www.centrumklima.pl


Mikrowentylacja

aktualizacja: 02-03-2017, 12:06 – artykuł promocyjny


Każdy z nas wie, że prawidłowo wykonana i działająca wentylacja jest niezbędna w każdym domu. W nowobudowanych budynkach na jakość wentylacji stawia się duży nacisk. A co zrobić z domami po termomodernizacji? Okazuje się, że uszczelnienie otworów i docieplenie ścian negatywnie wpłynęło na cyrkulacje powietrza wewnątrz takiego budynku. Oznaką źle działającej wymiany powietrza są zaparowane szyby i skroplenia pary wodnej występujące na różnych powierzchniach. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest mikrowentylacja.

 

fot.: Vents Group

 

Rygiel okienny BDT 010-RC  to nowoczesne i bardzo łatwe w obsłudze urządzenie firmy D+H Polska do mikrowentylacji. Zapewnia ono stały dopływ świeżego powietrza do mieszkania. Dzięki niemu wietrzenie odbywa się w sposób niezauważalny. Urządzenie to montuje się w miejscu klamki na oknach, które posiadają zawiasy z prawej bądź lewej strony, wyposażonych w kompatybilne okucia activPilot Comfort PADM (firmy Winkhaus). Napęd elektryczny BDT powoduje rozszczelnienie okna poprzez odsunięcie skrzydła od ramy o 6 mm, równomiernie na całym obwodzie skrzydła. Dzięki temu w pomieszczeniu następuje powolna wymiana powietrza. Urządzenie wyposażone jest w panel dotykowy, służący ręcznej obsłudze, a także pilot do zdalnego sterowania. Możliwe jest automatyczne zaprogramowanie częstotliwości wietrzenia oraz długości trwania cyklu.

 

Rygiel okienny BDT_010-R D+HRygiel okienny BDT_010-R D+H

 fot. D+H Polska - napęd okienny BDT

 

Mikrowentylacja jest sposobem na zbyt szczelne wykończenie domu, w przypadku kiedy nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na wymianę istniejącego w naszym domu systemu wentylacyjnego. Mikrowentylacja ma nam pomóc w usuwaniu pary wodnej z budynku bez wychładzania wnętrz. Para wodna jest naturalnym efektem wielu procesów zachodzących w domu, w tym naszego oddychania. Nie możemy jej zatem wyeliminować, ale możemy skutecznie ją redukować do wymaganej ilości (jeśli stężenie przekroczy 60% nastąpi jej skroplenie). Kondensacja pary wodnej wynika również z różnic temperatur. Wyrównanie tych różnic możliwe jest dzięki mikrowentylacji. Do tego celu stosuje się system rozszczelnienia stolarki okiennej, nazywany czasem również mikrouchyłem, który regulowany jest za pomocą ułożenia klamki. Okucia z taką funkcją są standardem u wielu producentów, zatem nie musimy dodatkowo ich zamawiać i za nie płacić. Jeżeli zaś zależy nam na wentylacji bez uchylania okien musimy zainwestować w nawiewniki okienne. Są to specjalne urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej - mogą być fabrycznie zamontowane lub wstawione w trakcie użytkowania okien.

 

NAWIEWNIKI OKIENNE - przeczytaj koniecznie:

Nawiewniki powietrza - rodzaje, montaż, regulacje prawne


 

Ventec - Manualny nawiewnik ciśnieniowy Ventec VT 601Ventec - akustyczny nawiewnik  Ventec VT 301
fot.: Ventec

 

Brevis - nawiewnik powietrzaFlop System - nawiewnik okienny powietrza

      fot.: Brevis - nawiewnik okienny        fot.: Flop System - przykład montażu nawiewnika   

Główną zaletą takiego systemu nawiewnego jest minimalizacja odczucia chłodu, gdyż napływające u góry powietrze miesza się z tym domowym i opada już ogrzane. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje nawiewników - higrosterowalne oraz ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w domu, a drugie ciśnienia. Nawiewniki ciśnieniowe można samodzielnie regulować przepływ powietrza, dlatego polecane są do pomieszczeń cechujących się mało stabilnymi warunkami, np. typu pralnia lub kuchnia, gdzie dochodzi do czasowego zwiększenia produkcji pary wodnej. 
   


TEMATY POWIĄZANE - przeczytaj również:

Jak wietrzyć mieszkanie ograniczając straty ciepła

Usuwanie wilgoci w domu - najlepsze sposoby

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Flop System, Vents Group, D+H Polska, Ventec


ZOBACZ TAKŻE
Który kanał jest lepszy - okrągły czy prostokątny?

Który kanał jest lepszy - okrągły czy prostokątny?

W kategorii: produkcja - zdecydowanie wygrywa kanał okrągły. Maszyny produkujące... ¬ więcej...

 
Sentinel - niskoenergetyczna wentylacja mieszkań na żądanie

Sentinel - niskoenergetyczna wentylacja mieszkań na żądanie

Firma Flop System oferuje kompletny system wentylacyjny Sentinel przeznaczony... ¬ więcej...

 
Przyrządy pomiarowe dla wentylacji i klimatyzacji

Przyrządy pomiarowe dla wentylacji i klimatyzacji

Firma Test-Therm Sp. z o.o. oferuje usługi oraz przyrządy pomiarowe w branży klimatyzacyjno... ¬ więcej...

 
partnerzy w dziale
logo Venture Industries Sp. z o.o.     logo ebm Papst Daikin     Ventec Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech      logo Konwektor         Uniwersal   ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab Elektror   Onninen    Metalplast      ASK Alternatywne Systemy Komfortu Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai    Fg Poland
All rights reserved © 2004-2016 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj