lindab

Nowy system sterowania nagrzewnicami wodnymi LEO

aktualizacja: 20-03-2018, 08:53 – artykuł promocyjny


Już od ponad 10 lat FLOWAIR rozwija swoją ofertę, adoptując nowe technologie i rozwiązania na potrzeby branży grzewczo - wentylacyjnej. W tym sezonie firma oferuje nowy, efektywny i pozwalający obniżyć koszty inwestycyjne system sterowania nagrzewnicami wodnymi LEO.
 

Obecne rozwiązania sterowania dostępne na rynku

 

Zdecydowana większość nagrzewnic wodnych aktualnie dostępnych na rynku jest wyposażona w wentylatory z tradycyjnym, jednobiegowym silnikiem AC. Najczęściej spotykaną metodą zmiany prędkości obrotowej wentylatora jest regulacja napięciowa. Oznacza to, że konieczne staje się zastosowanie regulatora transformatorowego, który umożliwia zmianę napięcia zasilającego wentylator.

Regulatory transformatorowe posiadają uzwojenie, na którym można zmienić zaczep za pomocą nabudowanego na regulatorze przełącznika. W zależności od aktualnie nastawionego zaczepu na uzwojeniu, transformator odpowiednio zmniejszy napięcie. Regulatory te działają więc na zasadzie stopniowej zmiany napięcia zasilania silnika. Wentylator otrzymując niższe napięcie niż nominalne, będzie pracował z mniejszą prędkością obrotową, co za tym idzie, będzie dostarczał mniejszy strumień objętościowy ogrzanego powietrza.

Nagrzewnica wyposażona w tradycyjny wentylator jednobiegowy do pełni funkcjonalności, oprócz regulatora transformatorowego, wymaga również zastosowania termostatu, który będzie sterował pracą zaworu. W zależności od temperatury wewnątrz obiektu, termostat otwiera bądź zamyka zawór w celu dostarczenia niezbędnej ilości czynnika grzewczego do wymiennika ciepła. Kompletny układ regulacji nagrzewnicy ze zwykłym wentylatorem składa się więc z trzech elementów: transformatorowego regulatora napięcia, termostatu oraz zaworu. Złożoność układu przekłada się na jego wysokie koszty inwestycyjne, trudniejszą instalację oraz skomplikowane podłączenie elektryczne.

 

Przykładowy schemat układu regulacji nagrzewnicy z tradycyjnym, jednobiegowym silnikiem AC

Rysunek: Przykładowy schemat układu regulacji nagrzewnicy z tradycyjnym, jednobiegowym silnikiem AC

 

 

Nowe sterowanie Flowair

 

Aby uprościć montaż oraz obsługę nagrzewnic wodnych LEO, firma FLOWAIR wprowadza nowe rozwiązanie. Wszystkie nagrzewnice LEO typu V zamiast tradycyjnych wentylatorów z silnikiem jednobiegowym są standardowo wyposażone w wentylatory z silnikiem 3-biegowym. W odróżnieniu od tradycyjnego silnika, nie wymaga on stosowania dodatkowego regulatora transformatorowego. Zmiana prędkości obrotowej wentylatora 3-biegowego polega na przełączaniu zaczepów na uzwojeniu znajdującym się wewnątrz stojana silnika. Układ zmieniający napięcie jest więc przeniesiony do wentylatora.

Do przełączania biegów wentylatora wystarczy 3-stopniowy regulator obrotów TS. Działa on na zasadzie przełącznika między przewodami zasilającymi dany zaczep na uzwojeniu silnika. Ponadto TS ma wbudowany termostat może więc kontrolować pracę zaworu. Jeden TS łączy w sobie funkcjonalność regulatora obrotów oraz termostatu, dzięki czemu układ sterowania jest mniej skomplikowany oraz tańszy.

 

Schemat układu regulacji nagrzewnicy z wentylatorem 3-biegowym

Rysunek: Schemat układu regulacji nagrzewnicy z wentylatorem 3-biegowym

 

Nowy sposób zasilania urządzeń pozwala na obsługę za pomocą jednego regulatora kilku urządzeń. Na przykład, jeden regulator TS może sterować pracą aż 7 nagrzewnic LEO FB 10|20|30 V lub 3 nagrzewnic LEO FB 25|45|65 V. Oczywiście takie rozwiązanie w znacznym stopniu przekłada się na obniżenie kosztów inwestycyjnych związanych z układem sterowania oraz instalacją na obiekcie.

 

Łączenie nagrzewnic LEO FB V z wentylatorami 3-biegowymi

Rysunek: Łączenie nagrzewnic LEO FB V z wentylatorami 3-biegowymi

 

Ponad to 3-stopniowy regulator obrotów z termostatem TS może zmieniać tryb pracy układu. Nabudowany przełącznik pozwala na ustawienie jednego z trzech trybów:
 

  • W trybie HEAT regulator TS będzie otwierał zawór w momencie, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości nastawionej na termostacie.
  • Tryb COOL znajdzie swoje zastosowanie w przypadku wykorzystywaniu urządzeń LEO FB do chłodzenia. W momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa niż nastawiona na termostacie, regulator TS otworzy zawór w celu dostarczenia wody lodowej do wymiennika urządzenia.
  • Tryb FAN polega na ciągłej pracy samego wentylatora, niezależnie od termostatu, w celu np. przewietrzenia obiektu czy zapewnienia stałej cyrkulacji powietrza.


Zastosowanie w nagrzewnicach LEO typ V wentylatorów 3-biegowych oraz nowy sposób regulacji to niższe koszty inwestycyjne, prostsza instalacja oraz łatwiejsza obsługa. To także zwiększone walory estetyczne. Zamiast dwóch oddzielnych sterowników w postaci transformatorowego regulatora obrotów oraz termostatu, wystarczy zamontować na ścianie jeden regulator TS, który pełni obie te funkcje.
 

Kontakt w sprawie produktów:

FLOWAIR
tel. +48 58 627 57 20
www: www.flowair.com
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Systemy grzewcze Winterwarm do ogrzewania hal

Systemy grzewcze Winterwarm do ogrzewania hal

Witerwarm Polska to firma, która wchodzi w skład Holenderskiej Grupy Kapitałowej... ¬ więcej...

 
Nagrzewnice elektryczne SAYMON-Kroll typu E

Nagrzewnice elektryczne SAYMON-Kroll typu E

Nagrzewnice elektryczne SAYMON-Krolltypu E to uniwersalne urządzenia, które... ¬ więcej...

 
Centrale grzewcze nadmuchowe kontenerowe SAYMON-Kroll - typu HM

Centrale grzewcze nadmuchowe kontenerowe SAYMON-Kroll - typu HM

Urządzenia wymiennikowe z odprowadzaniem spalin, kompletne z palnikiem olejowym i... ¬ więcej...

 

Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji Daikin     Ventec VTS    Lindab Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech ecoplastol       Uniwersal     Winterwarm Klimor   Klima-Therm ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.   Kaisai    Dimplex    Metalplast    Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet