gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompa ciepła - tanie i komfortowe ogrzewanie obiektów sakralnych

aktualizacja: 11-04-2018, 06:22 – artykuł promocyjny


Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w kościele podczas mszy czy katechezy to zagadnienie, które nie należy do najprostszych i wiąże się z dużymi wydatkami. Budynki sakralne to z reguły wysokie obiekty o dużych kubaturach, dodatkowo bardzo często nieocieplone. Dlatego też decyzja o wyborze optymalnego systemu grzewczego nie jest łatwa. Jakie źródło ciepła jest najtańsze w użytkowaniu i jednocześnie najbardziej komfortowe przy ograniczonych zasobach ludzkich do obsługi kotłowni - to pytanie zadaje sobie wielu duchownych. Dzięki zgłębieniu tego trudnego tematu, słuszną decyzją jest zastosowanie pompy ciepła.

 

 

Przykłady obiektów sakralnych ogrzewanych za pomocą pomp ciepła

 

W większości polskich kościołów nie stosuje się żadnego systemu ogrzewania, co ma negatywny wpływ nie tylko na stan budowli (zawilgocenia, spowodowane zimnem przyczyniają się do zagrzybiania starych murów), ale również na zmniejszającą się liczbę wiernych uczęszczających na msze oraz nabożeństwa. Wobec tego decyzja o ogrzewaniu kościoła wydaje się nieunikniona. Bardzo ważną kwestię w tym przypadku stanowią koszty, a dokładnie zagadnienie - w jaki sposób zminimalizować koszty utrzymania kościoła? Poniżej prezentujemy kilka wybranych przykładów rzeczywistych instalacji pomp ciepła wykonanych w obiektach sakralnych, które pozwolą nam opowiedzieć na powyższe pytanie.

 

 

Jako pierwszy przykład podajemy Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Gdańsku - Morenie, w którym zastosowano geotermiczny system grzewczy na bazie pomp ciepła wykonany przez firmę Sol-War z Gdyni. Wymagana moc grzewcza dla całego obiektu, składającego się z kościoła górnego i dolnego oraz sal katechetycznych oraz budynku plebani wynosi 700kW, a całkowita powierzchnia użytkowa 6500m2. Aktualnie w kotłowni zamontowano m.in. kaskadę trzech pomp ciepła NIBE F1330 o całkowitej mocy grzewczej 180kW, która współpracuje z czterema zbiornikami buforowymi o łącznej pojemności 3500 litrów. Urządzenia pracują na mieszanym systemie grzewczym - podłogowym i grzejnikowym. Dolne źródło ciepła dla kaskady pomp ciepła stanowi gruntowy kolektor pionowy o łącznej długości 4000mb.

 

 

Firma Sol-War z Gdyni wykonała także instalację w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni połączonym z zespołem szkół. Obiekt ten poddano termomodernizacji i zastosowano kaskadę 12 pomp ciepła NIBE. Rozwiązanie to daje możliwość wielostopniowej regulacji wydajności grzewczej układu. Zastosowane pompy ciepła czerpią energię z gruntu za pomocą sond pionowych. W kościele oraz w budynku parafialnym urządzenia te realizują funkcję grzewczą a także produkują ciepłą użytkową. Część jednostek odpowiada również za zapewnienie komfortu cieplnego w budynku szkolnym, chłodząc także pomieszczenia.

Kolejnym przykładem obiektu sakralnego, w którym zastosowano pompy ciepła jest kompleks budynków Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. W 2011 roku zakończono ich termomodernizację z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła NIBE F1330. Instalacja została wykonana przez firmę Geo-Term Polska Sp. z o.o. z Oświęcimia. Cały obiekt składa się z trzech budynków z reprezentacyjnym pałacem z XVIII-tego wieku. We wszystkich budynkach zamontowane zostały grzejniki konwektorowe. Pompy ciepła NIBE F1330 o całkowitej mocy grzewczej 370kW, zamontowane w trzech kotłowniach na terenie kompleksu, zapewniają ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Urządzenia zastąpiły dotychczasowe piece na olej opałowy i stanowią jedyne źródło ciepła.

 

 

 

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

 

System z pompą ciepła to bardzo zależne od siebie trzy obiegi:

  • dolne źródło,
  • pompa ciepła
  • system grzewczy
     

Dolnym źródłem może być grunt, woda lub powietrze, które stanowią naturalny akumulator energii. Za pomocą kolektora gruntowego lub wentylatora odbieramy ciepło ze środowiska, które następnie transportowane jest do układu chłodniczego pompy ciepła. W skład tego układu wchodzą następujące elementy: dwa wymienniki ciepła nazywane (od pełnionych funkcji) parownikiem i skraplaczem, sprężarka i zawór rozprężny. Temperatura uzyskana z dolnego źródła jest wystarczająca, aby w wymienniku płytowym (parownik) odparował czynnik chłodniczy drugiego obiegu. Następnym procesem jest sprężenie przez sprężarkę czynnika chłodniczego, który występuje już w postaci gazowej. Znacznemu wzrostowi ciśnienia towarzyszy duży przyrost temperatury i gaz za sprężarką może osiągnąć nawet 90°C. Czynnik chłodniczy w postaci przegrzanej pary dociera do kolejnego wymiennika (skraplacz), gdzie dochodzi do wymiany ciepła do obiegu trzeciego, czyli systemu grzewczego (woda grzewcza). W skraplaczu gaz ulega skropleniu i w postaci ciekłej dopływa do zaworu rozprężnego, w którym następuje redukcja ciśnienia, a wraz z nim temperatury. Ochłodzony czynnik chłodniczy po raz kolejny wpływa do parownika, zamykając cykl pracy. Woda grzewcza może osiągać temperaturę 65°C. Jest ona wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody kotłowej. Możemy ją wykorzystać do podgrzania wody użytkowej, ogrzewania budynku poprzez instalację grzewczą, np. grzejnikową, płaszczyznową lub mieszaną. Do pracy pompy ciepła potrzebna jest więc wyłącznie energia elektryczna do napędu sprężarki i pomp obiegowych.

 

 

Dlaczego pompa ciepła jest najlepszym źródłem ciepła dla obiektów sakralnych?

 

Pompy ciepła to urządzenia, dzięki zastosowaniu których około 75% energii grzewczej otrzymujemy za darmo ze środowiska naturalnego. Płacimy jedynie za energię zużytą do napędu sprężarki, czyli z 1 kWh energii elektrycznej otrzymujemy aż 3-5 kWh energii cieplnej. W praktyce oznacza to, że dzięki instalacji pomp ciepła koszt ogrzewania kościoła można zredukować nawet o 80% w stosunku do tradycyjnych źródeł ciepła. W przypadku tak dużych obiektów przekłada się na naprawdę znaczące oszczędności. Jeszcze więcej możemy zaoszczędzić, łączą instalację z pompą ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Jest to możliwe dzięki mniejszej różnicy między temperaturą uzyskaną z dolnego źródła a temperaturą wymaganą na zasilaniu systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe można wykonać np. pod ławkami dla wiernych. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim dla obiektów zabytkowych oraz budowli, które mają problemy z wilgocią i szybko postępującym procesem starzenia. W sytuacji, kiedy instalacja ogrzewania podłogowego jest niemożliwa (nie ma zgody na zdejmowanie posadzki), można zastosować inny system grzewczy na bazie konwektorów czy niskoparametrowych nagrzewnic powietrza.

 

 

Argumentem przemawiającym za wyborem pompy ciepła są także niskie koszty eksploatacyjne (w porównaniu do kotłowni olejowej inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się po 2-3 latach). W przypadku obiektów sakralnych, w których zasoby ludzkie do obsługi kotłowni są ograniczone, istotną zaletą tych urządzeń jest ich bezobsługowość. W tym aspekcie, wydaje się że pompa ciepła nie ma sobie równych.
Funkcjonalny system sterowania to cecha, która znacząco wpływa na komfort użytkowania pompy ciepła. Użytkownik ma możliwość dostosowania pracy urządzenia do warunków pogodowych oraz do własnych preferencji. Dodatkowym atutem pomp ciepła jest możliwość zdalnego monitorowania systemu oraz sterownia przez Internet lub sieć GSM. W trakcie użytkowania jest urządzeniem nie wymagającym obsługi, a system z pompą ciepła jest najmniej awaryjnym systemem grzewczym (przegląd pompy ciepła ogranicza się do sprawdzenia ustawień parametrów pracy i wyczyszczenia filtra zanieczyszczeń). Żywotność pompy ciepła szacowana jest na około 20-25 lat.

Za wyborem pompy ciepła przemawia także fakt, iż urządzenie to może być zainstalowane niemal w każdym pomieszczeniu. Brak jest bowiem wymagań dotyczących specjalnych warunków, które musi ono spełniać. Pompa ciepła jest cicha (natężenie dźwięku podczas pracy pomp ciepła wynosi ok 45-55 dB). Pompa ciepła nie wymaga zakupu działki uzbrojonej. Urządzenie to nie wymaga także: przyłącza gazu, składu opału, zbiorników na olej, czy też zbiornika na propan-butan. Instalując pompę ciepła nie musimy również budować komina. Pompa ciepła funkcjonuje bez palnego paliwa w budynku. Nie wymaga ponadto dokonywania pomiarów spalin. Pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń.

Ponieważ pompy ciepła są zaliczane do grupy urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, są one wspierane przez Unię Europejską i Polskie Fundusze. W związku z tym tego typu inwestycje mogą być finansowane przy udziale środków zewnętrznych.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
Naturalny czynnik R290 w pompach ciepła alpha innotec

Naturalny czynnik R290 w pompach ciepła alpha innotec

O tym, że przyszłość branży pomp ciepła należy do naturalnych czynników... ¬ więcej...

 
Naturalne chłodzenie w gruntowych pompach ciepła

Naturalne chłodzenie w gruntowych pompach ciepła

Współczesny inwestor coraz częściej docenia komfort i kompleksowe rozwiązania... ¬ więcej...

 
Monoblokowa pompa ciepła HPA-O Premium STIEBEL ELTRON

Monoblokowa pompa ciepła HPA-O Premium STIEBEL ELTRON

STIEBEL ELTRON oferuje szeroką gamę wysokowydajnych pomp ciepła do ogrzewania, przygotowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet