gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Geberit     KOLO  

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Pipelife   Roth Polska

Grupa ArmaturaSanSwiss

Gamrat    

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

znajdź fachowca

Autodesk Revit - nie tylko dla architektów!

aktualizacja: 18-02-2016, 07:15 – artykuł promocyjny


Od pewnego czasu mam przyjemność uczestniczyć w wielu warsztatach i prezentacjach branżowych oprogramowania Autodesk Revit. O ile wśród biur architektonicznych, to rozwiązanie ma już ugruntowaną pozycję, tak wśród branży konstrukcyjnej czy instalacyjnej jest nieco mniej popularne. Na spotkania branżowe przybywają nie tylko przedstawiciele biur projektowych zajmujący się na co dzień instalacjami wewnętrznymi, ale również całkiem spora grupa przyszłych inżynierów z wielu polskich uczelni. Świadczy to o szerokim zainteresowaniu technologią BIM i wskazuje trend rozwoju rynku projektowego w stronę środowiska 3D.

 

Autodesk Revit

 

Na pewno wielu z Państwa spotkało się z pojęciem BIM. Rozwijając skrót Building Information Modeling, czyli tworzenie projektu poprzez budowę bazy danych informacji o budynku. Tutaj już nie mówimy o marginalnym zjawisku, zauważalnym jedynie w krajach tzw. rozwiniętych (Wielka Brytania, Niemcy itd.), ale wręcz eksplozji BIMu w całej Europie.

Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Między innymi to inwestorzy coraz częściej oczekują i wymagają dokumentacji BIMowskiej. Zalety wdrożenia BIM w biurach projektowych są oczywiste. Bo nie sposób nie zgodzić się, że przyspieszenie pracy i redukcja do minimum błędów projektowych, są wymierną korzyścią, a to właśnie są główne założenia BIMu – wydajność i skuteczność. Prawidłowe ułożenie tzw. workflow, czyli przepływu pracy i informacji, gwarantuje wysoki poziom dokumentacji wielobranżowej.

Ważne jest, żeby wszyscy uczestnicy procesu mieli wspólną platformę projektową, ponieważ wartość projektu wykonanego zgodnie z ideą BIM, zawierającego bardzo dużą ilość informacji o budynku, drastycznie spada w sytuacji, gdy część inżynierska nadal dostarczana jest w formie kreślonych rzutów, przekrojów i setek arkuszy, a tym samym uniemożliwia utrzymanie kontroli nad budynkiem zarówno w fazie projektu, budowy i wreszcie eksploatacji.

 

 

 

Firma Autodesk poprzez ciągłe udoskonalanie swoich programów projektowych stara się dostarczyć rozwiązanie zapewniające stworzenie projektu kompletnego. Projektu, który można koordynować, analizować pod każdym kątem, zapewnić jego spójność. Oprogramowanie Revit występujące jako narzędzie architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne, właśnie to zapewnia. Projektanci instalacji wewnętrznych mają do dyspozycji realny model budynku, na którym mogą oprzeć swoje działania. Dzięki możliwości pracy sieciowej i referencyjnej wszystkie branże są w stanie na bieżąco reagować na wszelkie zmiany w obiekcie, czy koordynować aktualne wersje. Projektując przebiegi instalacji wodnych, wentylacyjnych, rozmieszczenie osprzętu, trasy kanałów kablowych w środowisku Autodesk Revit MEP jesteśmy w stanie planować najmniejsze detale poruszając się w przestrzeni budynku, a nie tylko na rysunkach rzutów i przekrojów. Coraz większa ilość elementów bibliotecznych instalacji, systemów rurowych i kanałów tworzonych nierzadko przez samych producentów, może zdecydowanie przyspieszyć pracę i dostarczyć precyzyjnych i szczegółowych informacji do projektu. Kolejnym krokiem jest możliwość przetwarzania zebranych informacji. Stworzenie zestawienia ilości elementów, długości kanałów czy rur, tak ważne dla oszacowania kosztów projektu, to nic innego, jak umiejętne wykorzystanie potencjału bazy danych.

Biorąc pod uwagę gwałtowny popyt na BIM oraz fakt, że BIM, wzorem innych państw UE, wkrótce zostanie prawdopodobnie usankcjonowany prawnie również w Polsce, decyzja o wdrożeniu tej technologii jest nader ważna i może stać się kamieniem milowym, początkiem nowej jakości w projektowaniu, a to wszystko po to, by stać się konkurencyjnym na trudnym rynku projektowym.

 

Autodesk Revit

Kontakt w sprawie produktów:

PROCAD SA
tel. 58 739 68 00
www: www.procad.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Technologia zaprasowywania na zimno również dla rur stalowych w dużych instalacjach

Technologia zaprasowywania na zimno również dla rur stalowych w dużych instalacjach

Firma Viega upowszechnia nowoczesną technikę zaprasowywania na zimno, pozwalającą... ¬ więcej...

 
Gebo Basic Set - profesjonalny zestaw narzędzi do rur Gebo ze stali nierdzewnej AISI 316L

Gebo Basic Set - profesjonalny zestaw narzędzi do rur Gebo ze stali nierdzewnej AISI 316L

Gebo Basic Set to profesjonalny zestaw narzędzi dedykowany do rur Gebo ze... ¬ więcej...

 
SURE SEAL oraz WEBSTONE - nowe produkty w NIBCO

SURE SEAL oraz WEBSTONE - nowe produkty w NIBCO

NIBCO INC to amerykańska firma z długoletnią tradycją w branży instalacji sanitarnych.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet