Jak zapewnić bezpieczeństwo cieplne domu

artykuł promocyjny


Co jest istotą poczucia bezpieczeństwa cieplnego? Szybki dostęp do ciepła, realizowany w pożądanej ilości. Kiedy nie odczuwamy zimna, i kiedy nie przebywamy w pomieszczeniach przegrzanych. Dążenie do bezpieczeństwa cieplnego wyraża się m.in. w konfigurowaniu przez wielu inwestorów złożonych instalacji c.o., składających się z alternatywnych względem siebie elementów służących produkcji ciepła i c.w.u.

Ogrzewanie bezalternatywne, wyłącznie podłogowe, nie gwarantuje domownikom pełnego bezpieczeństwa cieplnego. To sposób na grzanie jednostajne, kosztem komfortu cieplnego. Przy wyborze takiego ogrzewania nie możemy precyzyjnie regulować ilości wyprodukowanego ciepła, zatem czasem ciepła będzie dość, lecz czasem będzie go za mało, dodatkowo podanego nie w tym czasie, co byśmy chcieli. W okresach przejściowych, przy gwałtownym wahnięciu temperatury w górę, stopień nagrzania posadzki może być z kolei zbyt wysoki, to także jest niepożądane dla kosztów grzania i komfortu cieplnego. Podstawową komplikacją jest niska temperatura grzania skojarzona z grzejnikiem o bardzo dużej bezwładności cieplnej, jakim jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku zmiana temperatury choćby o jeden stopień, jest procesem bardzo powolnym, nie da się tak po prostu „wyłączyć” grzejącej nadmiernie posadzki. Można jednak grzać niskotemperaturowo posiadając ogrzewanie oparte na odpowiednich, szybko działających grzejnikach lub instalując ogrzewanie mieszane, tzw. hybrydowe, łączące w jednej instalacji składową reagującą powoli i składową reagującą bardzo szybko. Hybrydowe ogrzewanie oznacza, że w tym samym pomieszczeniu, z tego samego rozdzielacza, tą samą temperaturą czynnika grzejnego, zasilane jest (wykonane jedynie na komunikacyjnej części podłogi) ogrzewanie podłogowe i szybko reagujący grzejnik - ścienny lub kanałowy. Istotą poczucia bezpieczeństwa cieplnego rodziny jest świadomość, w jakim czasie można uzyskać oczekiwaną temperaturę powietrza. Jeśli ten czas jest krótki, a wydatek energii niezbędny dla uzyskania pożądanego celu grzewczego niewielki, wówczas czujemy się bezpieczni.

 

REGULUS-system

 

W ciepłym oraz dobrze akumulującym ciepło domu, temperaturę wnętrza stabilizują głównie wszystkie nagrzane do zadanej temperatury przegrody - ściany, sufit, posadzka oraz elementy wyposażenia. Podstawowym zadaniem grzejników jest precyzyjne uzupełnianie bieżących strat ciepła. W związku z tym, że potrzeby cieplne współczesnych domów są niewielkie, coraz mniejsze grzejniki grzeją jedynie ułamek doby, nieco dłużej podczas mrozów, natomiast w okresach przejściowych dominują krótkotrwałe włączenia grzania. Coraz dłuższe stają się wiec okresy, w których centralne ogrzewanie nie musi grzać w ogóle. Gdy zadana temperatura zostaje osiągnięta, grzejnik możliwie szybko przerywa grzanie. Zatem grzejąca permanentnie i jednostajnie „podłogówka” powoli staje się przeżytkiem.

 

REGULUS-system

 

Pełne bezpieczeństwo cieplne mogą zapewnić jedynie grzejniki o znikomej bezwładności cieplnej, które do uzyskania pełnej nominalnej mocy grzewczej wymagają relatywnie niewielkich ilości energii, a rozpoczęcie lub zaprzestanie grzania następuje w stosunkowo krótkim czasie. Takimi grzejnikami są produkty firmy REGULUS®-system, umożliwiające precyzję w dawkowaniu ciepła, niemożliwą do uzyskania przez żaden inny system grzejników wodnych c.o.
 

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook