Rekuperatory

Hewalex - patron sekcji


Energooszczędny dom

artykuł promocyjny


Coraz częściej kwestie energooszczędności stają się dla nas kluczowe w codziennym życiu. Staramy się wybierać odpowiednie urządzenia o niskim współczynniku poboru mocy, inwestujemy w odnawialne źródła energii. Tak naprawdę jednak wystarczy zmienić pewne nawyki by małymi krokami, ale sukcesywnie zwiększać naszą energooszczędność. Jest kilka sprawdzonych sposobów, by nie inwestując w nowy sprzęt oszczędzać energię.

Dom niezależny energetycznie

fot.: Solsum - instalacja fotowoltaiczna czyni nasz dom niezależnym energetycznie

Wielokrotnie już potwierdziła się teoria, że najbardziej energochłonne w polskich domach są systemy grzewcze. Okazuje się, że stanowią one również największy odsetek ponoszonych opłat miesięcznych, a przecież sezon grzewczy nie trwa cały rok.

 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

 

Energooszczędne ogrzewanie domu może wykorzystywać naturalne pokłady energii termicznej skumulowanej w przyrodzie. Potrzeba do tego jednak technologii i urządzeń, które jeszcze nadal sporo kosztują. Budując nowy dom, warto jednak pomyśleć o takich źródłach energii, gdyż wciąż zaostrzane normy unijne wymuszają na nas przejście na tzw. OZE (Odnawialne Źródła Energii). Do tego standardy energetyczne wciąż są podnoszone, przez co w praktyce nie możemy uniknąć korzystania z zielonej energii. Podobne inwestycje można przeprowadzić w już istniejącym budynku.
 

Jeśli jednak nie zamierzamy w najbliższym czasie wymieniać ani rozbudowywać naszego układu odpowiedzialnego za ogrzewanie powinniśmy wypracować w sobie pewne nawyki, które uchronią nas przed marnowaniem ciepła. Przede wszystkim należy:
 

  • zadbać o optymalną temperaturę. Po raz kolejny potwierdza się, że jako naród kochamy ciepło i zwyczajnie przegrzewamy swoje domy. Przyzwyczajenie swojego organizmu do prawidłowej temperatury można robić stopniowo, aż do momentu, kiedy dobrze będziemy czuć się w temperaturze pomiędzy 18 - 22°C. Taki przedział wynika od rodzaju pomieszczenia (cieplej w łazience, chłodniej w sypialni), stylu życia, ale także wieku, płci oraz naszej aktywności fizycznej. Aby kontrolować temperaturę, warto zainwestować w przyrząd pomiarowy, który zasygnalizuje nam, czy jest za gorąco, czy za zimno w pomieszczeniu. Najprostsze termometry możemy kupić za kilkanaście złotych. Możemy również zainwestować w nieco bardziej zaawansowany system sterowania temperaturą, który tak będzie sterował naszym ogrzewaniem, by zawsze utrzymana była stała, wyznaczona temperatura. Jak się okazuje obniżenie temperatury nawet o 1oC, może przynieść spore oszczędności w skali roku.
  • sezon grzewczy rozpocząć od odpowietrzenia oraz odsłonięcia kaloryferów. Rezygnacja z różnego rodzaju osłon powierzchni grzejnika pozwala na lepszą cyrkulację ciepła, przez co pomieszczenie ogrzewa się szybciej.
     
  • zadbać o termostaty na grzejnikach - każdy grzejnik powinien być zaopatrzony w termostat, który pozwoli regulować ciepło. Warto wyrobić w sobie nawyk, że gdy wychodzimy z domu, grzanie ustawiamy na minimum, a w czasie wietrzenia zakręcamy je całkowicie.

fot.: Legrand - system inteligentnego zarządzania ogrzewaniem Netatmo

  • wykorzystać zasłonki i rolety jako barierę przed uciekającym ciepłem z domu. Tego typu elementy nie służą jedynie do ozdoby okna czy pomieszczenia, ale mogą stać się również skutecznym czynnikiem domowej energooszczędności. Rolety i zasłonki powinny kończyć się na wysokości parapetu, tak by nie blokować wypływu ciepła z grzejnika, a utrudniać jego odpływ przez okno.
     
  • zainwestować w sterowniki, które pozwolą na optymalne wykorzystanie ciepła tylko wówczas, gdy jest ono nam potrzebne. Sterowniki analizują warunki pogodowe, obecność osób w domu. Można nimi sterować również zdalnie, czyli za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie.

fot.: Salus it600.pl Smart Home

 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

 

Decydując się na redukcję kosztów za energię elektryczną, warto pomyśleć o wymianie żarówek. Energooszczędne AGD to również skuteczny krok ku oszczędności, jednak absurdalne byłoby wyrzucanie sprawnego sprzętu i kupowanie nowego w lepszej klasie energetycznej. Takie działania powiększają ilość bardzo niebezpiecznych dla środowiska elektrośmieci. Tego typu akcje najlepiej jest przeprowadzić sukcesywnie, gdy sprzęt zaczyna szwankować. W przypadku żarówek jest trochę łatwiej, ponieważ ich żywotność jest znacznie krótsza. Żarówki w wersji LED działają znacznie dłużej i zużywają nawet do 80% mniej energii. Warto również pilnować, by wszystkie urządzenia pobierające prąd nie były włączone, gdy nie są używane.

 

Ważne również, by wyrobić w sobie nawyki sprawnego i oszczędnego korzystania z domowego AGD. Nawet tak niewielka zmiana, jak dopełnianie bębna pralki czy zmywarki może przynieść oszczędność kilkunastu złotych w skali roku. Gotowanie z przykrywkami oraz regularne odmrażanie lodówki to kolejne oszczędności. Warto również korzystać z programów skróconych i ekonomicznych, a wszystkie urządzenia wyłączać, a nie pozostawiać w trybie czuwania. Wyjmowanie ładowarki z gniazdka to również nawyk, który może nam przynieść pewne oszczędności w dłuższej skali czasu.


Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salus, Solsum, Legrand


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook