gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system
Imers


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Pompy Wilo - komfort montażu i minimalizacja czasu pracy

aktualizacja: 26-08-2015, 10:59 – artykuł promocyjny


Instalatorzy w codziennej pracy muszą stawiać czoło coraz to wyższym wymaganiom zarówno samych systemów instalacyjnych jak i oczekiwaniom swoich Klientów. Czynności konieczne podczas montażu zabiorą teraz dużo mniej czasu dzięki szeregu niezwykle użytecznych funkcji pomp Wilo typu Yonos PICO stosowanych do ogrzewnictwa, chłodnictwa i instalacji solarnych. Funkcje te pozwolą również na uniknięcie niepotrzebnych wizyt serwisowych podczas eksploatacji systemu. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na kolejne zlecenie lub odpoczynek.

Obecnie dostępne są na polskim rynku dwie rodziny pomp: standardowa Wilo-Yonos PICO oraz rodzina pomp „premium” Wilo-Stratos PICO. Mają wiele wspólnych cech i funkcji, które opiszemy poniżej. Wskażemy też na istotne różnice, dzięki którym pompa „premium” ma swoich wiernych i lojalnych Klientów.

 

 • funkcja automatycznego zachowania ustawionych parametrów pracy w przypadku zaniku napięcia w sieci!

  Pamięć ustawień to cecha wyróżniająca pompy Wilo od dostępnych na rynku pomp konkurencji w tej samej kategorii. W przypadku zaniku napięcia, czy to spowodowanego wyładowaniami atmosferycznymi, czy też awariami sieci, pompa nie przechodzi do ustawień fabrycznych, lecz powraca do nastawy sprzed awarii. Dzięki temu unikniemy konieczność ponownych wizyt u Klienta celem ponownego programowania pompy po każdym zaniku napięcia.
   
 • funkcja odblokowania wirnika po przestoju

  Aby zapewnić sprawną eksploatację, Wilo-Yonos PICO oraz Wilo-Stratos PICO wyposażone zostały w istotne funkcje bezpieczeństwa: standardowo wbudowane zabezpieczenie silnika oraz automatyczną funkcję deblokady. Cechy te wpływają na niezawodność działania pomp Wilo. Częstym problemem pojawiającym się szczególnie jesienią, przed rozruchem pompy było zblokowanie wirnika spowodowane tzw. kamieniem kotłowym osadzającym się na wirniku. Funkcja odblokowywania pozwala na wprowadzenie wirnika w ruch rotacyjny w obu kierunkach, aż do wyswobodzenia wirnika i poprawnej pracy pompy. Podobną „funkcję” przy pompach stałoobrotowych pełnili instalatorzy wyposażeni w śrubokręt, celem ręcznego wzbudzenia wirnika po odkręceniu śruby odpowietrzającej. Wymagało to dodatkowego nakładu czasu pracy. W nowych pompach Wilo dzieje się to całkowicie automatycznie.
   
 • funkcja automatycznego odpowietrzania pompy

  Funkcja „AIR” - odpowietrzania pomp - pozwala na samoczynne usunięcie niepożądanego powietrza z komory wirnika oraz całej instalacji. Po uruchomieniu systemu pompa przez 10 minut zwiększając i zmniejszając prędkość przepływu wody, wyprowadza powietrze z instalacji przez zamontowane na jej końcach zawory odpowietrzające. Funkcja ta jest tym bardziej korzystna, iż wymaga wyłącznie załączenia jej przez Instalatora, a reszta dzieję się już automatycznie. Dzięki temu w czasie, gdy zachodzi proces odpowietrzania, Instalator może przystąpić już do kolejnych czynności serwisowych instalacji.
   
 • kompaktowa budowa i łatwy montaż

  Niezwykle kompaktowa budowa pomp Wilo sprawia, że ich instalacja możliwa jest nawet w pomieszczeniach o bardzo ograniczonej powierzchni. Dodatkowo dzięki zastosowaniu wtyczki Wilo-Konektor wyeliminowaliśmy problem związany z koniecznością rozkręcania skrzyni zaciskowej i uciążliwego podłączania przewodu zasilającego. Zastosowanie szybkozłącza pozwala na połączenie pompy do sieci elektrycznej bez konieczności użycia narzędzi.

 

 

Prosta nastawa parametrów pracy

 

Dużą zmianę w zakresie oferty pomp obiegowych przyniosła na początku 2013 roku Dyrektywa ErP. Stosowanie pomp o najwyższej sprawności to nie tylko korzyści dla użytkownika, związane ze zmniejszeniem rachunków za zużycie energii elektrycznej, ale przede wszystkim oszczędność czasu Instalatora podczas prac montażowych oraz w okresie eksploatacji, podczas opieki nad wykonaną wcześniej instalacją. Instalatorzy, który przez wiele lat praktyki zawodowej „zjedli zęby” na standardowych pompach z regulacją 3-biegową przekonują się dziś, że pompy elektroniczne oferują wiele korzyści pomocnych w zwiększeniu efektywności ich pracy.

Technika "czerwonego pokrętła" zapewnia nie tylko szybką instalację, lecz także precyzyjne dokonanie regulacji ustawień. Wybierając jeden z dostępnych trybów ustawiamy sposób pracy pompy względem instalacji:

 • Δp-c: „stała różnica ciśnień”, nastawa przeznaczona szczególnie do systemów ogrzewania podłogowego,
 • Δp-v: „zmienna różnica ciśnień”, nastawa szczególnie polecana do systemów grzejnikowych z zastosowaniem zaworów termostatycznych.

 

 

Oferta „standard” kontra oferta „premium”

 

Wszystkie opisane powyżej cechy dotyczą zarówno pomp Wilo-Yonos PICO jak również pomp Wilo-Stratos PICO. Różnica miedzy tymi produktami jest taka, iż pompa Wilo-Stratos PICO to pompa w wersji ”premium” i została wyposażona w dodatkowe cechy wpływające na komfort i zadowolenie użytkownika.

Funkcje

PREMIUM
Stratos PICO

STANDARD
Yonos PICO

Wydajność maksymalna H/Q

6 m / 3,5m³/h

7,5m / 4,8 m3/h

Wyświetlacz

Ekran LCD:
- tryby pracy
- wysokość podnoszenia
- pobór mocy w Watt
- zużycie energii elektrycznej w kWh
- kod usterki

Diodowy - LED
- pobór mocy w Watt
- wysokość podnoszenia
- kod usterki

Zakres temp. medium

+2°C do 110°C

-10°C do +95°C

Sterowanie/Tryb pracy

Δp-v
Δp-c
funkcja DynamicAdapt

Δp-v
Δp-c

Przyłącze gwintowane (Rp)

Rp ½, Rp 1 i Rp 1¼

Rp ½, Rp 1 i Rp 1¼

Zakres poboru mocy (W)

3 – 40W

4- 75W

Długość montażowa (mm)

130 mm i 180 mm

130 mm i 180mm

Korpus

Żeliwo

Żeliwo

Podłączenie

Wtyczka Wilo-Konektor

Wtyczka Wilo-Konektor

Izolacja termiczna

Standard

Wyposażenie dodatkowe

Odpowietrzenie

Funkcja AIR z zegarem Po 10 min. pompa automatycznie powraca na ustawionych parametrów.

Funkcja AIR Po zakończeniu odpowietrzania wymagana nastawa wysokości podnoszenia.

Obniżenie nocne

Tak

Brak

Blokada wyświetlacza

Tak

Brak

 

 

Cechy indywidualne powyższych pomp

 

Wilo-Yonos PICO

Wykorzystując kompaktową budowę pompy Yonos PICO oraz popularność instalacji ogrzewania podłogowego, przygotowaliśmy specjalnie do tego typu systemów grzewczych dodatkowy typoszereg z rozszerzeniem charakterystyki o wysokość podnoszenia słupa wody aż do 8m!

 

Wilo-Yonos PICO Wilo-Stratos Pico

       Wilo-Yonos PICO                                        Wilo-Stratos PICO          


Wilo-Stratos PICO


Wszystkie pompy Wilo-Stratos PICO, sygnowane znakiem ErP Ready, wyposażone są w funkcję DynamicAdapt, pozwalającą na adaptacje pracy pompy do zmian zachodzących w instalacji, jak również uczenia się instalacji. Szybka reakcja na zmianę warunków pracy prowadzi do ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz przejścia w stan „stand-by” w sytuacji zerowego przepływu.

Drugią korzyścią przemawiająca za wybraniem produktu w wersji „premium” jest wydłużenie standardowej 2-letniej gwarancji do aż 5 lat!

Najnowsze rozwiązania Wilo projektowane są z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu montażu przy jednoczesnej minimalizacji nakładu czasu pracy fachowców zajmujących się przygotowaniem instalacji grzewczych.


 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Bartosz Tywonek
Kontakt w sprawie produktów:

Wilo Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 702 61 61
www: wilo.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kocioł na ekogroszek Eco Mini od Metalbet

Kocioł na ekogroszek Eco Mini od Metalbet

Kocioł Eco Mini to urządzenie dostępne w asortymencie firmy Metalbet wykonane z... ¬ więcej...

 
Nowoczesny system grzewczy - znakomita inwestycja na długie lata

Nowoczesny system grzewczy - znakomita inwestycja na długie lata

Funkcjonalny system grzewczy to rozwiązanie, dzięki któremu z pewnością... ¬ więcej...

 
Systemy zaprasowywane Profipress i Sanpress Inox - przykładowa realizacja

Systemy zaprasowywane Profipress i Sanpress Inox - przykładowa realizacja

Duża instalacja to jeszcze większe wyzwanie. W przypadku zakładów produkcyjnych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet