zwiń
gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIX  Lindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompy ciepła i solary z dofinansowaniem - zmiany w Prosumencie

aktualizacja: 23-02-2016, 07:16 – artykuł promocyjny


Program Prosument działa od pierwszego kwartału 2014 roku. Pod koniec lipca wprowadzono do niego kilka, korzystnych dla Klientów, zmian. Teraz, aby skorzystać z dofinansowania, końcowy beneficjent nie musi już jednocześnie instalować urządzeń do produkcji ciepła oraz prądu. Drugą zasadniczą zmianą jest obniżenie dolnego progu inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego z 1 mln zł do 200 tys. zł. Dzięki wprowadzonym zmianom znacząco zwiększy się liczba osób zainteresowanych skorzystaniem z dotacji.

 

Mikrokonegeracja a Prosument - jak było?

 

Systemy mikrokogeneracji składają się z kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą, które ogrzewają budynki, jednocześnie wytwarzając energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki pracy silnika - generatora prądu, który energię cieplną zamienia na mechaniczną, a następnie na elektryczną.

Hybris Power fot. De Dietrich

Nadal będzie można uzyskać dotację na układy mikrokogeneracyjne. Hybris Power fot. De Dietrich

- Wymiernie korzyści finansowe, oprócz ochrony środowiska naturalnego, tego typu systemy zaczynają przynosić, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną jest wyższe niż 25 000 kWh/rok, a na energię elektryczną niższe niż 3 000 kWh/rok - mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza.

Do tej pory, aby skorzystać z dotacji w ramach programu Prosument, trzeba było zdecydować się albo na tego typu system, albo zainstalować na przykład pompę ciepła i oddzielnie instalację fotowoltaiczną. Jedno i drugie rozwiązanie było i bardziej kłopotliwe, i droższe od zastosowania jedynie instalacji grzewczej, która dla przeciętnego użytkownika jest zupełnie wystarczająca.


Od 31 lipca, po zniesieniu obowiązku łączenia instalacji grzewczej z wytwarzaniem energii elektrycznej, zniknie jedno z najważniejszych ograniczeń dla osób zainteresowanych dofinansowaniem.

 

 

Dofinansowanie na instalacje OZE - obecnie

 

Po zmianach w programie Prosument wystarczy, aby dofinansowana inwestycja była instalacją odnawialnych źródeł energii. Chodzi o źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Nadal dofinansowywane będą oczywiście systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogeneracja.

O jak wysokie dofinansowanie można się starać? W przypadku zakupu i instalacji kotłów na biomasę, pomp ciepła i kolektorów o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt. można uzyskać dofinansowanie w wysokości 20 % kosztów kwalifikowanych do końca 2016 r., potem zaś - 15 %. Zgodnie z zasadami programu maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu tych instalacji nie może przekroczyć 100 tys. zł (w przypadku budynku mieszkalnego dla osoby fizycznej). Maksymalne jednostkowe koszty kwalifikowane dla każdego rodzaju instalacji są dokładnie opisane w zasadach programu na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto się z nimi zapoznać przed decyzją o ubieganiu się o dofinansowanie i wyborem konkretnego urządzenia.

Pompa Kaliko TWH fot. De Dietrich

Aby starać się o dofinansowanie w programie Prosument, wystarczy zdecydować się na instalację pompy ciepła. Pompa Kaliko TWH fot. De Dietrich

 

 

Prosument w praktyce

 

Co będzie efektem zmian w programie Prosument dla użytkownika końcowego? Producenci liczą, że zmiany w programie sprawią, że Polacy chętniej będą decydować się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania swoich domów. Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania czy pożyczki te rozwiązania staną się naprawdę opłacalne.

- Firma De Dietrich już od dawna ma w swojej ofercie urządzenia wykorzystujące energię słoneczną, a także energię powietrza czy gruntu, czyli systemy solarne i pompy ciepła. Doświadczony instalator z pewnością pomoże podjąć decyzję, które z rozwiązań będzie najlepsze, uwzględniając warunki pracy, zapotrzebowanie ogrzewanego obiektu na ciepło i możliwości finansowe Klienta - mówi Waldemar Matuszyński.

Szczegółowe informacje na temat naborów wniosków o dofinansowanie w programie Prosument będzie można znaleźć na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Postaw na czyste powietrze - pompy ciepła Yutaki S80

Postaw na czyste powietrze - pompy ciepła Yutaki S80

We wrześniu 2018 roku wystartował rządowy program „Czyste powietrze”,... ¬ więcej...

 
Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2

Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2

Innowacyjne modułowe pompy ciepła powietrze-woda Q-ton wykorzystujące CO2... ¬ więcej...

 
Pompa ciepła Edel-Woda - chłodzenie i ciepła woda gratis

Pompa ciepła Edel-Woda - chłodzenie i ciepła woda gratis

Edel – Woda marki Auer to sprawdzona na całym rynku europejskim pompa ciepła... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet