Rekuperatory
Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Hewalex - patron sekcji


Wentylacja dla domów energooszczędnych

artykuł promocyjny


W domu energooszczędnym głównym założeniem jest minimalizacja kosztów poniesionych na ogrzewanie, a co za tym idzie również redukcja strat ciepła jakie generuje każdy budynek. Aby to osiągnąć musimy zainwestować w sprawny system grzewczy, świetną izolację i szczelne okna oraz drzwi, ale bardzo często pomijamy lub zapominamy o właściwej wentylacji. Nowoczesne technologie pozwalają nam wykonać sprawną wentylację, która nie będzie wytwarzać strat ciepła.

Wizualizacja Domu Optymalnego

fot.: D+H - nowoczesne budownicto stoi przed wielkim wyzwaniem by domy były coraz bardziej ekonomiczne oraz pozostawały w zgodzie z naturą; w koncepcji Domu Optymalnego w projekcie Roberta Koniecznego wykorzystano tylko rozwiązania spełniające restrykcyjne wymagania energetyczne, wśród nich znalazł się napęd okienny BDT firmy D+H

 

Likwidacja naturalnych przestworzy w budynku, które wymuszały cyrkulację powietrza sprawiła, że nasze domy przestały "oddychać". Jest to negatywne zjawisko, które może mieć tragiczne skutki dla budynku i naszego zdrowia. Wybór systemu wentylacyjnego dla domu energooszczędnego powinien opierać się na systemach wspomaganych mechanicznie. Utracony grawitacyjny ciąg wentylacyjny trzeba wzbudzić poprzez zastosowanie wentylacji nawiewnej, wywiewnej lub połączenia obu tych systemów.
 

Zobacz również: Standardy energetyczne budynków

 

Systemy wentylacji mechanicznej
 

 

  • wentylacja nawiewna


Jak sama nazwa wskazuje system ten opiera się na nawiewaniu świeżego powietrza do budynku z zewnątrz. W tym celu stosuje się wentylatory. Z kolei nadmiar powietrza znajduje ujście w otworach kominowych oraz przez okna. Wadą tego typu wentylacji jest jednak wychładzanie pomieszczeń, odczuwalne zwłaszcza zimą.
 

 

  • wentylacja wywiewna



System również oparty jest na wentylatorach, np. łazienkowych, które mają za zadanie usuwać zużyte powietrze z budynku. W ramach wentylacji wywiewnej występuje jeszcze jeden rodzaj wentylacji - hybrydowa, w której wentylatory montowane są na szczytach przewodów kominowych. Jednak aby ustrzec się sytuacji powstanie podciśnienia w domu konieczne jest uwzględnienie otworów o odpowiedniej wielkości w ścianach i oknach (podobnie jak przy systemie grawitacyjnym). Tego typu wentylacja bardzo dobrze sprawdza się w budynkach już użytkowanych, w których naturalna wymiana powietrza okazała się nieskuteczna. Skuteczność systemu uwarunkowana jest właściwym zagospodarowaniem elementów nawiewnych w budynku, których nie wolno zakrywać i uszczelniać.

   Nasady hybrydowe Fenko na dachówkę

       fot.: Uniwersal - nasady hybrydowe Fenko na dachówkę

Metalplast - nasada WH-20

fot.: Metalplast - nasada WH-20

 

  • wentylacja nawiewno  - wywiewna  



Połączeniem powyższych systemów jest układ, w którym zarówno powietrze zużyte jak i to świeże podlega wymuszonej cyrkulacji, za którą odpowiadają wentylatory z centrali wentylacyjnej. W obiegu kluczowe znaczenie odgrywają również kanały wentylacyjne, które umożliwiają swobodną wymianę zużytego powietrza. Dodatkowym elementem tego systemu może być centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Pozwala to na znaczne oszczędności w ogrzewaniu, gdyż nawiewane powietrze zostaje wstępnie ocieplone przez ciepło uciekające z domu bez zjawiska mieszania się obu strumieni powietrznych, dzięki czemu mamy pewność, że do domu dostarczane jest świeże powietrze. Największym minusem tego systemu jest cena, która w rankingu systemów wentylacyjnych jest najwyższa. Warto jednak zauważyć, iż system ten zwraca się w czasie użytkowania pozwalając nam oszczędzić na ogrzewaniu.

Centrala wentylacyjna z serii Kinetic        Rekuperator MISTRAL 1100 EC

fot.: Lindab - centrala wentylacyjna RIS 400 P EKO             fot.: Pro-Vent - rekuperator MISTRAL 1100 EC             
                                                   
       

Nowoczesne budownictwo, inwestycja w technologie i skuteczne mechanizmy to dewiza współczesnego podejścia do kwestii energooszczędności.

Izolacja kanałów wentylacyjnych z wełną skalną Paroc

fot.: Paroc - na wydajność i żywotność systemów wentylacyjnych duży wpływ ma odpowiednia izolacja

 

  • wentylacja mechaniczna z GWC

GWC to element wspomagający wentylację i najcześciej stosowany jest w systmach wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W praktyce pozwala także na klimatyzację, gdyż służy do wstępnego chłodzenia powietrza wprowadzanego do budynków latem. Instalacja wykorzystuje naturalne pokłady energii zgormadzonej w gruncie, jest więc przyjazny środowisku, ekologiczny i ekonomiczny w użytkowaniu.
 


Zobacz również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Uniwersal, Paroc, Lindab, Metalplast, D+H, Pro-Vent


Zobacz także
Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego skoro... ¬ więcej...
 
Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Dach bezpieczny zimą - najlepsze rozwiązania

Spadające z dachu zaspy śnieżne i sople, zamarzająca w rynnach i rurach spustowych... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki

Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook