gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

Brötje Heizung   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

ZĘBIEC

znajdź fachowca

Kominek i ogrzewanie podłogowe

aktualizacja: 19-01-2018, 07:14 – artykuł promocyjny


Kominek z płaszczem wodnym współpracujący z system ogrzewania podłogowego to coraz częściej stosowane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Kominek oprócz walorów praktycznych dostarcza nam również ciekawej formy wystroju wnętrza. Ogrzewanie podłogowe z kolei jest układem o bardzo wysokim komforcie użytkowym. Połączenie obu rozwiązań staje się zatem ciekawym pomysłem.

Kominek w salonie

fot.: Śnieżka - kominek w salonie

Należy jednak pamiętać, że wdrożenie takiej kombinacji ma sens jedynie w przypadku współpracy z kotłem. Zastosowanie c.o., w którym jedynym źródłem ogrzewania jest kominek z płaszczem wodnym, a ogrzewania pomieszczeń realizowane jest przez instalację podłogową jest systemem nie efektywnym, gdyż kominek to mało stabilne źródło ciepła. Rozbudowanie systemu obliguje nas do zastosowania wielu regulacji i zabezpieczeń, które wpłynął na nasz komfort. Z punktu widzenia organizacji instalacji można wyróżnić dwa praktyczne układy, które sprawdzą się w roli źródła ogrzewania na bazie kominka i podłogówki.

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/gazowy_wklad_kominkowy_Merapi_cieplotech_050216.jpg http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/wklad_kominkowy_gazowy_MERAPI_cieplotech_050216.jpg
fot. Auer - kominek z wkładem gazowym

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka w całym budynku

 

Ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania pracującym na niskich temperaturach. Przyjmuje się, że woda krążąca w poziomym układzie grzewczym nie powinna być cieplejsza niż 55oC na wyjściu z kotła. Aby osiągnąć taki standard stosuje się kotły niskotemperaturowe. Podpinając do systemu kominek trzeba zadbać o wyrównanie temperatury zasilania z obu źródeł. W tym celu stosuje się bezpieczniejszy układ otwarty z wymiennikiem, odpowiedzialnym za kontrolę temperatury wpływającej do instalacji ogrzewania podłogowego. Kominek połączony z instalacją za pomocą pomp obiegowych i wymiennika. Sam pracuje w małym układzie otwartym.

fot.: Immergas - systemy instalacyjne IMMERHEAT

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka - grzejniki

 

Przy takiej organizacji ogrzewania potrzebne jest zróżnicowanie temperatury wody biorącej udział w obiegu. Dystrybucja cieplejszej wody do grzejników i chłodniejszej do ogrzewania podłogowego możliwa jest dzięki zastosowaniu osobnych rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego i osobnych do grzejników. W pierwszym przypadku możemy zastoswac dedykowane do tego celu rozdzielacze z podmieszaniem lub rozdzielacze z zaworami RTL. Moduł RTL montowany jest na przewodzie powrotnym w każdej pętli ogrzewania podłogowego. Pozwala nam to na kontrolę temperatury podłogi w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Z kolei typowy rozdzielacz pozwala na zaprogramowanie systemu na daną temperaturę.

Instalacja ogrzewania podłogowego   Ogranicznik temperatury RTL Prandelli - schemat

       fot.: Instalacja ogrzewania podłogowego                      fot.: Prandelli - rozdzielacz RTL

Współcześnie oferowane kominki przystosowane są już do pracy w układzie zamkniętym (w takim układzie pracują kotły C.O.), dzięki czemu z powodzeniem można je łączyć z kotłami. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie całego układu grzewczego pochodzącego od jednego producenta. Mamy wówczas pewność, że system będzie działał poprawnie, zyskamy również lepsze warunki gwarancji.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Prandelli, Śnieżka, Immergas, Auer


Zobacz także
Sterownik do kominka - jak wybrać, przykładowe modele

Sterownik do kominka - jak wybrać, przykładowe modele

Każda instalacja do prawidłowej oraz jak najbardziej ekonomicznej pracy potrzebuje... ¬ więcej...

 
Dom z kominkiem - projekt, wykonanie, użytkowanie

Dom z kominkiem - projekt, wykonanie, użytkowanie

Kominek jest modny, pięknie się prezentuje i dostarcza nam bardzo klimatycznego nastroju,... ¬ więcej...

 
System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

Decydując się na kominek w domu, należy określić kilka ważnych elementów.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet