Jak prawidłowo dobrać kurtynę powietrzną

aktualizacja: 07-09-2018, 10:48 – artykuł promocyjny


Kurtyny powietrzne są urządzeniami, które skutecznie chronią wnętrza obiektów handlowych oraz budynków publicznych przed stratami ciepła lub chłodu. Zapobiegają ponadto przeciągom oraz minimalizują kurtyna powietrzna przedostawanie się kurzu, spalin, zanieczyszczeń i insektów do pomieszczeń. W efekcie znacznie redukują koszty eksploatacji budynku, podnosząc przy tym komfort pracy personelu i samopoczucie klientów.

Dzięki zastosowaniu kurtyn powietrznych, drzwi wejściowe lokali mogą pozostawać otwarte, co sprawia, że ich wnętrza są widoczne z ulicy, a wejście do nich staje się łatwe.

 

Dobór kurtyn powietrznych

 

Kurtyny powietrzne wytwarzają laminarny strumień powietrza, tworząc niewidoczną barierę skutecznie chroniącą wnętrze pomieszczenia przed stratami ciepła bądź chłodu. Aby bariera ta była wystarczająco skuteczna, musi ona zabezpieczać cały otwór drzwiowy. Z tego powodu szerokość kratki nawiewnej kurtyny powietrznej powinna odpowiadać co najmniej szerokości chronionego otworu, a strumień powietrza wylotowego powinien docierać do przeciwległego boku otworu.

 

dobór kurtyn powietrznych

 

Oprócz wydajności kurtyny, niezmiernie ważna jest również prędkość powietrza wylotowego. Dlatego przy doborze kurtyny firma Rosenberg zaleca, aby korzystać z podanych wartości zasięgu konkretnego urządzenia. Parametry te zostały określone bowiem na podstawie wielu szczegółowych analiz i badań.

Dla zachowania pełnej skuteczności działania kurtyna powinna znajdować się w bliskiej odległości otworu drzwiowego, zarówno przy montażu pionowym jak i poziomym.

Przy doborze kurtyn powietrza należy również unikać dużych naddatków wydajności. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kurtyn z elementem grzejnym. Wydajność wiąże się tu dodatkowo z koniecznością ogrzania strugi powietrza, a więc przewymiarowanie zwiększa niepotrzebnie nie tylko koszty zakupu, ale i eksploatacji.

Na pracę kurtyny powietrznej powietrznej wpływa wiele czynników, takich jak np.: silny wiatr, ekstremalne różnice temperatur wewnątrz/na zewnątrz, więcej niż jedne drzwi, różne poziomy, duże hale, duża różnica ciśnień, itp. Dlatego też dobierając kurtynę, powinno się także zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu. W przypadku wystąpienia warunków niekorzystnych należy zwrócić szczególną uwagę na wentylatory stanowiące integralną cześć kurtyny. Zwłaszcza w sytuacjach trudnych zaleca się stosowanie kurtyn z wentylatorami promieniowymi, o stabilnej pracy i wysokim sprężu.

 

dobór kurtyn powietrznych

 

W warunkach średnich i łatwych doskonale sprawdzają się kurtyny z wentylatorami osiowymi. Tu jednak trzeba pamiętać o głośniejszej pracy tych urządzeń, w szczególności, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami o nietypowej chłonności akustycznej lub specjalnymi wymaganiami w tej kwestii.

Do innych czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru zalicza się:

  • wysokość otworu drzwiowego
  • szerokość otworu drzwiowego
  • określenie warunków pracy kurtyny pod kątem narażenia na surowe czynniki pogodowe
  • dodatkowe otwory drzwiowe w ochranianym pomieszczeniu
  • ilość otwartych kondygnacji połączonych schodami
  • charakterystyka drzwi (zawsze otwarte, automatyczne, otwierane ręcznie, obrotowe, itp.)
  • charakterystyka systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego
  • rodzaj i moc zasilania elektrycznego i/lub parametry wody
  • przeznaczenie pomieszczeń, styl i wystrój pomieszczenia


Zobacz kurtyny powietrzne z oferty Rosenberg

Kontakt w sprawie produktów:

Rosenberg Klima Polska sp. z o.o.
tel. (+48) 22 720 67 73 do 74
www: www.rosenberg.pl

mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Systemy grzewcze Winterwarm do ogrzewania hal

Systemy grzewcze Winterwarm do ogrzewania hal

Witerwarm Polska to firma, która wchodzi w skład Holenderskiej Grupy Kapitałowej... ¬ więcej...

 
Nagrzewnice elektryczne SAYMON-Kroll typu E

Nagrzewnice elektryczne SAYMON-Kroll typu E

Nagrzewnice elektryczne SAYMON-Krolltypu E to uniwersalne urządzenia, które... ¬ więcej...

 
Centrale grzewcze nadmuchowe kontenerowe SAYMON-Kroll - typu HM

Centrale grzewcze nadmuchowe kontenerowe SAYMON-Kroll - typu HM

Urządzenia wymiennikowe z odprowadzaniem spalin, kompletne z palnikiem olejowym i... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech Winterwarm Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.   Kaisai    Dimplex Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet