkcjonalność

 

pompy NibeWybierając pompę ciepła, powinniśmy dokładnie sprecyzować nasze oczekiwania odnośnie funkcji, jakie chcemy, aby realizowała pompa ciepła w naszym domu. Ma to bowiem ogromny wpływ na wyposażenie, jakie powinno posiadać konkretne urządzenie. Przykładowo od wielkości zapotrzebowania na c.w.u. zależy wybór pompy ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej lub bez. W sytuacji gdy zapotrzebowanie na c.w.u. nie przekracza potrzeb przeciętnej 3-4 osobowej rodziny warto wybrać pompę tzw. kompaktową (np. gruntowa NIBE F1245 lub powietrzna NIBE SPLIT), która posiada wbudowany zasobnik wody o pojemności 160-200 l. W przypadku większego zapotrzebowania na wodę (duża rodzina, kilka łazienek, duże wanny) powinniśmy wybrać urządzenie z osobnym zasobnikem c.w.u. o pojemności co najmniej 300l. Należy jednak pamiętać o tym, aby zbiornik taki zapewniał odpowiedni odbiór ciepła (zbiorniki dwupłaszczowe lub wężownicowe z odpowiednio dobraną powierzchnią wężownicy).
 

System grzewczo-chłodząco-wentylacyjny NIBE

Osoby, które chciałyby, aby w okresie letnim pompa ciepła chłodziła budynek, powinny wybrać urządzenie ze zintegrowaną funkcją chłodzenia pasywnego lub aktywnego (np. gruntowa NIBE F1245 PC lub powietrzna NIBE F2040). W obiektach z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, warto zamontować pompę z możliwością sterowania rekuperatorem. Przykładem rekuperatora, który można zintegrować w jeden system z pompą ciepła i którym można sterować z poziomu pompy ciepła oraz zdalnie przez witrynę nibeuplink.com jest NIBE ERS.


Pamiętać powinniśmy również o tym, aby wybrana przez nas pompa ciepła była wyposażona w takie elementy jak: pompy obiegowe dolnego i górnego źródła, naczynie wzbiorcze dolnego źródła, moduł łagodnego rozruchu (tzw. miękki start), czujnik temperatury zewnętrznej (tzw. pogodówka), czujnik temperatury wewnętrznej, grupa bezpieczeństwa, filtr cząstek stałych i inne niezbędne złączki do instalacji urządzenia, ponieważ brak tego typu komponentów, będzie wpływał na cenę wykonania całej instalacji z pompą ciepła.

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort użytkownia pompy ciepła, warto także baczniej przyjrzeć się sterownikowi danego urządzenia. Dostępność takich funkcji jak: programowanie czasowe pracy pompy ciepła (np. w celu wykorzystania tańszej taryfy energetycznej), pompy cyrkulacji wody, tryb urlopowy, tryb zwiększonej wydajności ciepłej wody użytkowej, automatyczne programowanie pomp obiegowych, intuicyjna obsługa przekłada się nie tylko na wygodę obsługi, ale co najważniejsze na ekonomiczną pracę systemu.

Z kolei z punktu widzenia instalatora ważny będzie łatwy dostęp serwisowy do poszczególnych komponentów, prostota montażu i początkowej regulacji urządzenia, możliwość zdalnego monitorowania pracy (np. system NIBE UPLINK).

 

 

Doświadczenie producenta

 

certyfikat Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA QDokonując wyboru pompy ciepła, warto skorzystać z oferty doświadczonego producenta, dzięki czemu będziemy mogli być pewni tego, iż nasze urządzenie będzie posiadało kompletną, łatwo dostępną dokumentację techniczno-projektową i wymagane prawem certyfikaty, potwierdzające posiadanie profesjonalnej sieci autoryzowanych instalatorów i doradców handlowych, szybko reagujący serwis fabryczny, stały dostęp do części serwisowych. Potwierdzeniem doświadczenia i wysokiej klasy urządzeń może być certyfikat Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q oraz obszerna baza obiektów referencyjnych.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.

Zobacz także
Czym zastąpić kocioł starego typu

Czym zastąpić kocioł starego typu

Do niedawna najczęściej wybieranym paliwem w Polsce był węgiel. Jego popularność... ¬ więcej...

 
Wiemy jak być SMART - Inwerterowa Gruntowa pompa ciepła NIBE S

Wiemy jak być SMART - Inwerterowa Gruntowa pompa ciepła NIBE S

Żyjemy w świecie który ciągle ewoluuje, a technologia która nas otacza... ¬ więcej...

 
Czas na ekologiczną rewolucję z marką De Dietrich

Czas na ekologiczną rewolucję z marką De Dietrich

Ekologiczne systemy grzewcze są coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet