zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIX  Lindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Dotacja na nowe urządzenie grzewcze krok po kroku

aktualizacja: 29-03-2016, 06:41 – artykuł promocyjny


Gospodarstwa domowe, w których źródłem ciepła są stare piece, odpowiadają za emisję 88% szkodliwych pyłów znajdujących się w atmosferze. W polskich miastach poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, czego konsekwencją jest wiele groźnych chorób. Coraz więcej samorządów podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu nieekologicznych źródeł ogrzewania.

 

MCR3 Plus

 

W wielu polskich miastach można starać się o dofinansowanie zakupu i wymiany starego pieca na nowe, ekologiczne urządzenie. Co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację? Na jaką kwotę można liczyć? Jakie urządzenie najlepiej wybrać, aby przyniosło korzyści nie tylko środowisku, ale też domowym finansom? O tym, jak uzyskać dotację krok po kroku, opowiada ekspert z firmy De Dietrich.

 

 

Krok 1. Sprawdź, czy możesz starać się o dotację


Większość programów, w ramach których można starać się o dofinansowanie wymiany starego pieca węglowego, jest realizowanych za pośrednictwem samorządów, np. z funduszy europejskich lub ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Listę aktywnych i planowanych naborów wniosków można sprawdzić na stronie internetowej NFOŚiGW, a także na stronach internetowych gmin (we Wrocławiu będzie to np. strona). Najczęściej o dotację, niezależnie od programu, mogą starać się osoby, w których gospodarstwach domowy piec węglowy jest głównym źródłem ogrzewania. Co ważne, dotację można otrzymać tylko na inwestycję, która rozpocznie się już po otrzymaniu dofinansowania. 

 

 

Krok 2. Wybierz źródło dofinansowania


Liczba możliwości, w ramach których otrzymamy pieniądze na nowe urządzenia grzewcze jest bardzo duża i nie sposób wymienić ich wszystkich. Najpopularniejszymi programami są: KAWKA, Prosument, a także PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji).  

Budżet obecnej edycji programu KAWKA wynosi ponad 120 milionów złotych. Z NFOŚiGW pieniądze są przekazywane do samorządów - aktualnie do wszystkich województw w kraju. Z dofinansowania mogą skorzystać mieszkańcy miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys. Jednak nie wszystkie gminy przystąpiły do realizacji tego programu. Aktualnych informacji warto szukać na stronach internetowych gmin. Wysokość dotacji jest uzależniona od miasta. W Poznaniu można otrzymać dotację w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych (do 80 zł/m2 lokalu, do 6000 na lokal), a we Wrocławiu w wyskości 70% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 12 000 złotych).

W wielu gminach można także skorzystać z dofinansowania w ramach PONE, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Tak jest między innymi w Krakowie. Tutaj podmioty zainteresowane mogą starać się o dotację m.in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Programy te najczęściej dotyczą termomodernizacji budynków, w tym wymiany urządzeń grzewczych. Kwota otrzymanej dotacji jest uzależniona od mocy nowego urządzenia i powierzchni lokalu.

Z kolei w ramach programu Prosument można starać się o dotację na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła. Dotacja będzie mogła wynieść 20 lub 40% wartości inwestycji.

 

 

Krok 3. Wybierz najlepsze urządzenie


Najczęściej na wymianę urządzeń grzewczych będą decydować się osoby, które nigdy wcześniej nie stosowały nowoczesnych kotłów. Producenci starają się więc jak najlepiej informować Klientów o możliwościach i MCR3 Pluskorzyściach płynących z zastosowania konkretnych urządzeń. - Najważniejsze, żeby nowy kocioł był prosty w użytkowaniu i zapewniał wysoki komfort cieplny, a także komfort ciepłej wody użytkowej. Nasi klienci najczęściej decydują się na dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny MCR3 Plus - mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza.

Kotły kondensacyjne zapewniają wysoką efektywność energetyczną, co przynosi podwójne korzyści, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla finansów gospodarstwa domowego. Moc urządzenia dobierana jest do potrzeb konkretnego domu bądź mieszkania. W przypadku dużych domów, z dwiema łazienkami, warto zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny w pakiecie z podgrzewaczem c.w.u. Zapewni to większy komfort ciepłej wody. - Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego urządzenia zawsze warto skonsultować się z autoryzowanym instalatorem polecanym przez producenta. Pomoże on wybrać urządzenie, które będzie spełniać nasze potrzeby, a także najkorzystniejsze pod kątem dotacji, o którą się staramy - dodaje Waldemar Matuszyński.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Palnik na pellet zamiast nowego kotła? Zobacz jak to działa!

Palnik na pellet zamiast nowego kotła? Zobacz jak to działa!

Po zainstalowaniu palnika na pellet do tradycyjnego kotła, jego obsługa staje się... ¬ więcej...

 
Prostota, solidność, trwałość - nowy kocioł zasypowy na węgiel od marki Zębiec

Prostota, solidność, trwałość - nowy kocioł zasypowy na węgiel od marki Zębiec

Interesuje Cię mały kocioł węglowy, który zmieści się w wąskiej lub niskiej... ¬ więcej...

 
Bosch Condens 2300i - prosto i bezprzewodowo

Bosch Condens 2300i - prosto i bezprzewodowo

Kotły Bosch Condens 2300i bazują na dobrze sprawdzonej już technologii pozwalającej... ¬ więcej...

 All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet