Hewalex - patron sekcji


Wentylacja dla domów energooszczędnych

aktualizacja: 18-02-2016, 11:06 – artykuł promocyjny


W domu energooszczędnym głównym założeniem jest minimalizacja kosztów poniesionych na ogrzewanie, a co za tym idzie również redukcja strat ciepła jakie generuje każdy budynek. Aby to osiągnąć musimy zainwestować w sprawny system grzewczy, świetną izolację i szczelne okna oraz drzwi, ale bardzo często pomijamy lub zapominamy o właściwej wentylacji. Nowoczesne technologie pozwalają nam wykonać sprawną wentylację, która nie będzie wytwarzać strat ciepła.

Likwidacja naturalnych przestworzy w budynku, które wymuszały cyrkulację powietrza sprawiła, że nasze domy przestały "oddychać". Jest to negatywne zjawisko, które może mieć tragiczne skutki dla budynku i naszego zdrowia. Wybór systemu wentylacyjnego dla domu energooszczędnego powinien opierać się na systemach wspomaganych mechanicznie. Utracony grawitacyjny ciąg wentylacyjny trzeba wzbudzić poprzez zastosowanie wentylacji nawiewnej, wywiewnej lub połączenia obu tych systemów.
 

Zobacz również: Standardy energetyczne budynków

 

Systemy wentylacji mechanicznej
 

 

  • wentylacja nawiewna


Jak sama nazwa wskazuje system ten opiera się na nawiewaniu świeżego powietrza do budynku z zewnątrz. W tym celu stosuje się wentylatory. Z kolei nadmiar powietrza znajduje ujście w otworach kominowych oraz przez okna. Wadą tego typu wentylacji jest jednak wychładzanie pomieszczeń, odczuwalne zwłaszcza zimą.

Wentylator osiowy dachowy WOD

fot.: Konwektor - wentylator osiowy dachowy przeznaczony do wentylacji wyciągowej lub nawiewnej pomieszczeń

 

  • wentylacja wywiewnaSystem również oparty jest na wentylatorach, np. łazienkowych, które mają za zadanie usuwać zużyte powietrze z budynku. W ramach wentylacji wywiewnej występuje jeszcze jeden rodzaj wentylacji - hybrydowa, w której wentylatory montowane są na szczytach przewodów kominowych. Jednak aby ustrzec się sytuacji powstanie podciśnienia w domu konieczne jest uwzględnienie otworów o odpowiedniej wielkości w ścianach i oknach (podobnie jak przy systemie grawitacyjnym). Tego typu wentylacja bardzo dobrze sprawdza się w budynkach już użytkowanych, w których naturalna wymiana powietrza okazała się nieskuteczna. Skuteczność systemu uwarunkowana jest właściwym zagospodarowaniem elementów nawiewnych w budynku, których nie wolno zakrywać i uszczelniać.

ASK - wentylator wywiewny MVS 10   Nasady hybrydowe Fenko na dachówkę

fot.: ASK - wentylator wywiewny MVS 10        fot.: Uniwersal - nasady hybrydowe Fenko na dachówkę

 

  • wentylacja nawiewno  - wywiewna  Połączeniem powyższych systemów jest układ, w którym zarówno powietrze zużyte jak i to świeże podlega wymuszonej cyrkulacji, za którą odpowiadają wentylatory z centrali wentylacyjnej. W obiegu kluczowe znaczenie odgrywają również kanały wentylacyjne, które umożliwiają swobodną wymianę zużytego powietrza. Dodatkowym elementem tego systemu może być centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Pozwala to na znaczne oszczędności w ogrzewaniu, gdyż nawiewane powietrze zostaje wstępnie ocieplone przez ciepło uciekające z domu bez zjawiska mieszania się obu strumieni powietrznych, dzięki czemu mamy pewność, że do domu dostarczane jest świeże powietrze. Największym minusem tego systemu jest cena, która w rankingu systemów wentylacyjnych jest najwyższa. Warto jednak zauważyć, iż system ten zwraca się w czasie użytkowania pozwalając nam oszczędzić na ogrzewaniu.

Centrala wentylacyjna z serii Kinetic        Rekuperator MISTRAL 1100 EC

fot.: Lindab - centrala wentylacyjna              fot.: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne -            
Kinetic                                                           rekuperator MISTRAL 1100 EC
             

Nowoczesne budownictwo, inwestycja w technologie i skuteczne mechanizmy to dewiza współczesnego podejścia do kwestii energooszczędności.


Zobacz również: Niskoenergetyczny system wentylacji dla budynków pasywnych i energooszczędnych
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Konwektor, ASK, Uniwersal, Lindab, Pro-Vent


Zobacz także
Panele fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych od Solar PV

Panele fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych od Solar PV

Fotowoltaika zaczyna przybierać inny wymiar. Dzieje się tak za sprawą ogólnej... ¬ więcej...

 
Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii

Świadome gospodarowanie zasobami to podstawowe założenie życia proekologicznego,... ¬ więcej...

 
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich

Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich

Wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej to tylko dwie z... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetNEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj