gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej Hewalex PCWU


Stosunkowo popularnym rozwiązaniem stosowanym do podgrzewania ciepłej wody użytkowej stały się w ostatnich latach pompy ciepła. Na rynku dostępne są różne rozwiązania techniczne, przeznaczone wyłącznie do podgrzewu wody użytkowej - zawierające integralny zbiornik wody lub przeznaczone do współpracy ze zbiornikiem istniejącym (rys.1.). Wariant modułowy pompy ciepła (bez zbiornika) pozwala na łatwy montaż w istniejącej kotłowni, w której znajduje się np. kocioł na paliwo stałe i zbiornik wody, który nie wymaga wymiany na nowy.

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 1 - Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU może zawierać integralny zbiornik jak np. Hewalex PCWU 200K-2,3kW lub być przystosowana do bezpośredniego połączenia z istniejącym zbiornikiem jak np. Hewalex PCWU 2,5kW.

 

Modułowa pompa ciepła (rys.2.) jest stosowana na przykład w połączeniu z kotłem na paliwo stałe. Jest to uzasadnione tym, że poza sezonem grzewczym, tradycyjne stojące kotły na węgiel lub drewno, pracują ze znacznie niższą sprawnością. Podgrzewanie wody użytkowej wymagałoby uruchomienia kotła 1-2 razy dziennie, co wiązałoby się z wysokimi stratami rozruchowymi (nagrzewanie korpusu kotła i dużej ilości wody kotłowej) i postojowymi („stygnięcie” kotła, gdy ciepło nie jest wykorzystane do instalacji grzewczej).

 

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 2 - Pompa ciepła Hewalex PCWU 2,5 kW przeznaczona jest standardowo do współpracy z podgrzewaczem o pojemności od 100 do 300 litrów.

 

Nierzadko kocioł węglowy zostaje wyłączony po sezonie grzewczym, a podgrzewanie wody użytkowej odbywa się w bojlerze elektrycznym, co oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami zakupu energii elektrycznej. W tym przypadku wymiana bojlera na pompę ciepła pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne od 3 do 4 razy. Efektywność pracy pompy ciepła wyrażana jest współczynnikiem COP i określa całkowitą wydajność cieplną urządzenia w stosunku do zużywanej energii elektrycznej (rys.3.). Dla bojlera elektrycznego można przyjąć, że z 1 kW energii elektrycznej uzyskuje się 1 kW ciepła, z kolei dla pompy ciepła 1 kW energii elektrycznej pozwala uzyskać średnio 3÷4 kW ciepła. Oszczędności w zużyciu energii i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych są w tym przypadku łatwe do określenia.

 

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 3 - Pompa ciepła Hewalex PCWU 2,5kW przy podgrzewaniu wody do 35 oC, przy temperaturze powietrza zewnętrznego 7 oC, uzyskuje moc cieplną 2,51 kW, zużywając do napędu sprężarki 0,67 kW energii elektrycznej.

 

Modułowa pompa ciepła jest przystosowana do bezpośredniego podłączenia ciepłej wody użytkowej z istniejącego podgrzewacza pojemnościowego. Przepływ wody jest wymuszany przez znajdującą się w zakresie dostawy pompę obiegową przystosowaną do pracy z wodą użytkową (rys.4.).

 

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 4 - Przykład schematu instalacji z zastosowaniem pompy ciepła Hewalex PCWU 2,5kW podłączonej do istniejącego podgrzewacza pojemnościowego wody użytkowej.

 

Jeśli istniejący podgrzewacz wody jest w złym stanie technicznym lub też pompa ciepła ma być zastosowana w nowym budynku, to polecanym rozwiązaniem będzie pompa ciepła z zintegrowanym zbiornikiem wody. Zaawansowane rozwiązania mogą pozwalać na współpracę z dwoma dodatkowymi źródłami ciepła - kotłem grzewczym oraz instalacją solarną (rys.5.).

 

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 5 - Przykład schematu instalacji z zastosowaniem pompy ciepła Hewalex PCWU 300SK-2,3kW, instalacji solarnej oraz kotła gazowego. Zbiornik pompy ciepła wyposażony jest w 2 wężownice grzejne.

 

Pompa ciepła wody użytkowej może być instalowana w pomieszczeniach o kubaturze większej niż 80 m3 lub w mniejszych z zapewnieniem właściwej wentylacji dla dostarczania świeżego powietrza w ilości wymaganej przez pompę ciepła (w zależności od typu i mocy pompy ciepła od 250 do 500 m3/h). Podłączenie pompy ciepła do przewodów wentylacyjnych pozwala na jej pracę niezależnie od powietrza w pomieszczeniu (rys.6.). Dzięki temu można decydować o warunkach pracy pompy ciepła w zależności od pory roku - zimą pobierać powietrze z wnętrza pomieszczenia i usuwać na zewnątrz, a z kolei latem - pobierać z zewnątrz i nawiewać do pomieszczenia dla jego okresowego schładzania.

 

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 6 - Przełączanie pobierania i usuwania powietrza można łatwo dokonywać stosując kompletne zestawy wentylacyjne, w skład których wchodzą trójniki z ręcznym przełączaniem kierunku przepływu powietrza. Maksymalna długość przewodów wentylacyjnych nie może przekraczać 5 metrów po każdej ze stron (z odjęciem 2 m dla oporów miejscowych, gdy jest stosowane kolano lub trójnik ze zmianą kierunku przepływu powietrza).

 

Sterownik pompy ciepła przeznaczonej do podgrzewania wody użytkowej może zarządzać pracą wszystkich urządzeń w kotłowni biorących udział w grzaniu wody. Przykładowo sterownik G-426 (rys.7.) w zależności od temperatury zewnętrznej może uruchamiać kocioł gazowy lub kocioł węglowy (włączanie pompy obiegowej pobierającej wodę grzewczą), czy też grzałkę elektryczną. Pozwala to optymalizować koszty eksploatacyjne, gdy pompa ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych obniża swoją efektywność pracy. Może się wówczas okazać, że niższe koszty podgrzewania wody zapewni np. kocioł węglowy.

 

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU

Rysunek 7 - Sterowniki pomp ciepła wody użytkowej Hewalex: G-426 (współpraca z zewnętrznymi urządzeniami, programy czasowe, podłączenie zdalnego nadzoru pracy EKONTROL) oraz HW100 (podstawowy zakres funkcji, intuicyjna obsługa)

 

Pompy ciepła wody użytkowej mogą zastępować zastosowanie kolektorów słonecznych, jednak należy pamiętać zarówno o ich zaletach, jak i ograniczeniach. Mimo wysokiej efektywności pracy, najniższe koszty eksploatacyjne cechują instalację solarną, która jest również mniej złożonym urządzeniem, o potwierdzonej niezawodności i żywotności. Pompy ciepła są objęte także krótszymi okresami gwarancji, które w zależności od producenta wynoszą od 2 do 5 lat (dla kolektorów słonecznych jest to przeważnie okres 10-letni).


 

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Czym zastąpić kocioł starego typu

Czym zastąpić kocioł starego typu

Do niedawna najczęściej wybieranym paliwem w Polsce był węgiel. Jego popularność... ¬ więcej...

 
Wiemy jak być SMART - Inwerterowa Gruntowa pompa ciepła NIBE S

Wiemy jak być SMART - Inwerterowa Gruntowa pompa ciepła NIBE S

Żyjemy w świecie który ciągle ewoluuje, a technologia która nas otacza... ¬ więcej...

 
Czas na ekologiczną rewolucję z marką De Dietrich

Czas na ekologiczną rewolucję z marką De Dietrich

Ekologiczne systemy grzewcze są coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet