zwiń


gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra    Lindab

znajdź fachowca

Kominek i ogrzewanie podłogowe

aktualizacja: 06-09-2019, 07:55 – artykuł promocyjny


Kominek z płaszczem wodnym współpracujący z system ogrzewania podłogowego to coraz częściej stosowane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Kominek oprócz walorów praktycznych dostarcza nam również ciekawej formy wystroju wnętrza. Ogrzewanie podłogowe z kolei jest układem o bardzo wysokim komforcie użytkowym. Połączenie obu rozwiązań staje się zatem ciekawym pomysłem.

Kominek w salonie

fot.: Śnieżka - kominek w salonie

Należy jednak pamiętać, że wdrożenie takiej kombinacji ma sens jedynie w przypadku współpracy z kotłem. Zastosowanie c.o., w którym jedynym źródłem ogrzewania jest kominek z płaszczem wodnym, a ogrzewania pomieszczeń realizowane jest przez instalację podłogową jest systemem nie efektywnym, gdyż kominek to mało stabilne źródło ciepła. Rozbudowanie systemu obliguje nas do zastosowania wielu regulacji i zabezpieczeń, które wpłynął na nasz komfort. Z punktu widzenia organizacji instalacji można wyróżnić dwa praktyczne układy, które sprawdzą się w roli źródła ogrzewania na bazie kominka i podłogówki.

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/gazowy_wklad_kominkowy_Merapi_cieplotech_050216.jpg http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/wklad_kominkowy_gazowy_MERAPI_cieplotech_050216.jpg
fot. Auer - kominek z wkładem gazowym

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka w całym budynku

 

Ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania pracującym na niskich temperaturach. Przyjmuje się, że woda krążąca w poziomym układzie grzewczym nie powinna być cieplejsza niż 55oC na wyjściu z kotła. Aby osiągnąć taki standard stosuje się kotły niskotemperaturowe. Podpinając do systemu kominek trzeba zadbać o wyrównanie temperatury zasilania z obu źródeł. W tym celu stosuje się bezpieczniejszy układ otwarty z wymiennikiem, odpowiedzialnym za kontrolę temperatury wpływającej do instalacji ogrzewania podłogowego. Kominek połączony z instalacją za pomocą pomp obiegowych i wymiennika. Sam pracuje w małym układzie otwartym.

fot.: Immergas - systemy instalacyjne IMMERHEAT

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka - grzejniki

 

Przy takiej organizacji ogrzewania potrzebne jest zróżnicowanie temperatury wody biorącej udział w obiegu. Dystrybucja cieplejszej wody do grzejników i chłodniejszej do ogrzewania podłogowego możliwa jest dzięki zastosowaniu osobnych rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego i osobnych do grzejników. W pierwszym przypadku możemy zastoswac dedykowane do tego celu rozdzielacze z podmieszaniem lub rozdzielacze z zaworami RTL. Moduł RTL montowany jest na przewodzie powrotnym w każdej pętli ogrzewania podłogowego. Pozwala nam to na kontrolę temperatury podłogi w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Z kolei typowy rozdzielacz pozwala na zaprogramowanie systemu na daną temperaturę.

Instalacja ogrzewania podłogowego   Ogranicznik temperatury RTL Prandelli - schemat

       fot.: Instalacja ogrzewania podłogowego                      fot.: Prandelli - rozdzielacz RTL

Współcześnie oferowane kominki przystosowane są już do pracy w układzie zamkniętym (w takim układzie pracują kotły C.O.), dzięki czemu z powodzeniem można je łączyć z kotłami. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie całego układu grzewczego pochodzącego od jednego producenta. Mamy wówczas pewność, że system będzie działał poprawnie, zyskamy również lepsze warunki gwarancji.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Prandelli, Śnieżka, Immergas, Auer

Zobacz także
Sterownik do kominka - jak wybrać, przykładowe modele

Sterownik do kominka - jak wybrać, przykładowe modele

Każda instalacja do prawidłowej oraz jak najbardziej ekonomicznej pracy potrzebuje... ¬ więcej...

 
Dom z kominkiem - projekt, wykonanie, użytkowanie

Dom z kominkiem - projekt, wykonanie, użytkowanie

Kominek jest modny, pięknie się prezentuje i dostarcza nam bardzo klimatycznego nastroju,... ¬ więcej...

 
System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

Decydując się na kominek w domu, należy określić kilka ważnych elementów.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet