Co należy wziąć pod uwagę przy doborze pompy ciepła?

aktualizacja: 05-04-2018, 07:30 – artykuł promocyjny


Podejmując decyzję o zakupie pompy ciepła powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię doboru odpowiedniego urządzenia. Aby mieć pewność, iż wybraliśmy właściwy model, powinniśmy zlecić to zadanie fachowcom z tej branży. Posiadają oni bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Firma dobierając i instalując pompę ciepła bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowe jej funkcjonowanie, zgodne z oczekiwaniami inwestora i lokalnymi warunkami inwestycji.

Proces doboru pompy ciepła powinien być poprzedzony zebraniem przez fachowca następujących informacji:

  • jakie są oczekiwania inwestora, a mianowicie jakie funkcje ma spełniać pompa ciepła - czy ma służyć tylko do ogrzewania budynku, czy też ma zapewniać także wentylację z odzyskiem ciepła, chłodzenie w okresie letnim, ogrzewanie basenu, zdalne sterowanie pompą itd.)
  • jakie są lokalne uwarunkowania - wielkość niezabudowanej powierzchni działki i rodzaj gruntu na działce, czy działka jest zagospodarowana, czy jest to dom nowy czy istniejący, jaki jest planowany typ instalacji grzewczej w budynku itp.) 


Na podstawie zabranych informacji fachowiec dobiera odpowiedni rodzaj pompy i akcesoria. Kolejnym krokiem jest dobór mocy urządzenia. Obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku (OZC) ułatwi dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła, a także pozwoli optymalnie dobrać długość pętli ogrzewania podłogowego lub grzejniki do poszczególnych pomieszczeń. Niestety nie każdy dysponuje odpowiednimi obliczeniami. W celu oszacowania OZC potrzebne są takie dane jak: powierzchnia użytkowa lub kubatura budynku, technologia budowy i ocieplenia ścian i dachu, ilość stałych mieszkańców.

 

Pompa ciepła NIBE F370

Gruntowa pompa ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym NIBE FLM

 

Ponadto, aby jak najlepiej dopasować pompę ciepła do naszego zapotrzebowania, niezwykle pomocna może być każda dodatkowa informacja. Dlatego też powinniśmy zastanowić się nad takimi kwestiami jak: czy są osoby zużywające duże ilości ciepłej wody, czy są pomieszczenia o wymaganej wyższej temperaturze wewnętrznej, parametry zasilania/powrotu systemu grzewczego (im niższe tym ekonomiczniejsza praca systemu), czy będzie cyrkulacja ciepłej wody użytkowej, czy w przyszłości planujemy rozbudowę budynku, itd.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze pompy ciepła, możemy najpierw poznać szacunki dotyczące kosztów inwestycyjnych i kosztów eksploatacji (zużycia energii elektrycznej). Obliczenia te wykonywane są w oparciu o komputerowe programy doborowe (np. NIBE VPDIM), którymi dysponują producenci pomp ciepła najlepszych marek.

 

 

 

Czy pompa ciepła zapewni komfort cieplny w budynku?

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy pompa ciepła zapewni nam komfort cieplny w budynku. Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że urządzenie to zostało właściwie dobrane do zapotrzebowania na ciepło budynku. W sytuacji, gdy pompa ciepła została dobrana w taki sposób, że ma pokryć 100% zapotrzebowania na ciepło budynku przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej –20°C, to w przypadku wystąpienia wyjątkowych mrozów (temperatura zewnętrzna spadnie poniżej temperatury obliczeniowej), moc grzewcza pompy ciepła może okazać się niewystarczająca. Wtedy niezbędne okaże się wspomaganie ogrzewania grzałką elektryczną lub innym źródłem grzewczym. Automatyka pompy ciepła może sama uruchomić takie dodatkowe źródło.

 

 

Kiedy pompa ciepła działa najefektywniej?

 

O efektywności pompy ciepła świadczy jej współczynnik sprawności - COP. Gdy osiąga on najwyższą wartość, to wtedy pompa działa najefektywniej. Co to jest zatem COP i od czego zależy COP pompy ciepła? Współczynnik wydajności cieplnej - COP (coefficient of performance) jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną. Zazwyczaj w danych technicznych jest on podawany zgodnie z normą EN 255 lub EN 14511 dla parametrów 0°C temperatury na wejściu do pompy ciepła z dolnego źródła i 35°C na zasilaniu systemu grzewczego. Wartość COP jest ściśle zależna od tych dwóch temperatur. na przykład: NIBE F 1245-10 kW: przy 0/35 COPEN 255=5,03, przy 0/50 COP=3,39, a przy 5/35 COP=5,7.

Praca pompy ciepła jest efektywniejsza im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą na wejściu do pompy ciepła (temperatura uzyskana z dolnego źródła) a temperaturą zasilania systemu grzewczego
.

Oznacza to, że pompa ciepła pracuje najefektywniej z niskoparametrowym systemem grzewczym (ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe/ścienne, temperatura zasilania systemu grzewczego 35oC) i z dolnym źródłem o wysokiej średniorocznej temperaturze. W domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej, można wykorzystać źródła naturalne, których temperatura zależy zarówno od ich rodzaju jak i pory roku. Poniżej źródła naturalne, wymienione w kolejności od źródła charakteryzującego się najwyższą temperaturą :

  • woda gruntowa (8-12°C),
  • woda powierzchniowa i grunt i (-3°C do 5°C),
  • powietrze (-20°C do 30°C).
     
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
Tapety - dekoracja, która wraca na salony

Tapety - dekoracja, która wraca na salony

Fototapety to z pewnością dobrze znana i chętnie stosowana ozdoba wnętrz. Malownicze... ¬ więcej...

 
Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji

Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji

Przyjazna dla środowiska, bazująca na odnawialnych źródłach energii oraz... ¬ więcej...

 
Agregat Firman - jedno urządzenie wiele możliwości

Agregat Firman - jedno urządzenie wiele możliwości

Przenośne, bardzo ciche agregaty prądotwórcze Firman z AVR przystosowane do... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetNEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj