gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

GlenDimplex

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers


Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Wodne ogrzewanie podłogowe - przegląd oferty rynkowej

aktualizacja: 08-04-2019, 07:39 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe wykorzystujące wodę jako nośnik ciepła jest jednym z najbardziej popularnych typów ogrzewania powierzchniowego. Do ogrzania wody mogą być wykorzystane kotły gazowe, olejowe czy na paliwo stałe oraz pompy ciepła i kolektory słoneczne. Układ pętli grzewczych może znajdować się w całym domu lub tylko w niektórych pomieszczeniach. Do sprawnego działania tego systemu zaleca się używanie niskotemperaturowego zasilania pochodzącego między innymi z alternatywnych źródeł energii. Dzięki temu system ten uważany jest za bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku połączenia go z tradycyjnym ogrzewaniem kaloryferami. Właściwe funkcjonowanie oraz korzystna wydajność uwarunkowana jest prawidłowym zaplanowaniem i wykonaniem, czyli rozprowadzeniem pętli grzewczych, elementów mieszających i rozdzielaczy.


Zestawienie produktów wodnego ogrzewania podłogowego prezentuje poniższy przegląd:

 

Wodne ogrzewanie podłogowe Roth

Rura grzewcza

System oparty jest na 5-warstwowej rurze X-PERT S5 + o wymiarach 16/17/20 mm, składającej się z rury bazowej z PERT, otoczonej warstwą antydyfuzyjną EVOH, a następnie warstwą ochronną również z PERT. Alternatywą dla rury Roth X-PERT S5 + jest rura z polietylenu PERT z warstwą antydyfuzyjną EVOH o nazwie X-PERT S5+ Maxipro o wymiarze 16 mm.

 

System grzewczy

 • Ogrzewanie podłogowe firmy Roth układa się w trzech krokach systemowych, zgodnie z dokładnymi obliczeniami i przy uwzględnieniu wszystkich przepisów
 • Wzdłuż wszystkich wznoszących się elementów konstrukcyjnych, takich jak: ściany, schody, filary, kolumny itd. zostaje ułożona taśma izolacyjna przyścienna. Następnie rozkładane są płyty izolacyjne. Zakładka płyt stwarza zamkniętą powierzchnię, która powoduje, że dodatkowa czynność polegająca na przykryciu całości folią staje się zbędna

 • Mocowanie systemowych rur grzewczych ROTH odbywa się przy pomocy spinek wbijanych bezpośrednio w płyty izolacyjne specjalnym urządzeniem. Nadrukowana na płytach siatka umożliwia precyzyjne dotrzymanie odstępów rur grzewczych - zgodnie z projektem
 • Po podłączeniu rury grzewczej ROTH do przewodu zasilającego i powrotnego rozdzielacza obwodów grzewczych oraz przed naniesieniem jastrychu instalacja zostaje sprawdzona pod względem szczelności podczas próby ciśnieniowej.   

Technika regulacji

System regulacji TOUCHLINE to:

 • rozdzielacze obwodów grzewczych (mosiężne belki zasilania i powrotu, z możliwą liczbą przyłączeń od 2 do 12, wyjścia boczne 1" GZ oraz króćce na zaworach belek powrotu)
 • termostat pokojowy (modele bezprzewodowe, przewodowe oraz z czujnikiem temperatury podłogi, montowane na ścianie lub do puszki)

 


 

Wodne ogrzewanie podłogowe Prandelli

Rura grzewcza

Możliwość zastosowania 3 typów rur:

 • Tris-up - PERT/AL/PERT typ II
 • Multyrama - PEX/AL/PEX,
 • Tuborama - PEXb z barierą antydyfuzyjną EVOH

System grzewczy

 • System zapewnia wysoką efektywność ekonomiczna oraz komfort cieplny
 • Przewody układa się począwszy od kolektora doprowadzającego a schemat ułożenia rur Thermorama powinien być zgodny z projektem, ze specjalnym uwzględnieniem typu układu oraz rozstawu między przewodami
 • Podłączenie rury do rozdzielacza wykonuje się za pomocą adaptera CM90. Rury mocuje się do styropianu za pomocą spinek.
 • Wylewka betonowa powinna być uszlachetniona specjalnym płynem plastyfikującym, dozowanym według instrukcji tuż przed zalaniem                                                          

 

Technika regulacji

Producent oferuje:

 • siłowniki i termostaty oraz centrale sterujące układem grzewczym w wersjach analogowych i cyfrowych
 • Zestawy mieszające Colmix, Colmix-R, Colmix PG z rozdzielaczami typu RP lub RP-R zintegrowanymi z pompą oraz z zaworem termostatycznym trójdrogowym. Zestaw ten pozwala przygotować temperaturę wody po zmieszaniu pomiędzy 28°C do 50°C i rozprowadzić ją do poszczególnych pętli z odpowiednio wyregulowanym przepływem

Colmix - Zestaw mieszający z rozdzielaczem ogrzewania podłogowego


 

Wodne ogrzewanie podłogowe Pipelife

Rura grzewcza

Rury wielowarstwowe RADOPRESS wykonane z PE-X z warstwą antydyfuzyjną (Al) oraz system złączek zaprasowywanych dostępne w różnych średnicach

System Radopress

System grzewczy

 • Kompletny system instalacji ogrzewania podłogowego z rur RADOPRESS
 • W skład zestawu wchodzi również specjalne urządzenie do mocowania płyt izolacyjnych
 • Oferowana płyta polistyrenowa jest pokryta siatką aluminiową, wytrzymującą maksymalne 

 

obciążenie 3,5 kN/m2 (350 kg/m2). Szerokość płyty wynosi 1 m, długość 10 m (łącznie 10 m2).
 • Układanie płyt zawierających wbudowaną folię aluminiową, eliminuje oddzielne układanie płyty oraz foli, co znacznie skraca czas montażu instalacji.

Ogrzewanie podłogowe SKALAR

Rury grzewcze:
 • PE-Xb/AL/PE-Xb wielowarstwowa (Maksymalna temperatura pracy: 95°C, Maksymalna temperatura: 110°C, Maksymalne ciśnienie pracy 10 bar Współczynnik rozszerzalności: 0,026mm/m°C Współczynnik przewodności termicznej: 0,45W/m°C Kąt gięcia (minimalny): 5xø rury)
 • PE-RT/AL/PE-RT wielowarstwowa (Maksymalna temperatura pracy: 70°C Maksymalne ciśnienie pracy: 10 bar Współczynnik rozszerzalności: 0,026mm/m°C Współczynnik przewodności termicznej: 0,45W/m°C Kąt gięcia (minimalny): 5xø rury)
 • PE-RT/EVOH/PE-RT (Maksymalna temperatura pracy: 70°C Współczynnik rozszerzalności: 0,018mm/m°C Współczynnik przewodności termicznej: 0,40 W/°C Kąt gięcia (minimalny): 5 x ø rury)
Rura Skalar
Rura Skalar
System grzewczy

Firma Skalar posiada w ofercie również:
 • rozdzielacze
 • automatykę 
 • szafki do rozdzielacza
 • styropian
 • akcesoria (zawory, złączki, odpowietrzniki, folie oraz taśmy brzegowe)


System ogrzewania podłogowego KELLER

Rura grzewcza

System bazuje na rurach jednorodnych wykonanych z polietylenu PE-RT o znakomitej, podwyższonej odporności termicznej i wysokich właściwościach mechanicznych. Ze względu na wysoką trwałość i elastyczność umożliwia wykonanie każdego rodzaju instalacji ogrzewania podłogowego. Rury są montowane przy użyciu takera, folii wzmocnionej tkaniną polipropylenową, która odpowiada za trwałe przymocowanie spinek. Podczas montażu rury nie gniotą się. Są one dostępne w zwojach o długości sześciuset metrów.
Rura Keller
System grzewczy

Jest to kompletny system zawierający wszystkie elementy potrzebne do montażu sprawnego i ekonomicznego ogrzewania: rury, izolacje, rozdzielacze, szafki instalacyjne, automatykę i narzędzia.
Automatyka

siłowniki elektrotermiczne NC, moduły sterujące z kablem(6-strefowe), termostaty pokojowe, regulatory temperatury - we współpracy z rozdzielaczami pozwala jeszcze dokładniej sterować temperaturą pomieszczeń.
Automatyka Keller

 

 

Zobacz firmy z branży ogrzewanie podłogowe


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Roth, Pipelife, Prandelli, SBS sp. z o.o., Skalar


Zobacz także
Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience?

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience?

Multilux 4-F, nowość w ofercie IMI Hydronic Engineering, to unikalny,... ¬ więcej...

 
AFRISO PrimoBox ACB 910 - kompaktowa kotłownia

AFRISO PrimoBox ACB 910 - kompaktowa kotłownia

Nowość w gamie AFRISO to rozwiązanie do podłączenia instalacji grzejnikowej z... ¬ więcej...

 
Listwa do ogrzewania podłogowego L-9R z obsługą zdalną

Listwa do ogrzewania podłogowego L-9R z obsługą zdalną

Listwa L-9R służy do podłączenia sterowników przewodowych i bezprzewodowych.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet