Oprawy oświetleniowe - przegląd

aktualizacja: 24-09-2018, 09:23 – artykuł promocyjny


Wybór oświetlenia do domu to bardzo ważna kwestia, która później warunkować będzie nasze samopoczucie, odbiór wizualny wnętrza oraz nastrój panujący w budynku. W zależności od pomieszczenia oraz strefy użytkowej możemy wybrać oprawy gwarantujące bardziej intensywne światło lub o nastrojowym charakterze. Wybór jest bardzo duży.

W zależności od miejsca montażu oraz oczekiwanego efektu wyróżnia się różne rodzaje opraw oświetleniowych. Od klasycznych modeli sufitowych po ozdobne lampy i lampki stojące. Wysoka technologia produkcji oraz niczym nieograniczona wyobraźnia projektantów sprawiły, że na rynku mamy przegląd bardzo wyrafinowanych form, kształtów i koncepcji na zaaranżowanie światła we wnętrzu. Małe lub okazałe, okrągłe i prostokątne oraz bogato zdobione oprawy stanowią o różnorodności rynku techniki oświetleniowej.

 

Lampy - przeczytaj więcej >> Oświetlenie domowe - to będzie modne

 

W sprzedaży dostępne są:

  • Sufitowe oprawy punktowe

Praktyczne ze względu na dobre oświetlenie oraz niewielkie rozmiary. Sprawdzą się w każdej przestrzeni, zwłaszcza wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Oprawy punktowe są praktycznie niewidoczne, zdradza je jedynie świetlna łuna równomiernie rozlewająca się po całym pomieszczeniu. Oparte na technologii LED dają przyjemne światło niezakłócone kloszem czy inną ozdobą spotykaną w innych modelach opraw.
 

Sufitowe oprawy oświetleniowe punktowe

fot.: Onninen - Sufitowa oprawa punktowa kwadratowa, ruchoma CTX-DT10-C/M (producent Kanlux)
Aurora - oprawa Astro

                  fot.: Aurora Technika Świetlna

Warto również przemyśleć rozstaw opraw punktowych, tak by nie powstawały strefy zacienione oraz by strumienie świetlne nie nachodziły na siebie, gdyż niepotrzebnie będziemy zużywali energię.
 

  • Plafoniery

Plafoniery są typem oświetlenia montowanego blisko sufitu. Mogą być delikatne lub nieco rozbudowane. Plafoniery świetnie sprawdzą się w łazienkach, holach, ale również coraz częściej trafiają do pokojów dziennych. Tego typu oprawy to bardzo dobre rozwiązanie do niskich wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że smodzielna plafoniera może dawać zbyt słabe światło, dlatego bardzo często konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła światła.

plafoniera Carina - HSK LEDYplafoniera Carina - HSK LEDY

fot.: HSK LEDY

Współczesne plafony są źródłem ciekawych kreacji które niczym nie przypominają tych z poprzedniej dekady, które źle się nam kojarzyły z oszczędnościami. Rozbudowana forma i ciekawe kształty sprawiają, że każdy znajdzie odpowiedni do swojego wnętrza model. Oświetlenie zawsze powinno być dobrane do stylu panującego w danym pomieszczeniu.        

fot.: Pawbol - oprawa oświetleniowa DIONE E27 1x25W czarna, klosz mleczny oraz oprawa oświetleniowa PANTERA, biały pierścień, klosz mleczny        

  • Żyrandole i lampy wiszące

Najbardziej klasyczne oprawy oświetleniowe. W zależności od przeznaczenia mogą być bardzo ozdobne lub posiadać nieco oszczędniejszą formę. Żyrandol jednak zawsze kojarzy się z wysublimowaną elegancją. Jest to oprawa, która zdobi wnętrze i przyciąga wzrok. Żyrandol jest jednak wymagający - zwłaszcza w utrzymaniu czystości.
 

 Oprawy oświetleniowe - AuroraLampa wisząca Pico BlackLampa wisząca Roxana

fot.: Aurora Technika Świetlna            fot.: APM MORKOM - lampy wiszące       


Pomieszczenia z żyrandolami mają wysokie walory estetyczne. Wiszące lampy mogą mieć różną długość. Najlepiej sprawdzają się w dużych otwartych przestrzeniach. 
 

  • Oprawy ścienne

Oprawy ścienne służą do doświetlenia lub podkreślenia jakiegoś elementu w pomieszczeniu. Szczególną rolę przypisuje się im w oświetleniu schodów lub jako kinkiety tworzą nastrój w pokoju dziennym. Delikatne wiązki światła mogą być odpowiednio ukierunkowywane.
 

Czarne kinkiety Park Lane Grande w salonie

                 fot.: Aurora Technika Świetlna

  • Lampy i lampki stojące

Lampa stojąca Tag Floor do oświetlenia sypialniLampy i lampki są typem oświetlenia, które możemy w dowolnym momencie przenieść. Niewielkie gabaryty oraz mobilny charakter sprawiają, że lampki są dość powszechnie stosowane jako oświetlenie dodatkowe, zwłaszcza w sypialnich, czy pokojach dziennych. Producenci prześcigają się w konstruowaniu oryginalnych kształtów. Duży wybór dotyczy również kolorów i wielkości.
 

fot.: Aurora Technika Świetlna


 

  • Reflektory

Za sprawą tego typu oświetlenia możemy kierować strumień światła w wybraną lokalizację. Szczególnie polecane w strefie lustra w łazience oraz w pomieszczeniach o nietypowym kształcie, np. długich i wąskich czy z licznymi zakamarkami. Reflektory mogą być jedno lub wieloramienne. 

Reflektory Altona Astro LightingOświetlenie ledowe sufitu i ściany bocznej

fot.: Aurora Technika Świetlna - oświetlenie z reflektorami


  • Moduły liniowe LED

Moduły LED to bardzo intensywnie rozwijający się trend w technice oświetleniowej. Dają duże możliwości tworzenia przytulnego nastroju. Sprawdzą się w lokalach użytkowych oraz w domu w pokoju dziennym czy sypialni. Diody LED pozwalają osiągnąć różne kolory światła.

Ozdobne oprawy oświetleniowe

fot.: Soled - dekoracyjne oświetlenie pokoju dziennego wykonane przy użyciu punktowych źródeł LED

  • Meblowe zestawy oświetleniowe (nadszafkowe lub podszafkowe)

Oświetlenie z grupy precyzyjnego. Służy głównie do doświetlenia stref roboczych oraz jako element dekoracyjny. Meblowe oprawy mogą być częścią zabudowy szafkowej lub stanowić osobne źródło światła. 
 

Taro Triple - potrójna oprawa podtynkowa AstroRad-Pol - oświetlenie LED w kuchniRad-Pol - oświetlenie LED w kuchni

fot.: Aurora Technika Świetlna                                      fot.: Rad-Pol                                  

 

  • Oprawy profesjonalne - odznaczają się wyjątkową trwałością wynikającą z parametrów urządzeń oraz odpornością na szkodliwe warunki środowiskowe typu wysoka wilgotność, duże zapylenie itp. Stosowane są w miejscach o specyficznych parametrach pracy, na przykład w saunach, na basenach oraz wszelkich stanowiskach pracy związanych ze szkodliwymi warunkami.             

fot.: I-Valo - oprawy przemysłowe         

     

 

Zobacz również

 

                                            

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: APM MORKOM, Rad-Pol, Aurora Technika Świetlna, Pawbol, HSK LEDY, Onninen, I-Valo


Zobacz także
Efekt fali światła na schodach, czyli sterownik schodowy SCR-2 z czujkami ruchu

Efekt fali światła na schodach, czyli sterownik schodowy SCR-2 z czujkami ruchu

Sterownik schodowy SCR-2 z czujkami ruchu to autorski produkt polskiej firmy Soled.... ¬ więcej...

 
Jak zamontować taśmę LED na schodach?

Jak zamontować taśmę LED na schodach?

Zanim technologia LED stała się popularna, najczęstszymi sposobami oświetlenia... ¬ więcej...

 
5 pomysłów na oświetlenie domu

5 pomysłów na oświetlenie domu

Odpowiednio dobrane oświetlenie w domu jest niezwykle ważne. Przede wszystkim powinno... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet