gorÄ…ce tematy
tagi
partnerzy w dziale

BuderusJunkers

Immergas
  logo igloo
Hewalex

nVent     Galmet

engo controlsFerro

EsbeRoth Polska

   Pipelife

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa ArmaturaREGULUS-system

Imers  FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    ZakÅ‚ad Metalowo-Kotlarski SAS

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Pompa ciepła - dlaczego warto

artykuł promocyjny


Obecnie inwestorzy budujÄ…cy oraz przeprowadzajÄ…cy remont już istniejÄ…cych domów, coraz częściej decydujÄ… siÄ™ na montaż systemu grzewczego opartego na pompie ciepÅ‚a - urzÄ…dzeniu ekologicznym, transportujÄ…cym energiÄ™ zgromadzonÄ… w Å›rodowisku naturalnym. Wyróżnić można trzy źródÅ‚a naturalnej energii - powietrze, woda gruntowa i grunt, spoÅ›ród których wÅ‚aÅ›nie ten ostatni jest najczęściej stosowany i najbardziej stabilny.

Kompaktowa pompa ciepła solanka-woda WPC 04-13 cool

fot.: WPC 13 cool - Kompaktowa pompa ciepła solanka-woda z wbudowanym
zasobnikiem ciepÅ‚ej wody użytkowej o pojemnoÅ›ci 200 litrów



„Kiedy Inwestor decyduje siÄ™ na wykorzystanie gruntu, jako źródÅ‚a ciepÅ‚a to, w zależnoÅ›ci od zapotrzebowania na energiÄ™, wykonuje siÄ™ np. pionowy gruntowy wymiennik ciepÅ‚a skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z sond o dÅ‚ugoÅ›ciach od 30 do 200 m wprowadzonych w gÅ‚Ä…b ziemi lub na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ok. 30 cm poniżej warstwy przymarzania ukÅ‚ada siÄ™ poziomy gruntowy wymiennik ciepÅ‚a - meandryczny lub spiralny. Przekazana do systemu ogrzewania lub ciepÅ‚ej wody użytkowej energia w okoÅ‚o 80% pozyskana jest z gruntu poprzez pionowy lub poziomy wymiennika ciepÅ‚a a pozostaÅ‚e okoÅ‚o 20% stanowi energiÄ… elektrycznÄ… dostarczonÄ… do sprężarki.  Dodatkowo, co ciekawe wymiennik gruntowy można wykorzystać to chÅ‚odzenia budynku w systemie pasywnym (sprężarka nie pracuje) lub aktywnym (sprężarka pracuje) przy wykorzystaniu tej samej instalacji, która zima sÅ‚uży do ogrzewania”- wyjaÅ›nia Artur Karczmarczyk, GÅ‚ówny Konsultant i Szef DziaÅ‚u SzkoleÅ„ Techniki Systemowej Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.

 

Instalacja pompy ciepła - co warto wiedzieć

 

Aby instalacja pompy ciepÅ‚a w przyszÅ‚oÅ›ci sprawnie i bezproblemowo funkcjonowaÅ‚a oraz aby przynosiÅ‚a zyski w postaci zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, wymaga zastosowania siÄ™ do kilku zasad. „Przede wszystkim warto wykonać projekt instalacji wewnÄ™trznej i centrali grzewczej. Zawarcie umowy w zakresie projektowania, wykonawstwa oraz nadzoru pozwoli uchronić inwestora przed ewentualnymi problemami, a także stanowić bÄ™dzie podstawÄ™ do dochodzenia praw wynikajÄ…cych z zawartych umów. Należy podkreÅ›lić, że koszt projektu jest dużo niższy niż ewentualne poprawki i zmiany, które trzeba bÄ™dzie wykonać w przyszÅ‚oÅ›ci. Dobrym pomysÅ‚em jest także prowadzenie wÅ‚asnego dziennika inwestycji. Gromadzenie dokumentów, faktur czy Å›wiadectw odbioru pozwala inwestorowi na zgÅ‚oszenie usterek oraz wad instalacji” - podkreÅ›la Artur Karczmarczyk.

Warto zgÅ‚osić w zakÅ‚adzie energetycznym fakt, że budynek bÄ™dzie ogrzewany pompÄ… ciepÅ‚a zasilanÄ… prÄ…dem trójfazowym 3x400 V lub jednofazowym 1x230 V. Inwestor może uzgodnić ze swoim dostawcÄ… prÄ…du odpowiedni przydziaÅ‚ mocy i taÅ„szÄ… taryfÄ™ energetycznÄ…, jeżeli jest dostÄ™pna taka oferta. Jak zaznacza ekspert z firmy Stiebel Eltron „Niezwykle ważne jest to, aby stosować kompletne rozwiÄ…zania jednego producenta. Instalacja przypadkowych elementów prowadzi do nieoptymalnej, a w konsekwencji nieprawidÅ‚owej pracy systemu grzewczego. W efekcie powoduje to konieczność sprawdzania parametrów technicznych, dodatkowych testów poprawnoÅ›ci wspóÅ‚dziaÅ‚ania, a w wielu przypadkach może doprowadzić do wycofania gwarancji producenta. Typowym problemem jest stosowanie zasobników c.w.u. o nieznanych, najczęściej za maÅ‚ych wielkoÅ›ciach wężownic.”
Równie ważne jest stosowanie wysokiej jakoÅ›ci elementów w konstrukcji budynku, gdzie nie bÄ™dzie możliwa ich wymiana lub ewentualny demontaż bÄ™dzie bardzo kosztowny. Chodzi tu przede wszystkim o rury ogrzewania powierzchniowego w wylewkach podÅ‚ogowych i/lub Å›cianach; rury instalacji c.w.u., cyrkulacji wraz z izolacjÄ…, rury dolotowe instalacji zasilania i powrotu wraz z izolacjÄ… dla pomp ciepÅ‚a powietrze/woda w wersji zewnÄ™trznej.

Na pracÄ™ urzÄ…dzeÅ„ grzewczych, w tym pomp ciepÅ‚a, a co za tym idzie na koszty eksploatacyjne, wpÅ‚yw ma technologia budowy budynku. Jakość wykonania izolacji Å›cian zewnÄ™trznych, stropów, dachu, jak również montaż szczelnych okien to wszystko powoduje, że rachunki za ogrzewanie sÄ… niższe. ZnaczÄ…cy wpÅ‚yw na sumaryczne koszty eksploatacyjne ma także zapotrzebowanie na ciepÅ‚Ä… wodÄ™ użytkowÄ…. „Przyjmuje siÄ™, że dzienne zużycie - zapotrzebowanie iloÅ›ciowe wynosi 50 litrów na osobÄ™. Aby efektywnie wykorzystywać przygotowanie ciepÅ‚ej wody zalecane jest stosowanie temperatury dziennej 45 st. C i nocnej 40 st. C. DziÄ™ki temu unikniemy ograniczeÅ„ postojowych strat zasobnika oraz strat na cyrkulacji. Warto również pamiÄ™tać, aby stosować normatywne temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, w ten sposób zoptymalizujemy rachunki za ogrzewanie” - wyjaÅ›nia ekspert Artur Karczmarczyk i dodaje - „Dużą zaletÄ… pompy ciepÅ‚a jest możliwość zastosowania jej także do chÅ‚odzenia - pasywnego lub aktywnego. Instalacja grzewcza z tego rodzaju urzÄ…dzeniem to jedyny taki system, który przy wykorzystaniu tej samej wewnÄ™trznej instalacji zimÄ… zapewnia przyjemne ciepÅ‚o, a latem chÅ‚odzenie budynku bez koniecznoÅ›ci montażu dodatkowego/wych urzÄ…dzeÅ„.”

Niezawodność, komfort użytkowania oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych sÄ… podstawowymi zaletami systemu ogrzewania z pompÄ… ciepÅ‚a. Każdy inwestor, który chce, aby instalacja w jego domu speÅ‚niaÅ‚a te warunki, powinien przemyÅ›leć decyzjÄ™ o wyborze pompy ciepÅ‚a jako źródÅ‚a ciepÅ‚a. Coraz bardziej popularne staje siÄ™, bowiem wykorzystywanie naturalnych, odnawialnych i co najważniejsze darmowych źródeÅ‚ energii. Różnorodność dostÄ™pnych na rynku rozwiÄ…zaÅ„ powoduje, że zarówno dom jednorodzinny, budynek wielorodzinny, jak i obiekt użytecznoÅ›ci publicznej można wyposażyć w nowoczesne urzÄ…dzenia gwarantujÄ…ce staÅ‚e dostawy ciepÅ‚a oraz wody użytkowej.

Opracowanie: Redakcja
Autor: Artur Karczmarczyk, Główny Konsultant i Szef Działu Szkoleń Techniki Systemowej Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.
Kontakt w sprawie produktów:

Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 609 20 30
www: www.stiebel-eltron.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowaÅ‚a rewolucyjnÄ… pompÄ™... ¬ wiÄ™cej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nowÄ… pompÄ™ ciepÅ‚a typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ wiÄ™cej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

RozwiÄ…zania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dziÄ™ki zaangażowaniu firmy w... ¬ wiÄ™cej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook