Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Ochrona zewnętrzna domu

artykuł promocyjny


Mój dom jest moją twierdzą - to angielskie przysłowie powinien wziąć sobie do serca każdy właściciel nieruchomości. Wyposażenie naszego domu może bowiem stanowić łakomy kąsek dla złodziei, a przez to poważnie zagrożone jest także bezpieczeństwo naszych bliskich i nas samych. Co więc możemy zrobić, by się przed tym uchronić?

 

Włamanie do domu zawsze oznacza straty materialne, bo giną kosztowności, które gromadziliśmy przez lata. Złodziej może również uszkodzić lub ukraść przedmioty, które mają dla nas ogromną wartość sentymentalną, np. rodzinne pamiątki, a takie szkody są nie do naprawienia. Trudno także poradzić sobie ze stratami niematerialnymi, czyli ze świadomością, że ktoś nieproszony wtargnął do naszego domu, splądrował go, a często także zdemolował. W takim momencie nasza bezpieczna przystań przestaje już taką być.


Mimo tak poważnego i realnego zagrożenia, wiele osób je lekceważy, myśląc, że nigdy ich to nie spotka. Statystyki policyjne są jednak nieubłagane: w Polsce od lat każdego roku dochodzi do ponad 110 tys. kradzieży z włamaniem, a co gorsza - aż 2 na 3 takie przestępstwa uchodzą złodziejom na sucho. Jak widać, nie ma sposobu, by zagwarantować sobie stuprocentową pewność, że nikt nigdy nie będzie chciał się dostać do naszego domu. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy bezbronni - na taki atak możemy się bardzo solidnie przygotować. W wypełnieniu tego zadania najlepiej pomoże nam system alarmowy wyposażony w urządzenia, które wychwycą obecność złodzieja zanim jeszcze spowoduje szkody w budynku lub na przyległym mu terenie.

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia ochrony zewnętrznej?

 

Planując ochronę zewnętrzną w naszym domowym alarmie, musimy zastanowić się nad jej kształtem i zakresem. Po pomoc w tym temacie najlepiej zwrócić się do profesjonalnego instalatora. Warto umówić się z nim na oględziny naszej nieruchomości, dzięki temu będzie on mógł dokładnie poznać potrzeby naszego systemu, a następnie zaproponować odpowiednie urządzenia i miejsca ich montażu. Jest jednak kilka faktów, z którymi warto się zaznajomić przed takim spotkaniem.

czujki zewnętrzne SATEL

Urządzenia ochrony zewnętrznej wychwycą obecność intruza jeszcze zanim spowoduje on szkody w budynku lub na przyległym mu terenie

 

Pierwszym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest kwestia niezawodności działania elementów ochrony zewnętrznej w różnych warunkach atmosferycznych. Ponieważ urządzenia te instalowane są na zewnątrz, niezwykle ważne jest, by pracowały doskonale w każdych warunkach, m.in. w upale, w deszczu, czy w czasie mrozów. Kolejną kwestią jest jakość tego, co znajduje się wewnątrz takich urządzeń, czyli - konstrukcja ich elektroniki. Zadbajmy więc o to, by były one nowoczesne, innowacyjne i oferowały bogatą funkcjonalność. Po trzecie warto też zwrócić uwagę na aspekty estetyczne. Urządzenia te będą przecież montowane m.in. na elewacji naszego domu, dobrze byłoby więc móc dobrać do niej ich kolor. Takie rozwiązanie daje również możliwość "wtopienia się" urządzeń w miejsce ich instalacji, dzięki czemu stają się one trudniej zauważalne dla włamywacza. Gdy wiemy już, na co należy zwrócić uwagę, zobaczmy, spośród jakich urządzeń możemy wybierać.

 

Ochrona zewnętrzna skrojona na miarę

 

Ochrona zewnętrzna domu może składać się z różnego typu urządzeń, które najprościej podzielić można na dwie grupy. Pierwszą tworzą czujki ochrony obwodowej, do których zaliczamy m.in. czujki magnetyczne (np. B-4M lub B-3), zewnętrzne kurtynowe czujki ruchu (np. AGATE) i aktywne bariery podczerwieni (np. ACTIVA). Czujki magnetyczne montowane są w przejściach. Poinformują nas o nieautoryzowanym otwarciu np. furtki lub bramy. Naruszenie jest sygnalizowane poprzez rozwarcie obwodu czujnika, co jest spowodowane oddaleniem dwóch podstawowych elementów tych urządzeń – kontaktronu oraz magnesu. Czujki kurtynowe cechuje wąski kąt detekcji oraz duży zasięg działania, dzięki czemu sprawdzą się w ochronie poprowadzonej wzdłuż ogrodzenia posesji, bramy wjazdowej lub garażowej, zewnętrznej ściany budynku a także okien balkonowych i drzwi tarasowych. Co ważne, z ich pomocą możemy stworzyć wirtualny mur np. wokół działki. Czujki zasygnalizują naruszenie po wejściu intruza w obszar ich detekcji (o szerokości nie większej niż 1m). Zaawansowane aktywne bariery podczerwieni składają się z kolei z nadajnika i odbiornika, między którymi przesyłane są wiązki promieniowania podczerwonego, czyli niewidocznego dla ludzkiego oka. Zależnie od modelu, wiązek tych może być od 2 do 8. Gdy intruz zasłoni choćby jedną z nich, alarm natychmiast się uruchomi. Aktywnymi barierami jesteśmy w stanie zabezpieczyć naprawdę duży teren - odległość między pojedynczym odbiornikiem a nadajnikiem może wynieść nawet 10 m. Dzięki temu z łatwością ochronimy elementy ogrodzenia, np. bramę wjazdową. Z kolei montując bariery wzdłuż ściany budynku, możemy zabezpieczyć elementy, które często są pomijane, np. okna piwniczne.

Bariery ACTIVA umożliwiają wygodne i skuteczne zabezpieczanie m.in. bram wjazdowych i furtekBariery ACTIVA umożliwiają wygodne i skuteczne zabezpieczanie m.in. bram wjazdowych i furtek

Bariery ACTIVA umożliwiają wygodne i skuteczne zabezpieczanie m.in. bram wjazdowych i furtek

 

Drugą grupę urządzeń stanową zewnętrzne czujki ruchu. Wybierając je, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich konstrukcję. Upewnijmy się, że zostały wyposażone w gwarantujący poprawne działanie podwójny tor detekcji: podczerwieni i mikrofalowy, tak jak np. czujka OPAL Plus firmy SATEL. Wyróżnia ją także duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na promieniowanie UV, dzięki czemu przez długie lata wygląd zewnętrzny urządzenia pozostaje bez zmian. Czujkę OPAL Plus dzięki wbudowanemu czujnikowi zmierzchu można zastosować w systemach automatyki budynkowej, umożliwiając wygodne sterowanie np. roletami, oświetleniem zewnętrznym, bramą garażową lub wjazdową. Dodatkowo, konstrukcja czujek z serii OPAL umożliwia montaż nie tylko bezpośrednio na ścianie, lecz także z wykorzystaniem specjalnych uchwytów. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy nie można zainstalować czujki na płasko lub konieczne jest zamontowanie jej pod kątem, by dostosować ją do ukształtowania terenu.

 

czujki zewnętrzne SATEL OPAL i OPAL PLUS

Dzięki zewnętrznej czujce ruchu OPAL Plus teren wokół domu
jest tak bezpieczny jak jego wnętrze

 

Uzupełnieniem ochrony zewnętrznej może być zestaw kamer IP zamontowany na terenie posesji. Jeśli nasz system alarmowy bazuje na inteligentnej centrali (np. INTEGRA), bez problemu podłączymy do niego system CCTV. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco śledzić w podglądzie IP obraz z kamer - nie tylko lokalnie na manipulatorze (dotykowym INT-TSI), ale także zdalnie, w dedykowanej aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie (INTEGRA CONTROL). Dodatkowo, w nocy, część czujek zewnętrznych po wykryciu ruchu wyśle sygnał do centrali, aby ta włączyła lampy, dzięki którym poruszający się obiekt zostanie doświetlony. Wówczas obraz z kamer będzie wyraźniejszy.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Satel Sp. z.o.o.


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...
 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...
 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook