Ogrzewanie podłogowe - błędy wykonawcze

artykuł promocyjny


Dobrze zaprojektowana instalacja grzewcza, funkcjonalna i dostosowana do potrzeb domowników, jest inwestycją, która procentuje na co dzień. System podłogowy zyskuje popularność i uznanie, a za sprawą wielu korzyści, które oferuje, często jest wskazywany przez inwestorów jako najlepsze źródło ciepła. Jednak czy zawsze tak jest? Zastanawiając się nad zaletami i wadami podłogówki, warto pamiętać, że duży wpływa na jej funkcjonowanie, ma dobry projekt i prawidłowy montaż. Liczne przykłady złego wykonania mogą być przyczyną nieufności do tego typu instalacji. Najczęściej dotyczą one zbyt wysokiej temperatury podłogi, pęknięć na płytkach oraz wyłączenia obiegów z grzania. Wiele osób zastanawia się nad ewentualnymi skutkami pęknięcia rury w posadzce oraz problemów ze sterowaniem instalacją.
 

Jedynym sposobem na uniknięcie rozczarowania i niepotrzebnych stresów jest wybór kompetentnego wykonawcy oraz sprawdzonego producenta całego systemu ogrzewania. Oszczędności w tym przypadku mogą być tylko pozorne i chwilowe, zwłaszcza w przypadku instalacji z niepewnych źródeł oraz niesystemowych. Wykonanie ogrzewania podłogowego jest w zasadzie proste. Jeśli wykonuje go osoba odpowiednio przeszkolona z doświadczeniem, specjalista, który rozumie wiele procesów fizycznych warunkujących prawidłowe funkcjonowanie instalacji, nie ma mowy o błędach i niedociągnięciach. Bazując na prawidłowo wykonanym i wyliczonym projekcie, dobry fachowiec jest w stanie spełnić nasze oczekiwania.


Zobacz także:

Wodne ogrzewanie podłogowe - przegląd oferty rynkowej

 

 

Najczęstsze błędy wykonawcze

 

  • Niestaranne przygotowanie podłoża

Na jakość wykonanej instalacji wpływa wiele czynników, i to już od najwcześniejszych etapów budowy. Podstawą każdej instalacji ukrytej w podłodze jest podłoże. Źle wykonane roboty budowlane mogą być pierwszym czynnikiem ryzyka. Jeśli fachowcy nie wychwycą i nie zniwelują ich w porę, będą się ciągnąć za nami aż do końca. Chodzi tu głównie o wyrównanie i zatarcie betonu podłoża nośnego. Nie można pominąć również tak ważnego kroku, jak przygotowanie płaszczyzny poziomej. Tylko wyrównane i oczyszczone podłoże może zagwarantować sukces dalszych prac instalatorów. W innym przypadku możemy spodziewać się, że płyty izolacji termicznej nie będą dobrze przylegały i nie zapewnią stabilnego oparcia płycie jastrychu, co może doprowadzić do jej pęknięcia. W miejscach złamania wylewki zwiększa się także ryzyko uszkodzeń rur grzejnych. Brak wypoziomowania podłoża wpłynie również na względy estetyczne — różnice w grubości wylewki na danej kondygnacji. 


 

  • Błędy w izolacji podłoża


Niewłaściwy materiał i złe wykonanie warstwy izolacji to kardynalny błąd niedoświadczonych instalatorów. Izolacja spełnia znacznie więcej funkcji niż tylko ta wynikająca z nazwy. Od niej zależy wytrzymałość na ściskanie materiału, współczynnik przewodzenia ciepła oraz zdolność do przenoszenia obciążeń i tłumienia dźwięków uderzeniowych.
 

Zobacz także:
Podłogówka


 

  • Brak izolacji przeciwwilgociowej

 

Brak izolacji przeciwwilgociowej to błąd, za który winą obciążają się wzajemnie budowlańcy i monterzy instalacji. Jednak fachowiec dbający o jakość wykonanej instalacji nie pozwoli, by umknęło to jego uwadze. Na betonie podłoża przylegającego do gruntu nie może zabraknąć papy lub folii. Pomocne tu może być zapewnienie komunikacji między instalatorem a osobami, które wcześniej przygotowywały podłoże. Dzięki temu wymienią się oni między sobą informacją o wszystkich warstwach, które wykonano na danej budowie. Brak zaizolowania podłogi grzejnej może wiązać się z podciąganiem wilgoci z gruntu, a to krótka droga do tego, by płyta jastrychu wygięła się w ten sposób, że przestanie opierać się całą powierzchnią na warstwie styropianu czy poliuretanu. Takie zjawisko zawsze oznacza komplikacje. W najgorszym przypadku może dojść nawet do całkowitego zniszczeniem płyty i leżącej w niej instalacji ogrzewania podłogowego.


Zobacz także:

Jaką izolację powinniśmy zastosować aby spełniała wymagania normy?

  • Zbyt wczesny montaż instalacji w budynku

Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego wiąże się z przestrzeganiem zasad co do warunków panujących w pomieszczeniu. Nie można zabrać się za tą czynność zbyt wcześnie, gdyż możemy mieć trudność ze spełnieniem wymagań określonych przez producenta systemu. Z tego też powodu z instalacją podłogówki należy wstrzymać się do czasu zamknięcia budowy, kiedy w budynku są już okna i drzwi. Pozwoli to uniknąć przeciągów na czas wiązania jastrychu oraz da możliwość dogrzania pomieszczenia, gdy warunki atmosferyczne będą tego wymagały.

 

  • Pominięcie dylatacji między płytami grzewczymi oraz błędy w dylatacji przyściennej

 

Zjawisko rozszerzalnośći liniowej jest znane każdemu instalatorowi systemów grzewczych. Nie może być więc pominięte również przy wykonaniu instalacji podłogowej. Wiąże się to z koniecznością wykonania poziomej izolacji termicznej i rozprowadzeniem taśmy brzegowej. Dzięki temu pod wpływem zmian temperatury materiał podłoża ma miejsce na rozszerzanie się bez szkody dla otoczenia. Jednak, aby tak się stało konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze górna krawędź taśmy brzegowej musi sięgać ponad poziom wykończonej podłogi. Wylewka, która ułożona jest powyżej taśmy dotyka ściany i blokuje możliwość wydłużenie płyty grzejnej. Brak tego czynnika prowadzi do koncentracji naprężeń, które w wielu przypadkach odpowiadają za zniszczenie posadzki z płytą grzejną. Nie można również oszczędzać na taśmie — musi ona pokrywać dokładnie całe pomieszczenie, bez najmniejszej szpary oraz bez zbytniego naciągania, zwłaszcza w narożnikach. Trzeba pamiętać o elastyczności tego elementu. Pomysł z trwałym przymocowaniem taśmy do ściany jest wielką pomyłką. Taśmy brzegowe z fartuchem mają za zadanie uszczelnić szczeliny izolacji poziomej i pionowej. 

 

Drugi problem dotyczy konieczności podziału dużych i skomplikowanych pomieszczeń na mniejsze pola. Nie ma obawy o estetykę takiego podziału, ale o jej właściwości już tak. Dylatacja powierzchni podłogi może być wykonana bardzo dyskretnie. Jej brak to z kolei ryzyko niekontrolowanych peknięć na podłodze, nawet tej najdroższej i najtrwalszej. Dylatację należy zatem wykonać w drzwiach pamiętając, że musi ona obejmować całą przestrzeń sąsiadujących ze sobą płyt od poziomu izolacji do poziomu podłogi — nie może zatem ograniczać się jedynie do nacięcia jastrychu.


Zobacz także:

Schemat instalacji ogrzewania podłogowego - elementy, układy, rozprowadzenie

 

  • Problemy z planowaniem obiegów grzewczych

Układanie rury nie jest problemem, jeżeli wcześniej obiegi grzewcze zostały rozrysowane w projekcie, a układ ścian i urządzeń nie uległ zmianie od czasu jego powstania. Jeżeli nie ma projektu, rozplanowaniem instalacji zajmuje się najczęściej instalator. Im bardziej jest on kompetentny, tym lepiej. Doświadczenie w wykonywaniu ogrzewania podłogowego może jednak nie wystarczyć w przypadku dużej, skomplikowanej instalacji. W takim przypadku inwestor musi mieć świadomość ryzyka. Jednym z powszechnych błędów jest układania zbyt długich obiegów. Często jest to konsekwencja nie wiedzy lub chęci obniżenia kosztów instalacji, gdyż mniejsza ilość obiegów to mniej rozdzielaczy i szafek, a te elementy kupuje się w pierwszej kolejności. Pętle powyżej 200 m przy rurach o średnicy 16 mm zawsze oznaczają straty ciśnienia, których nie pompa ciepła nie jest w stanie zrównoważyć. Nie możemy się wówczas spodziewać optymalnej pracy instalacji, a raczej ciągłych problemów typu braku grzania niektórych obiegów. Czy chcemy i możemy sobie na to pozwolić? Lepiej jest zawczasu wyliczyć rozsądną długość pętli przy uwzględnieniu średnicy rur i tak zaplanować przebieg instalacji, by później cieszyć się sprawnym ogrzewaniem na najwyższym poziomie, a taki zakłada system płaszczyznowy. Inwestor nie musi wiedzieć, że zmiana średnicy rury z 16 na 17 mm przekłada się na spadek oporu przepływu o nawet 30%, ale doświadczony instalator taką informację może skutecznie wykorzystać. Za rozsądne uznaje się planowanie obiegów o długości 80-100 m przy rurach 17 x 2 mm w przypadku układów bez obliczeń hydraulicznych.   

 

 

Zobacz także:
Jaka jest maksymalna długość pętli ogrzewania podłogowego?


 

 

  • Pamiętaj, aby poprawnie przymocować rury do warstwy izolacji!

Do wykonania instalacji musimy używać dedykowanych do tego celu materiałów, najlepiej sprawdzonego producenta i pochodzących z jednego systemu. Takie podejście pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji, jak na przykład rur grzejnych, które odczepiły się od podłoża i wypłynęły na powierzchnię wylewki, gdy ta wiązała. Tak się może przydarzyć, gdy chcąc zaoszczędzić, zrezygnujemy z tkaniny kotwiącej na rzecz tańszej folii ułożonej bezpośrednio na styropianie. Ważne jest również, by używać specjalnych klipsów z haczykami, dzięki którym rury zostaną stabilnie przymocowane do podłoża. Ma to ogromne znaczenie już w czasie próby szczelności, kiedy to zmienia się naprężenie rur na skutek napełnienie ich wodą. Powstała wówczas siła oddziałuje na całe podłoże i przy byle jakim mocowaniu może dojść do naruszenia klipsów, co w dalszych etapach odbije się nam czkawką.

 

  • Zbyt mała moc ogrzewania podłogowego

Decydując się na system ogrzewania podłogowego w całym domu, bez dodatkowych grzejników ściennych, musimy już na etapie projektowania określić jego moc. Znaczący wpływ ma tu także rodzaj materiału, jakim zostanie wykończona podłoga, od którego zależy również znaczenie stref brzegowych. Warto jednak pamiętać, że zagęszczenie rur grzejnych nie jest w stanie wyrównać naszego zapotrzebowania na ciepło.

 

Instalacje, gdzie rury układa się w odstępach 50 - 70 mm, podczas gdy zasadniczo w pomieszczeniach mieszkalnych zaleca się odległości od 100 do 200 mm, nie rekompensują strat ciepła w budynku. Takie poczynania to konsekwencja cen – rury są znacznie tańsze niż rozdzielacze, dlatego zagęszczenia pętli wychodzi taniej niż rozbudowanie instalacji o kolejne rozdzielacze.


 

UWAGA! Złego grzejnika podłogowego nie da się po prostu wymienić na inny, dobry bez wymiany podłogi i jej podłoża.

 


Zobacz także:

Dywan, wykładzina, deska na ogrzewaniu podłogowym - porównanie oporu cieplnego


 

  • Pominięcie stref brzegowych


Jak wspomniano powyżej, strefy brzegowe mają ogromne znaczenie dla wydajności podłogówki w zależności od rodzaju wykończenia podłogi. Po pierwsze należy pamiętać, że każda podłoga ma dopuszczalną temperaturę, której nie należy przekraczać. Zwiększenie mocy grzewczej poprzez podwyższenie temperatury wody wpływającej do instalacji to kardynalny błąd o poważnych konsekwencjach. Przede wszystkim zbyt gorąca podłoga źle wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, a po drugie może zaszkodzić również samej podłodze. Równie częstym błędem jest pominięcie stref brzegowych i o ile pod parkietem, dla którego limit temperatury to 27 stopni, taki stan rzeczy sprawdza się, to już w przypadku podłóg ceramicznych takie strefy ratują sytuację.

 

WAŻNE! Szczególnie niekorzystana sytuacja jest wtedy, gdy kilka niewłaściwych rozwiązań nakłada się na siebie w jednej instalacji.

 


Zobacz także:

Jaka powinna być maksymalna temperatura podłogi grzewczej?

  • Niewłaściwy rozdzielacz

Kolejny, dość częsty błąd, związany jest z wyborem rozdzielacza o właściwym wyposażeniu. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego musi być wyposażone w zawory do regulacji przepływu i wkładki zaworów termostatycznych. Nie nadaje się tu zwykły rozdzielacz grzejnikowy, w którym nie ma możliwości odcięcia poszczególnych obiegów i żadnej regulacji hydraulicznej. Kardynalnym błędem jest podłączenie z tego samego rozdzielacza obiegów podłogówki i grzejników stalowych przy temperaturze zasilania np. 70oC, która jest odpowiednia dla grzejników, lecz niedopuszczalna dla ogrzewania podłogowego, gdzie temperatura wody nie może przekraczać 55 oC. Jeżeli ogrzewanie podłogowe zaplanowano tylko w jednym pomieszczeniu na kondygnacji, osobny rozdzielacz nie jest konieczny, ale na pewno nie można się obyć bez zaworu ograniczającego temperaturę powrotu, który przypilnuje temperaturę wody w rurze grzejnika podłogowego. Nie można stosować takiego rozwiązania w dużym pomieszczeniu, ponieważ straty ciśnienia nie mogą przekraczać rozsądnych wartości.


Zobacz także:
Rozdzielacze do instalacji ogrzewania podłogowego - przegląd
Gdzie montować rozdzielacz do podłogówki

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

fot.: Oferta marki DIAMOND obejmuje kilka typów rozdzielaczy dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika

 

  • Źle przeprowadzona próba szczelności

W próbie szczelności nie może dojść do sytuacji, gdy próbę wodną zastąpimy próbą powietrzną. Ten błąd to efekt znajomości podstawowych praw fizyki i pójście na łatwiznę. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w przypadku, gdy instalacja nie będzie uruchomiona przed zimą i w obawie przed zamarznięciem wody w instalacji pomija się jej napełnienie obiegów wodą, a tylko napełnienie wszystkich obiegów daje nam możliwość przeprowadzenia próby szczelności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wypełnienie obiegów powietrzem, które ma dużo większą ściśliwość, nie pozwala określić szczelności układu z całą pewnością. Trzeba jeszcze pamiętać, że wyciek wody jest widoczny natychmiast, a wydostającego się z otworu powietrza nie możemy zobaczyć. Przykrycie wylewką niesprawdzonej instalacji to ogromne ryzyko, a wykrycie miejsca uszkodzenia i wymiana zniszczonego fragmentu rury w następnym sezonie wiąże się ze znacznie większym nakładem pracy i finansów.
 


DOBRA RADA! W obawie przed mrozem próbę szczelności możemy wykonać wodą z dodatkiem glikolu etylenowego, który ochroni instalację przed zamarznięciem.

 

  • Błędne określenie grubości jastrychu

 

To kolejny element instalacji, w którym ogromne znaczenie ma właściwy dobór wielkości. Wylewka nie może być ani za gruba (zwiększa się wówczas bezwładność cieplna układu grzewczego oraz następuje niepotrzebne obciążenie stropu i oczywiście wzrastają koszty), ani też zbyt cienka. Aby spełniała swoją funkcję, musi mieć określoną grubość i tego trzeba się trzymać. Znowu znaczna część odpowiedzialności spoczywa na dobrze przygotowanym projekcie oraz właściwym przebiegu prac, który dobrze jest nadzorować.

 

Schemat - budowa instalacji ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem systemu Radopress

fot.: Pipelife - budowa instalacji ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem systemu Radopress

 

Zgodnie z zasadą im cieńsza wylewka, tym większa sprawność ogrzewania, może dojść do niepokojącej sytuacji zaniżania wysokości wylewki. Tak jak w przypadku jej nadmiernej grubości, tak i tu możemy spodziewać się przykrych skutków w postaci pęknięć, czy całkowitego kruszenia się podkładu. Jastrych, czyli wylewka cementowo-piaskowa sama w sobie jest dość porowata, a spoczywa na niej ostateczny wygląd posadzki. Solidne podłoże to podstawa.

 

WARTO WIEDZIEĆ! Jastrych będzie solidniejszy, jeśli do jego przygotowania użyjemy odpowiedniego plastyfikatora, który nie tylko pozwala ograniczyć ilość wody zarobowej, ale także zmniejsza porowatość wylewki, zwiększając zdolności przewodzenia przez nią ciepła. Dodatek uplastyczniający to element wchodzący w skład wielu systemów ogrzewania podłogowego.

 

 

  • Nieprawidłowości przy wylewaniu jastrychu

 

Prace przy wylewaniu jastrychu wymagają przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w przypadku ogrzewania podłogowego jest to przede wszystkim pilnowanie, by nie doprowadzić do przebicia zatapianych rur, co przy nieostrożnym używaniu ostrych narzędzi może mieć miejsce. Na betoniarzach spoczywa również obowiązek sprawdzenie prawidłowego położenia taśm dylatacyjnych w strefach brzegowych i dzielących pola grzewcze. Wszelkie załamania należy bezwzględnie poprawić, by w czasie zalewania taśma przylegała pionowo do ścian. Dobry fachowiec doskonale wie, że taśm dylatacyjnych i brzegowych nie można w żadnym wypadku przycinać, co więcej muszą one wystawać ponad wygładzony jastrych, tak by kolejne ekipy miały wyraźnie zaznaczony podział, którego muszą się trzymać na przykład przy układaniu płytek.

 

Zobacz także:
Jaka jest maksymalna długość pętli ogrzewania podłogowego?

 

 

Bardzo ważne jest, by współpracować ze znającymi się na swoim fachu ekipami na każdym etapie. Nawet najlepiej wykonana instalacja ogrzewania podłogowego może zostać zniweczona brakiem wiedzy i kompetencji następnych fachowców, którzy pojawią się na budowie. Dużą rolę odgrywają tu wykonawcy posadzek. Znajomość procesów zachodzących w pracującej podłodze grzewczej nie zawsze jest oczywistością. Warto więc uprzedzić osoby wytypowane do układania płytek o fakcie posiadania ogrzewania podłogowego. Podpowiedzią - dla wprawnego oka - są wyraźne rysy na posadzce, które powstają na skutek skurczu zaprawy w czasie wiązania i pracy płyt grzejnych w okresie wygrzewania. W miejscu taśm dylatacyjnych powstają pęknięcia informujące o podziale jastrychu, który należy zachować, to znaczy w tym miejscu musi znaleźć się elastyczna spoina. W innym przypadku powstaną naprężenia powodujące pęknięcia na płytkach.

 

 

  • Uchybienia przy wygrzewaniu jastrychu

Trzeba pamiętać, że sposób wygrzewania wylewki w systemach ogrzewania podłogowego jest inny niż dla standardowych jastrychów. Wylewka, która jest nawet o połowę grubsza, wymaga dłuższego wygrzewania. Polska norma jasno określa, iż przy cementowych wylewkach uruchomienie instalacji grzewczej może nastąpić najwcześniej po 21 dniach. Próby przyśpieszenia tego procesu poprzez podgrzewanie świeżej mieszanki wiążą się ze zbyt szybkim usunięciem wody koniecznej do procesu wiązania. Jastrych poddany takim zbiegom będzie wykazywał niższą wytrzymałość, a w najgorszym przypadku może dojść nawet do sytuacji, gdzie siły przyczepności jastrychu z powierzchnią rur będą na tyle osłabione, że może wystąpić problem z przejęciem termicznego wydłużenia.


Proces podgrzewania musi przebiegać wolno. Zaczynamy od podwyższenia temperatury wody grzewczej o ok. 5-10°C nad temperaturę otoczenia i podnoszenie jej co 2-3 dni o kolejne 5°C, aż do uzyskania temperatury 45-50°C, którą należy utrzymać przez 5 dni. Następnie działa się odwrotnie, czyli dochodzi do obniżania temperatury wody grzewczej o 5°C, aż do osiągnięcia ok. 20-25°C. Wygrzewanie musi trwać co najmniej 8 dni.

 


CENNE WSKAZÓWKI! Przeciągi wywołane otwartymi na przestrzał oknami nie służą procesowi wygrzewania. W czasie upałów zaleca się utrzymanie jego wilgotności poprzez przykrycie wylewki folią na całej powierzchni. Procedura wygrzewania jastrychu nakłada na nas obowiązek montażu wszystkich okien i drzwi zewnętrznych w budynku, w którym zamierzamy przystąpić do wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego.


Pominięcie procesu wstępnego wygrzewania powoduje odkształcenia płyty, która ma różną wilgotność w górnej i dolnej strefie. Gdy instalacja pracuje, woda gromadzi się w wierzchniej części płyty, a jej spód, gdzie grzeją rurki - pozostaje suchy. Przy takim rozkładzie wilgoci możemy spodziewać się wyginania się brzegów płyty ku dołowi, a  to prowadzi do utraty płaszczyzny oparcia, którą powinna być izolacja pozioma.

 

  • Niewłaściwe wykończenie podłogi

Jedną z najczęściej pojawiających się obaw przy ogrzewaniu płaszczyznowym jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłogę. Obawa o tyle słuszna, że brak wiedzy może nas sporo kosztować, ale z drugiej strony jest zupełnie bezpodstawna, ponieważ w rynku dostępnych jest wiele materiałów dedykowanych do takich systemów. Nie jesteśmy skazani jedynie na płytki.
 

Zobacz także:
Czy można kłaść panele na ogrzewaniu podłogowym?
Drewno na ogrzewaniu podłogowym


- Przy dywanach i wykładzinach należy pamiętać, by wybierać tylko te dedykowane na systemy płaszczyznowe, a ich rozmieszczenie tak planować, aby nie blokować przepływu ciepła.

- Przy deskach i panelach również obowiązuje zasada dopuszczenia przez producenta do użytku na ogrzewaniu podłogowym.

- W przypadku płytek ceramicznych mamy najmniej obostrzeń, ale tu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego kleju — przeznaczonego do tego celu. Równie istotny jest wybór wzoru, w którym zachowanie dylatacji nie przeszkodzi utrzymać estetycznego przebiegu płytek.

 

Warto przeczytać:

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Purmo
Zdjęcia: Diamond, Pipelife


Zobacz także
Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Odkryj ciepło i komfort z promocją na zestawy grzewcze Etherma, teraz dostępne z rabatem... ¬ więcej...
 
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Budując dom wielu z nas ma wątpliwości przy wyborze ogrzewania: podłogowe czy tradycyjne... ¬ więcej...
 
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook