Wienkra


Calculation Tool - proste narzędzie do sterowania rekuperacją marki Buderus

artykuł promocyjny


Buderus oferuje nie tylko centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła - Logavent HRV, lecz także zapewnia narzędzie służące do doboru odpowiedniej jednostki do budynku oraz systemu kanałów wentylacyjnych.

Na stronie www.buderus.pl można znaleźć program sterujący „Calculation Tool”, który może być wykorzystywany przez firmy instalacyjne do obliczeń. Arkusz doborowy oparty jest na normie DIN 1946/6. Na początku korzystania z programu należy wprowadzić ilość kondygnacji budynku, wskazać położenie rekuperatora w budynku oraz wybrać rodzaj kanałów wentylacyjnych. Do wyboru są dwa rodzaje systemów wentylacyjnych z tworzywa sztucznego, oferowane przez markę Buderus. Pierwszy to system kanałów okrągłych o średnicy 75 mm a drugi to kanały płaskie o wymiarach 50 mm x 140 mm. Dostępna jest również opcja mieszana okrągłe i płaskie. Na końcu należy wprowadzić informację czy budynek narażony jest na silny wiatr, czy też nie. Jest to informacja potrzebna do uwzględnienia infiltracji powietrza do budynku. Kolejny krok to wprowadzanie poszczególnych rodzajów pomieszczeń w budynku np. pokoje dzienne, sypialnie, kuchnia itd. Do tego celu służą trzy zakładki. Pierwsza z zakładek odpowiada za pomieszczenia, do których nawiewane jest świeże powietrze. Druga, za pomieszczenia, z których powietrze jest wywiewane (usuwane) i trzecia - pomieszczenia, w których masy powietrza tylko się przemieszczają. W każdej z tych zakładek wykonuje się te same czynności. Najpierw z rozwijanego menu wybiera się rodzaj pomieszczenia a następnie wprowadza się jego wymiary. Na tym etapie arkusz sugeruje już krotność wymian powietrza w danym pomieszczeniu. Jeśli wartość jest nieodpowiednia, można ją skorygować lub wprowadzić ilość powietrza jaka powinna być dostarczona.

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - Logavent HRV2Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - Logavent HRV2

 

Warto tutaj zrobić dygresję dotyczącą teorii doboru rekuperatora. Na ogół w budynkach, gdzie korzysta się z wentylacji grawitacyjnej, zakłada się krotność wymian powietrza w granicach 0,5 na godzinę. W praktyce zdarza się, że ta wymiana zachodzi jeszcze rzadziej. Jednym z powodów jest np. brak ciągu kominowego. Natomiast dobierając centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła (rekuperator) nie warto go przewymiarowywać, czyli dobierać na większy wydatek powietrza niż to jest konieczne, co ma często miejsce. Powoduje to przeinwestowanie centrali, a czasami nadmierną wymianę powietrza czyli ciągłe przewietrzania pomieszczeń. Dlatego program Buderus Calculation Tool dobiera krotność wymian w granicach od 0,5 do ponad jednej wymiany na godzinę w zależności od rodzaju pomieszczenia.

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - Logavent HRV2Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - Logavent HRV2

 

Wracając do arkusza, po określeniu ilości powietrza, kalkuluje on minimalną ilość punktów nawiewnych/wywiewnych oraz długości kanałów powietrznych do każdego z tych punktów. Oba wyniki można skorygować w zależności od potrzeb. Na koniec program oblicza straty ciśnienia dla wprowadzonych danych i określa, która z jednostek wentylacyjnych jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza i pokonać opory kanałów wentylacyjnych. Jeśli ilość powietrza jaką chcemy dostarczyć lub opory kanałów powietrznych są za duże, po lewej stronie arkusza, w którym się znajdujemy, zmienia się komunikat oraz tło na którym się on wyświetla. Kolor zielony oznacza, że urządzenie sprosta postawionym warunkom pracy, a kolor czerwony przeciwnie. Jeśli trzeba zrównoważyć ilość powietrza dostarczanego do różnych pomieszczeń, to w arkuszu można również znaleźć informację jak ustawić kryzy w skrzynce rozdzielczej (w systemie marki Buderus dostępne są tylko dwie skrzynki rozdzielcze, co bardzo upraszcza cały system). Po uzupełnieniu danych w trzech zakładkach, można przejść do kolejnej zakładki, gdzie zestawione są informacje dla wszystkich pomieszczeń na jednej stronie, a w kolejnej zakładce znajduje się oferta na wszystkie elementy, które dobrał program wraz z cenami oraz opcja wprowadzenia informacji o kosztach instalacji całego systemu. Tak przygotowaną ofertę, można przedstawić klientowi. Oczywiście trzeba pamiętać, że program nie zastępuje projektu wykonywanego przez projektanta, ale pozwala w dużym stopniu określić wielkość urządzenia wentylacyjnego oraz koszty związane z całym systemem wentylacyjnym. Dodatkowo do arkusza dołączona jest instrukcja obsługi, która ułatwia korzystanie z programu. Calculation Tool jest bardzo intuicyjny.

Zapraszamy do zapoznania się z nim i korzystania w codziennej pracy. Szczegóły na www.buderus.pl.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Profesjonalna technologia pomiarowa od Testo pozwala na szybkie i nieskomplikowane pomiary... ¬ więcej...
 
Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk są niezwykle praktyczne – dzięki lekkiej, modułowej... ¬ więcej...
 
Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Chcesz regulować systemy klimatyzacji i wentylacji, sprawdzić przepływ w kanałach... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook