Hewalex - patron sekcji


Standardy energetyczne budynków

aktualizacja: 05-04-2018, 07:28 – artykuł promocyjny


Standard energetyczny to bardzo ważny wyznacznik, który pomaga określić normy realizacji budynków o obniżonej energochłonności. W krajowym prawie obowiązują wytyczne, których przestrzegania zobowiązuje się każdy inwestor. Jednak zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce budynki zużywają wciąż zbyt dużo energii. Dlatego tak ważna jest sama świadomość inwestorów i dążenia do wypracowania bardziej rygorystycznych standardów, które pokierują nas w stronę oszczędzania energii w budownictwie.

 

Stosując się do standardów energetycznych budowanego domu należy przestrzegać zasad, co do:

  • wysokiej izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i eliminacji mostków termicznych uzyskiwane poprzez dodatkowe ocieplenie (ponad wartości wymagane przez prawo budowlane)
  • usytuowania budynku względem stron świata oraz odpowiedniego ich kształtu
  • wysokiej sprawności systemów grzewczych
  • zamiany wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną (najlepiej z odzyskiem ciepła)
  • motywacji do oszczędzania energii

 

Cztery standardy energetyczne budynków - wymagania

 

Standard energetyczny budynku/mieszkania zależy od wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania (pochłania 2/3 energii przeznaczonej na eksploatację budynku) i wentylacji. W celu określenia standardów energetycznych używa się dwóch współczynników:

 

- Współczynnik przenikania ciepła U [W/m²K]

Obecnie stosuje się normę, która mówi o maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie 0,30-0,50, dla stropodachów i poddasza 0,30, a dla okien 2,0 - 2,6 w zależności od lokalnych warunków klimatycznych.

- Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E [kWh/m²rok lub kWh/m³rok]

Określa ilość ciepła potrzebną do ogrzania 1 m² lub 1 m³ domu (przyjmuje się w zależności od potrzeb) w ciągu 1 roku.

fot.: Pro-Vent - zestawienie kosztów ogrzewania w różnych standardach energetycznych budynków

  • Budynek energooszczędny

Dom, który zużywa nie więcej niż 70% energii w porównaniu do standardowego (wybudowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami). W takim budynku wymagane jest częściowe pokrycie potrzeb energetycznych z niekonwencjonalych źródeł energii. Aby osiągnąć skuteczność energetyczną na takim poziomie konieczne jest zainwestowanie w wentylację mechaniczną
 

  • Budynek niskoenergetyczny

Domy, których utrzymanie wymaga zużycia najwyżej 45% energii niezbędnej dla budynków standardowych. Niskoenergetyczne budownictwo zapewnia wysoki komfort cieplny, w którym wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację) oraz instalacje ekologiczne, np. kolektory słoneczne.
 

  • Budynek pasywny

Budynki o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię – maksymalne 30% w stosunku do standardowych. Ich głównym założeniem jest wyeliminowanie tradycyjnych systemów grzewczych, zapewnienie doskonałej izolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych (U<0,15 W/m²K), w tym okien i drzwi  (U<0,80 W/m²K), wyeliminowaniu mostków termicznych, wykorzystaniu ciepła z otoczenia (tzw. ciepło bytowe) oraz odzyskiwaniu ogromnych ilości ciepła z systemu wentylacyjnego, który jest kluczowym elementem takiego budynku. Budynek pasywny powinien być wzbogacony w kolektory słoneczne oraz generator prądu, np. przydomową elektrownię wiatrową. Ten typ budownictwa ma obowiązywać w całej UE już od 2015 r.

 

fot.: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne - schemat działania układu wentylacji mechanicznej w połączeniu z gruntowym, płytowym wymiennikiem ciepła
 

  • Budynek zeroenergetyczny (samowystarczalny) 

W tego typu domach w ogóle nie korzysta się z konwencjonalnych źródeł energii ani do ogrzewania, ani do oświetlenia, ani nawet do zasilania sprzętu AGD. Co więcej coraz częściej powstają domy, które mogą produkować energię i jej nadwyżki sprzedawać do państwowej sieci energetycznej. Są to tak zwane budynki pluseneregetyczne.

Energooszczędne rozwiązania, choć nadal nie są one jeszcze tanie ani nawet porównywalne do konwencjonalnych źródeł energii, to ich cena, co ważne, będzie się stale obniżać. Paliwa tradycyjne (węgiel, gaz, ropa naftowa), które systematycznie wyczerpują się w perspektywie czasu będą drożeć. Jest to decydujący motyw kierujący nas w stronę poszukiwań oszczędności oraz alternatywnego patrzenia na kwestie pozyskiwania tańszej, bezpieczniejszej oraz bardziej ekologicznej energii.
 


Zobacz również:

Inwestycje w oszczędność

Co to jest dom pasywny

Budynki energooszczędne i pasywne


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent
Zobacz także
Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Dofinansowania na odnawialne źródła energii to jeden z etapów rządowych... ¬ więcej...

 
Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

Poszukiwanie nowych rozwiązań podnoszących energooszczędność budynków... ¬ więcej...

 
Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

Jak obniżyć w domu rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie?

Płacenie rachunków nie należy do przyjemności. Czy zatem da się funkcjonować... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet