legrand

Dahua - światowy lider bezpieczeństwa


Bezpieczny dom

aktualizacja: 27-03-2019, 10:24 – artykuł promocyjny


W nowo powstających obiektach mieszkaniowych coraz większą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa ich mieszkańców, czego najbardziej widocznym przejawem są ogrodzone osiedla nadzorowane dodatkowo przez portiera. Poprawę bezpieczeństwa osiąga się również przez stosowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu techniki zabezpieczeń elektronicznych.

 

Systemy domofonowe


Systemy domofonowe stanowią istotny element wyposażenia współczesnych obiektów mieszkaniowych i użytkowych. Pozwalają na kontrolę dostępu do tych obiektów, oraz umożliwiają realizowanie systemów łączności pomiędzy znajdującymi się w nich pomieszczeniami. Zwiększają również wygodę i bezpieczeństwo domowników. Na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń oferowanych przez producentów krajowych i zagranicznych. Urządzenia te różnią się między sobą przeznaczeniem, budową oraz realizowanymi funkcjami. Zastępują one dzwonki montowane przy drzwiach i bramach, umożliwiając prowadzenie rozmowy z osobą stojącą przy bramie lub furtce, uruchomienie elektrozaczepu otwierającego furtkę, lub mechanizmu otwierającego bramę.

 

Domofon cyfrowy CD-3100domofondomofon

fot.: domofony Laskomex

 

Systemy alarmowe

 

Poprawne zaprojektowanie systemu alarmowego wymaga doboru odpowiednich czujek alarmowych i właściwego ich rozmieszczenia w zabezpieczanym pomieszczeniu oraz uwzględnienia czynników mogących wywoływać fałszywe alarmy i wymaga dużej wiedzy i oraz doświadczenia z tego zakresu, należy zatem unikać samodzielnego wykonywania takich instalacji bez odpowiedniego przygotowania. Podstawowym elementem systemu alarmowego jest centrala obsługująca poszczególne czujniki alarmowe, sygnalizatory akustyczno-optyczne, manipulatory służące do obsługi centrali oraz układy powiadamiania stacji monitorowania alarmów, lub wysyłania komunikatu pod wskazane numery telefonu z wykorzystaniem linii telefonu stacjonarnego lub modułu GSM współpracującego z telefonem komórkowym. Centralę alarmową oraz realizowane przez nią funkcje należy dobrać pod kątem bieżących i przewidywanych wymagań.

 

 

Systemy telewizji obserwacyjnej

 

Urządzenia telewizji obserwacyjnej coraz częściej i chętniej są stosowane w systemach zabezpieczania mieszkań i domów, czemu sprzyjają przystępne ceny sprzętu dostępnego na rynku. Podstawowym elementem jest kamera telewizyjna, z której obraz przesyłany jest do monitora. Przy zakupie kamery należy zwrócić uwagę na jej parametry - głównie czułość i wbudowane układy automatyki. W przypadku kamer stosowanych na zewnątrz budynku należy zastosować kamerę w specjalnej obudowie, lub zwykłą kamerę z obudową przystosowaną do warunków zewnętrznych. Kamerę można umieścić na obrotowej głowicy umożliwiającej obrót w płaszczyźnie poziomej, lub poziomej i pionowej, są to jednak urządzenia dosyć drogie.

 

 

Zabezpieczenia mechaniczne

 

O ile zabezpieczenia elektroniczne mają za zadanie zniechęcenie potencjalnego włamywacza, poinformowanie agencji ochrony o włamaniu czy też zarejestrowanie obrazu włamywacza, o tyle zabezpieczenia mechaniczne stanowią przeszkodę, którą musi pokonać włamywacz zanim wejdzie do budynku. Główne drogi którymi włamywacz może dostać się do budynku to drzwi i okna więc właśnie w tych miejscach należy zastosować solidne zabezpieczenia. Podstawowym zabezpieczeniem są drzwi antywłamaniowe. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu urządzeń różniących się w pewnym stopniu zastosowanymi rozwiązaniami. Równie istotne jest zastosowanie odpowiedniego zamka i wkładki zamykającej drzwi. Na rynku dostępne są wkładki wykorzystujące nowe rozwiązania konstrukcyjne, działające w oparciu o skomplikowane układy elementów mechanicznych, do których stosowane są unikatowe klucze. Najprostszym sposobem zabezpieczenia okien jest zastosowanie krat. Nie jest to niestety rozwiązanie ani estetyczne. W pomieszczeniach mieszkalnych można skorzystać z folii antywłamaniowych naklejanych na szybę.

 

 

Podsumowanie

 

Każdy z opisanych elementów zabezpieczeń w pewnym stopniu przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa naszego mienia. Planując zastosowanie tychże zabezpieczeń należy mieć świadomość, że się one wzajemnie uzupełniają, i brak jednego z nich, lub zastosowanie zawodnych rozwiązań może zniweczyć cały wysiłek i koszty poniesione na pozostałe elementy.

Powyższy artykuł rozpoczyna cykl poświęcony systemom domofonowym i wideo domofonowym, mający na celu przedstawienie dostępnego sprzętu, oraz możliwych do realizacji rozwiązań.
 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Robert Kamiński
Kontakt w sprawie produktów:

LASKOMEX PPUH
tel. + 48 42 671-88-00
www: www.laskomex.com.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Nowy boss mirco od Carel

Nowy boss mirco od Carel

Firma Carel podczas Euroshop 2020 przedstawiła boss micro - nowy format z rodziny... ¬ więcej...

 
Niezawodne systemy domofonowe

Niezawodne systemy domofonowe

Wiosna i lato to idealny moment na wszelkie remonty. Jest ciepło, dni są długie,... ¬ więcej...

 
Nowy boss micro

Nowy boss micro

Podczas Euroshop 2020, firma Carel zaprezentowała boss micro, nowy format który... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet