gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  Fluke

NoarkIntersoft

Ideal TS    FENIX

 Elektra   Pawbol

RopamApator

Laskomex

znajdź fachowca

Instalacja telekomunikacyjna

aktualizacja: 27-03-2018, 12:42 – artykuł promocyjny


Instalacja telekomunikacyjna budynku sklada się z elementów infrastruktury przesyłowej, czyli kabli i przewodów wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi. Za począte tego typu instalacji uznaje się punkt, w którym sieć domowa łączy się z publiczną, czyli tak zwana przełącznica kablowa. W przypadku przyłącza internetowego początkiem jest podłączenie urządzenia systemu radiowego do gniazda abonenckiego.

Instalacja telekomunikacyjna

 

Instalacja telekomunikacyjna - prawo

 

Wymagania oraz założenia rozprowadzenia instalacji telekomunikacyjnej określa Prawo telekomunikacyjne z lipca 2004 roku. Jego głównym celem jest wspieranie konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym, dążenie do rozwoju i wykorzystania noweczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zapewnienie ładu i zarządzanie zasobami zgodnie z zasadą neutralności technologicznej.      

Zgodnie ze zmienionymi przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania (Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. - Dz. U. z 2012 r., poz. 1289) wszelkie budynki wielorodzinne muszą być wyposażone w instalację telekomunikacyjną umożliwiającą szerokopasmowy dostęp do Internetu (od różnych dostawców) oraz dającą możliwość odbioru cyfrowych programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości (tzw. antenowa instalacja zbiorcza).

Berker K1 gniazda multimedialne, białe połysk

fot.: Hager - gniazda multimedialne


Zobacz także: Instalacja antenowa w domu


Instalacja telekomunikacyjna wewnątrz budynku powinna być poprowadzona w specjalnych kanałach lub szybach instalacyjnych, które ochronią ją przed mechanicznymi zniszczeniami oraz nielegalnym podłączeniem.
 

Aby podłączyć linię telefoniczną do domu jednorodzinnego należy sprawidzić, gdzie znajduje się (w jakiej odległości od naszego domu) najbliższa centrala operatora telefonicznego. Chęć wykonania przyłącza należy zgłosić u operatora, który zajmie się wykonaniem instalacji.
 

 

Instalacja telefoniczna

 

Przyłącze telefoniczne do domu zaczyna się przy słupku telefonicznym zlokalizowanym przy posesji. Instalacja telefoniczna rozprowadzana jest w ten sam sposób i takimi samymi kablami co instalacja komputerrowa w domu. Jest to tak zwane okablowanie strukturalne. Warto również zadbać o możliwość przesyłu sygnałów cyfrowych, np. ISDN, ADSL. 


Zobacz także: Jak prawidłowo okablować dom


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: HagerZobacz także
BIURO plus - funkcjonalne puszki podłogowe i stołowe

BIURO plus - funkcjonalne puszki podłogowe i stołowe

MOWION by Kanlux to osprzęt stworzony we współpracy z elektroinstalatorami.... ¬ więcej...

 
Kanały elektroinstalacyjne tehalit.BKIS do ścian z płyt g-k

Kanały elektroinstalacyjne tehalit.BKIS do ścian z płyt g-k

Wykonanie profesjonalnej instalacji elektrycznej wymaga wyboru sprawdzonych rozwiązań.... ¬ więcej...

 
Kanały z rolki tehalit.LFR - dokładnie tyle, ile potrzebujesz

Kanały z rolki tehalit.LFR - dokładnie tyle, ile potrzebujesz

Większość kanałów elektroinstalacyjnych sprzedawana jest w konkretnych odcinkach.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet