Inteligentny dom z Berker.Net

artykuł promocyjny


Berker.Net to platforma elektroniki osprzętu Berker by Hager. Stanowi ona niezwykle innowacyjne rozwiązanie, w którym inżynierowie firmy Hager zastosowali dwukierunkową komunikację radiową. Każdy element jest równocześnie nadajnikiem i odbiornikiem, oraz można go zintegrować z systemem KNX RF inteligentnych budynków. Ponadto dzięki wzajemnej kombinacji niewielu komponentów - dziewięciu mechanizmów i szesnastu nasadek, platforma Berker.Net oferuje bardzo szeroki wachlarz rozwiązań - ponad czterysta funkcji.

Berker.Net składa się z elementów elektronicznych, które zastępują zwykłe włączniki, pozwalając na sterowanie oświetleniem, żaluzjami i czujnikami ruchu.

Podstawowym elementem platformy jest mechanizm, definiujący konkretną funkcję. W celu dopełnienia funkcjonalności, na mechanizm montujemy elektroniczną nasadkę, którą w zależności od potrzeb, może być zwykły przycisk, zegar ze sterowaniem czasowym lub czujnik ruchu.

 

Berker.NetBerker.NetBerker.Net

 

 

Wyjątkowa platforma Berker.Net

 

System możemy zastosować w każdej instalacji, zarówno w nowo wybudowanych obiektach, jak również w już istniejących. Umożliwia bowiem wymianę tradycyjnego łącznika na elektroniczny odpowiednik. Platforma Berker.Net posiada niezwykłe funkcje, które pozwalają na ściemnianie niemal wszystkich - również coraz popularniejszych energooszczędnych, a w szczególności LEDowych, źródeł światła bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek przeróbeki instalacji.

Wszystkie komponenty instalacji elektrycznej można rozszerzyć o funkcje komunikacji radiowej. To znaczy, że elementy obsługiwane ręcznie po zamianie nasadki mogą być sterowne drogą bezprzewodową, dodatkowo uzyskując nową funkcjonalność, która pozwala stworzyć zaczątki tzw. inteligentnych systemów. Dają one dużo większe możliwości sterowania niż tradycyjna instalacja.

 

 

Możliwość stosowania w systemie konwencjonalnym i radiowym

 

Berker.Net w odróżnieniu od konwencjonalnych rozwiązań, nie wymaga przygotowania odpowiedniego okablowania ani też konieczności ingerencji w strukturę ścian. Jest bowiem rozwiązaniem radiowym, zapewniającym pełną swobodę w realizacji nowych funkcji bez konieczności ingerencji w istniejącą instalację. Wystarczy, że podmienimy standardowe łączniki na sterowniki radiowe systemu Berker.Net.

 

 

Quiklink, czyli szybkie połączenie

 

System radiowy posiada bardzo uproszczoną konfigurację czyli programowanie. Każdy z elementów radiowych wyposażony jest w przycisk konfiguracji a wszystkie odbiorniki posiadają przycisk funkcyjny. Posługując się tymi dwoma przyciskami, możemy stworzyć powiązania oraz zdefiniować żądaną funkcję sterowania bezprzewodowego między elementami.

Całe programowanie odbywa się w pięciu krokach. Uruchamiamy proces konfiguracji. Wybieramy nadajnik. Wybieramy odbiornik, którym nadajnik będzie sterował. Ustawiamy na odbiorniku funkcje. Zapisujemy te funkcje i kończymy konfigurację. Quiklink jest bardzo szybkim i prostym sposobem tworzenia funkcjonalności systemów bezprzewodowych.

 

 

Dwukierunkowa komunikacja radiowa

 

Na rynku jest dużo systemów radiowych, ale większość z nich to są systemy jednokierunkowe. Jest nadajnik i odbiornik, jednak nadajnik może sterować tylko w jednym kierunku odbiornikiem. System Berker.Net wykorzystuje komunikację dwukierunkową, tutaj każdy element, który jest odbiornikiem, może być równocześnie nadajnikiem i sterować dodatkowo innym elementem. Prosty przykład. Podłączając do lampy ściemniacz z klawiszem radiowym, mamy możliwość sterowania ręcznego natężeniem oświetlenia, dodatkowo możemy kontrolować nasz ściemniacz zdalnie za pomocą pilota. To jest typowy przykład systemu jednokierunkowego. Teraz dodając dwukierunkowość do systemu uzyskujemy możliwość wykorzystania klawisza ściemniacza również jako nadajnik. Czyli poza funkcją sterowania ręcznego i odbierania sygnału z pilota, możemy dodatkowo wysłać komendę do innego odbiornika, np. załączając oświetlenie w pokoju. Jednocześnie możemy wyłączyć światło w korytarzu lub, poprzez zastosowanie klawisza podwójnego, lewą część przypisać do sterowania ściemniaczem, a prawą na dodatkowe sterowanie innymi odbiornikami np. roletą. Oczywiście to jest uproszczony przykład, a funkcjonalność jaką uzyskujemy dzięki dwukierunkowości jest bardzo szeroka.

 

Berker.Net

 

 

Berker.Net a KNX RF

 

Firma Hager nie stworzyła własnego protokołu dla Berker.Net, lecz stosuje rozwiązanie, które jest już standardem, czyli protokół komunikacyjny systemu KNX. Wszystkie urządzenia radiowe wykorzystują standard komunikacji KNX RF, który jest powszechnie obecny w systemach sterowania budynkami. To jest kolejny atut platformy Berker.Net, bowiem wszystkie elementy radiowe możemy zintegrować z systemem inteligentnego budynku. Do przygotowanej wcześniej inteligentnej instalacji, możemy w dowolnym momencie podłączać nowe funkcje, np. w sytuacji pojawienia się nowego obwodu oświetleniowego wystarczy, że dodamy do niego element radiowy i w ten sposób otrzymamy w pełni zintegrowany system przewodowy.

Podsumowując, platforma Berker.Net jest rozwiązaniem o bardzo szerokim zakresie zastosowania: od standardowych instalacji, poprzez urządzenia z komunikacją radiową, zwiększających funkcjonalność zwykłej instalacji, po systemy KNX inteligentnych budynków.


Zobacz Katalog Berker.Net

Kontakt w sprawie produktów:

Hager Polo Sp. z o.o.
tel. +48 32 32 40 100
www: www.hager.pl
www.hagerhome.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowoczesne trendy w urządzeniach AGD dla inteligentnych domów

Nowoczesne trendy w urządzeniach AGD dla inteligentnych domów

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie coraz więcej osób zaczyna dostrzegać... ¬ więcej...
 
Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Buderus ConnectPRO zapewnia bezpieczne połączenie między ekspertem a systemami grzewczymi... ¬ więcej...
 
Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania?... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook