Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii

artykuł promocyjny


Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być: zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż, czy nieprawidłowy dobór urządzenia.

Co powinien w takiej sytuacji zrobić administrator?
Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awariiW pierwszej kolejności sięgnąć do obowiązującego wewnętrznego regulaminu rozliczeń kosztów. Powinny znajdować się w nim zapisy, jak rozliczać zużycie ciepła nie tylko w przypadkach standardowych, ale też w sytuacjach  szczególnych m.in. takich, jak uszkodzenie urządzenia zaistniałe z winy lub bez winy lokatora. Rozwiązania te powinny być opracowane w zgodności z wewnętrznymi przepisami administracji budynku (statut spółdzielni mieszkaniowej, uchwały wspólnoty itp.) oraz z systemem oferowanym przez firmę, z którą została zawarta umowa o zainstalowanie i obsługę rozliczeniową ciepłomierzy.

Jeśli administrator jest na etapie tworzenia regulaminu, powinien koniecznie wprowadzić do niego odpowiedni zapis - będzie to rozwiązanie na przyszłość.

Gdy jednak w regulaminie nie ma zapisów regulujących rozliczanie w przypadkach niesprawności ciepłomierza, zarządca ma trzy możliwości:

1. Zastosować się do zapisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (załączone) - Dz.U. 2006 nr 193 poz. 1423 - §37. Stanowi ono, że w przypadku uszkodzenia lub stwierdzenia nieprawidłowych wskazań, ilość ciepła dostarczanego w okresie braku prawidłowego pomiaru oblicza się według wzoru z §37 tego rozporządzenia. Uproszczony wzór poniżej (sytuacja, gdy ciepło dostarczone jest tylko w celu ogrzewania, nie podgrzania cwu):

wzór

gdzie:

  • Qb - ilość ciepła dostarczonego w okresie braku prawidłowego pomiaru [GJ]

  • Qprzed uszkodzeniem - ilość ciepła dostarczonego na ogrzewanie w miesięcznym okresie rozliczeniowym przed uszkodzeniem układu pomiarowo-rozliczeniowego [GJ]

  • tnorm pomieszczeń - normatywna temperatura ogrzewania pomieszczeń [°C]

  • tśr zewnętrzna - średnia temperatura zewnętrzna w okresie braku prawidłowego pomiaru [°C]

  • tśr zewnętrzna miesiąc przed - średnia temperatura zewnętrzna w miesięcznym okresie rozliczeniowym przed uszkodzeniem układu pomiarowo-rozliczeniowego [°C]

  • h ilość dni braku - liczba dni w okresie braku prawidłowego pomiaru

  • h ilość dni prawidł - liczba dni przed uszkodzeniem odpowiadająca wartościom temperatury zewnętrznej i ciepła przed uszkodzeniem


2. Rozliczyć zużycie na podstawie ryczałtu proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury lokali,

3. Rozliczyć zużycie proporcjonalnie do zliczonego przez ciepłomierze przepływu całkowitego czynnika grzejnego w okresie nieprawidłowej pracy. Wielkość kosztów ciepła dostarczonego do każdego lokalu będzie więc zależna od ilości czynnika grzejnego zliczonego na wejściu każdego lokalu z założeniem takich samych różnic temperatur zasilania i powrotu na wszystkich ciepłomierzach.

Koniecznie jednak zaznaczyć trzeba, że metody opisane w puntach 2 i 3 wymagają zgody wszystkich zainteresowanych stron  zarówno zarządcy jak i lokatora.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: BMETERS POLSKA SP. Z O.O.




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook