Autodesk Revit - nie tylko dla architektów!

aktualizacja: 18-02-2016, 07:15 – artykuł promocyjny


Od pewnego czasu mam przyjemność uczestniczyć w wielu warsztatach i prezentacjach branżowych oprogramowania Autodesk Revit. O ile wśród biur architektonicznych, to rozwiązanie ma już ugruntowaną pozycję, tak wśród branży konstrukcyjnej czy instalacyjnej jest nieco mniej popularne. Na spotkania branżowe przybywają nie tylko przedstawiciele biur projektowych zajmujący się na co dzień instalacjami wewnętrznymi, ale również całkiem spora grupa przyszłych inżynierów z wielu polskich uczelni. Świadczy to o szerokim zainteresowaniu technologią BIM i wskazuje trend rozwoju rynku projektowego w stronę środowiska 3D.

 

Autodesk Revit

 

Na pewno wielu z Państwa spotkało się z pojęciem BIM. Rozwijając skrót Building Information Modeling, czyli tworzenie projektu poprzez budowę bazy danych informacji o budynku. Tutaj już nie mówimy o marginalnym zjawisku, zauważalnym jedynie w krajach tzw. rozwiniętych (Wielka Brytania, Niemcy itd.), ale wręcz eksplozji BIMu w całej Europie.

Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Między innymi to inwestorzy coraz częściej oczekują i wymagają dokumentacji BIMowskiej. Zalety wdrożenia BIM w biurach projektowych są oczywiste. Bo nie sposób nie zgodzić się, że przyspieszenie pracy i redukcja do minimum błędów projektowych, są wymierną korzyścią, a to właśnie są główne założenia BIMu – wydajność i skuteczność. Prawidłowe ułożenie tzw. workflow, czyli przepływu pracy i informacji, gwarantuje wysoki poziom dokumentacji wielobranżowej.

Ważne jest, żeby wszyscy uczestnicy procesu mieli wspólną platformę projektową, ponieważ wartość projektu wykonanego zgodnie z ideą BIM, zawierającego bardzo dużą ilość informacji o budynku, drastycznie spada w sytuacji, gdy część inżynierska nadal dostarczana jest w formie kreślonych rzutów, przekrojów i setek arkuszy, a tym samym uniemożliwia utrzymanie kontroli nad budynkiem zarówno w fazie projektu, budowy i wreszcie eksploatacji.

 

 

 

Firma Autodesk poprzez ciągłe udoskonalanie swoich programów projektowych stara się dostarczyć rozwiązanie zapewniające stworzenie projektu kompletnego. Projektu, który można koordynować, analizować pod każdym kątem, zapewnić jego spójność. Oprogramowanie Revit występujące jako narzędzie architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne, właśnie to zapewnia. Projektanci instalacji wewnętrznych mają do dyspozycji realny model budynku, na którym mogą oprzeć swoje działania. Dzięki możliwości pracy sieciowej i referencyjnej wszystkie branże są w stanie na bieżąco reagować na wszelkie zmiany w obiekcie, czy koordynować aktualne wersje. Projektując przebiegi instalacji wodnych, wentylacyjnych, rozmieszczenie osprzętu, trasy kanałów kablowych w środowisku Autodesk Revit MEP jesteśmy w stanie planować najmniejsze detale poruszając się w przestrzeni budynku, a nie tylko na rysunkach rzutów i przekrojów. Coraz większa ilość elementów bibliotecznych instalacji, systemów rurowych i kanałów tworzonych nierzadko przez samych producentów, może zdecydowanie przyspieszyć pracę i dostarczyć precyzyjnych i szczegółowych informacji do projektu. Kolejnym krokiem jest możliwość przetwarzania zebranych informacji. Stworzenie zestawienia ilości elementów, długości kanałów czy rur, tak ważne dla oszacowania kosztów projektu, to nic innego, jak umiejętne wykorzystanie potencjału bazy danych.

Biorąc pod uwagę gwałtowny popyt na BIM oraz fakt, że BIM, wzorem innych państw UE, wkrótce zostanie prawdopodobnie usankcjonowany prawnie również w Polsce, decyzja o wdrożeniu tej technologii jest nader ważna i może stać się kamieniem milowym, początkiem nowej jakości w projektowaniu, a to wszystko po to, by stać się konkurencyjnym na trudnym rynku projektowym.

 

Autodesk Revit

Kontakt w sprawie produktów:

PROCAD SA
tel. 58 739 68 00
www: www.procad.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Systemy rur wielowarstwowych DIAMOND PEX

Systemy rur wielowarstwowych DIAMOND PEX

Dla właścicieli nieruchomości duże znaczenie ma długa żywotność wszystkich... ¬ więcej...

 
Preizolowane rury Ecoflex - elastyczne rozwiązanie od Uponor

Preizolowane rury Ecoflex - elastyczne rozwiązanie od Uponor

Bezproblemowy i szybki transport czynnika wewnątrz i na zewnątrz budynków... ¬ więcej...

 
Przewaga kilku warstw - dlaczego warto postawić na rury wielowarstwowe?

Przewaga kilku warstw - dlaczego warto postawić na rury wielowarstwowe?

Decyzja dotycząca wyboru instalacji często bywa ciężka ze względu na szeroki wybór... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet