gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Rozdzielacze do instalacji ogrzewania podłogowego - przegląd

aktualizacja: 02-12-2019, 08:03 – artykuł promocyjny


Sprawne funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego wymaga prawidłowo zaplanowanej i wykonanej instalacji poszczególnych obiegów grzewczych. W tym celu konieczne jest użycie rozdzielaczy, które odpowiadają za regulację i korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu na poszczególnych pętlach. Rozdzielacz w ogrzewaniu płaszczyznowym odpowiada za poprawne zrównoważenie całego układu, co z kolei odpowiada za efektywność grzania i komfort korzystania z ogrzewania podłogowego nawet na małej powierzchni.

 

Sprawdź >> Schemat instalacji ogrzewania podłogowego - elementy, układy, rozprowadzenie

 

Rozdzielacze Ferro

 

W swoim asortymencie FERRO prezentuje bogatą ofertę do ogrzewania podłogowego oraz instalacji wyposażonych w grzejniki. Rozdzielacze produkowane są z wysokiej jakości mosiądzu. Zastosowanie ich daje gwarancję prawidłowego działania systemu grzewczego.

 

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RPN Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZ1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1

 RP1                        RPN                        RZ1                           RZ1 S

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 S Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 S

 RZP1                        RZP1 S                      RO1                           RO1 S

 

Wszystkie typy: RO, RZ i RZP są wyposażone w elementy wspólne: automatyczne odpowietrzniki, zawory spustowe i zawory kulowe ze śrubunkiem. Rozdzielacze pracujące w układach z ogrzewaniem podłogowym (typ RZ) zostały uzbrojone również w zawory odcinające na belce zasilającej oraz zawory termostatyczne na belce powrotnej, wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji, natomiast rozdzielacze typu RZP - oprócz wymienionych elementów - w przepływomierze na belce zasilającej. Rozdzielcze umożliwiają podłączenie od 2 do 11 obiegów (w niektórych typach maksymalna liczba sekcji to 12).

 

 

Rozdzielacze ROTH

 

Rozdzielacz obwodów grzewczych z przepływomierzami. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasialania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: przepływomierze o skali przepływu od 0,1 l/min. do 4 l/min., zawory odcinające do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory regulacyjne z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do montażu siłowników.
 

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego ROTH


Rozdzielacz obwodów grzewczych. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasilania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do motażu siłowników.

 

 

Rozdzielacze SKALAR

 

Rozdzielacz mosiężny 1Rozdzielacz stalowy 1Rozdzielacz stalowy 1

 fot.: 1                                     fot. 2                                      fot. 3       

 

fot. 1: Rozdzielacz mosiężny 1" SKALAR R-4N z nyplami 1/2" x 3/4" 4-sekcyjny 205 x 290 x 75 mm - Materiał: mosiądz Konstrukcja: profil C Dopuszczalna temp. pracy: 95°C Dopuszczalne ciśnienie pracy: do 0,6 MPa Gwarancja na szczelność belki: 10 lat Przeznaczenie: do układu c.o., ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe
fot. 2: Rozdzielacz stalowy 1" SKALAR RST-5PTM/E z układem pompowym i zaworem trójdrożnym 570 x 370 x 115 mm - Stalowy rozdzielacz z układem mieszającym przeznaczony do sterowania ogrzewaniem podłogowym. W jego skład wchodzi elektroniczna pompa energooszczędna oraz zawór by-pass. Rozdzielacz PTM/E montowany jest w szafce. Materiał: Stal Konstrukcja: profil 40 x 40 Dopuszczalna temperatura pracy: 70 ?C Dopuszczalne ciśnienie pracy: do 0,6 MPa Ochrona antykorozyjna: Odtłuszczanie, fosforanowanie, malowanie proszkowe Gwarancja na szczelność belki: 10 lat Przeznaczenie: do układu c.o., ogrzewanie podłogowe w układzie zamkniętym
fot. 3: Rozdzielacz stalowy 1" SKALAR 6-sekcyjny z rotametrami oraz wkładkami zaworów termostatycznych

 

 

Rozdzielacz Dynacon IMI Hydronics Engineering

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon marki Heimeier posiada automatyczne regulatory przepływu na belce zasilającej oraz zawory z wkładką termostatyczną o gwincie M30x1,5 na belce powrotnej. Pozwala on ustawiać przepływy w poszczególnych obwodach grzewczych bezpośrednio w l/h, dzięki czemu możemy w prosty sposób zrównoważyć hydraulicznie instalację. Nastawa wielkości przepływu jest ciągle dostosowywana, tzn. jeśli przepływ jest zbyt wysoki, np. z powodu zamknięcia sąsiedniego obiegu, Dynacon reguluje przepływ w sposób automatyczny do wielkości nastawionej. Wkładka regulacyjna zapewnia stały przepływ. Dzięki temu rozdzielacz Dynacon umożliwia oszczędność pieniędzy i czasu szczególnie podczas uruchamiania instalacji.

 

TA Hydronics - rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon

 

 

Rozdzielacze Prandelli

 

Dystrybucja wody grzewczej w systemie ogrzewania podłogowego THERMORAMA do poszczególnych obiegów instalacji realizowana jest poprzez rozdzielaczzbudowany z kolektora zasilającego i powrotnego wykonanych z profilu mosiężnego 1” (opcjonalnie 5/4”). Kolektory 1” GW zakończone są zaślepkami i połączone są ze sobą stalowymi ocynkowanymi uchwytami, które służą do zamocowania ich w szafce lub wnęce ściennej. Rozdzielacze mają rozstaw belek 220 mm oraz nyple 3/4” GZ (z wyjątkiem RW) do podłączenia pętli grzewczych za pomocą adapterów CM90.  

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RO

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RO1

RO - z zaworami regulacyjno-odcinajacymi na obu belkach RO1 - z zaworami regulacyjno-odcinajacymi na dolnej belce powrotnej

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RP

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RPR

RP - górna belka zasilająca z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, z pokrętłami mosiężnymi do zamykania ręcznego, dolna belka powrotna z zaworami regulacyjnymi z możliwością odcięcia RP-R - górna belka zasilająca z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, z pokrętłami mosiężnymi do zamykania ręcznego, dolna belka powrotna z zaworami regulacyjnymi z możliwością odcięcia, z rotrametrami

 

Zestawy pompowe obniżające temperaturę wody zasilajacej Prandelli

 

Dla kotłowni wysokotemperaturowych (Temp. zasilania 75st.C lub 90 st. C) służy zestaw mieszający z głowicą z czujką zanurzeniową RPM. Ten zestaw rozdzielaczowo-pompowy jest zaprojektowany bez zbędnego by-pass'a.

 

Prandelli - zestaw rozdzielaczowo-pompowy RPM

 

  • RPM - górna belka z zaworami regulacyjno-odcinającymi, dolna belka z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, głowica z czujką zanurzeniową, 2 zawory termo-statyczne 1/2”, pompa WILO RS 15/4 lub elektroniczna Wilo Yonos Para 15/6, termometr.
    RPM-R jak RPM tylko z rotametrami.


Znacznie bardziej uniwersalnymi zestawami mieszająco-pompowymi systemu Prandelli z rozdzielaczem przeznaczonymi dla kotłowni wysokotemperaturowych (Temp. zasilania 75st.C lub 90 st. C), średnio (Tz 45 st.C lub 55 st. C) lub niskotemperaturowych (Tz 35 st. C) są:

 

Prandelli - Colmix wilo
 

 

  • Colmix - górna belka z zaworami regulacyjno-odcinającymi, dolna belka z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, zawór termostatyczny 3-drogowy ESBE, pompa WILO RS 15/4 lub elektroniczna Wilo Yonos Para 15/6, 2 termometry,
  • Colmix-R jak Colmix ale z rotametrami

a elementem łączacym zasilanie pętli ogrzewania podłogowego i grzejników w jednym rozdzielaczu jest:

 

Prandelli - Colmix PG

 

  • Colmix PG - górna belka z rotametrami w części ogrzewania podłogowego i zaworami regulacyjno-odcinającymi w części grzejnikowej, dolna belka z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101 w obu częściach, zawór termostatyczny 3-drogowy ESBE, pompa WILO RS 15/4 lub elektroniczna Wilo Yonos Para 15/6, 2 termometry.

 

 

Zespół mieszający do ogrzewania podłogowego z rozdzielaczami - Perfexim

 

PHA-130 to zespół mieszający do ogrzewania podłogowego z pompą Grundfos i zaworem termostatycznym mieszającym trójdrożnym Barberi, który umożliwia uzyskanie i utrzymywanie temperatury czynnika grzewczego w układzie ogrzewania podłogowego, gdzie instalacja jest mieszana (składa się z grzejników i ogrzewania płaszczyznowego) tzn. kocioł zasilający dostarcza czynnik o wysokiej temperaturze > 50°C.

 

PHA-130 ZESPÓŁ MIESZAJĄCY DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

PHA-130

 

Jest to prosty w montażu i obsłudze zestaw, ktory automatycznie dostosuje temperaturę czynnika ogrzewania podłogowego zgodnie z ustawieniem temperatury na zaworze trójdrożnym oraz zabezpieczy układ przed zbyt wysoką temperaturą.

Połączenie kompletów rozdzielaczy PHA-107 lub PHA-127 z zespołem mieszającym PHA-130 pozwala połączyć dwa systemy ogrzewania: niskotemperaturowy (ogrzewanie podłogowe) i wysokotemperaturowy (ogrzewanie grzejnikowe). W takim układzie komplety rozdzielaczy PHA-107 lub PHA-127 wraz z zespołem mieszającym PHA-130 będą pełnić funkcję rozdzielania czynnika grzewczego w układzie ogrzewania podłogowego, a do rozdzielania czynnika grzewczego po stronie grzejnikowej (wysokotemperaturowej) można uzyć kompletu rozdzielacza np.: PHA-109 lub PHA-129A/1 przeznaczonych do podziału czynnika w układzie ogrzewania grzejnikowego.

 

 

Rozdzielacz KELLER ECO

 

Firma SBS Sp. z o. o. posiada w ofercie kompletny system ogrzewania podłogowego KELLER, w skład którego wchodzą wszystkie elementy potrzebne do montażu sprawnego i ekonomicznego ogrzewania: rury, izolacje, rozdzielacze, szafki instalacyjne, automatykę i narzędzia.

 

Rozdzielacz KELLER ECORozdzielacz KELLER FLOOR 1" do o. p.

fot.: Rozdzielacze KELLER: KELLER ECO z przepływomierzami i armaturą i KELLER FLOOR 1" do o. p.

 

 

Rozdzielacz poliamidowy do ogrzewania podłogowego ProCalida EF1 - AFRISO

 

Rozdzielacz ProCalida EF1 wyposażony jest we wszystkie komponenty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji ogrzewania podłogowego. W jego skład wchodzą: przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory „termostatyczne”, odpowietrzniki, zawory spustowe i termometry. Rozdzielacz dodatkowo można wyposażyć w funkcjonalny bajpas z zaworem upustowym różnicy ciśnień oraz dodatkowe obiegi grzewcze.

Rozdzielacz poliamidowy ProCalida EF1 Afriso

 

 

Rozdzielacz Onnline - Onninen

 

Rozdzielacz Onnline do ogrzewania podłogowego obiegów 5 z zaworami do siłowników i przepływomierzami gwint. Produkt wyprodukowany przez markę ONNLINE, seria OP.
ROZDZIELACZ o wymiarach 0.1 x 0.31 x 0.36 m. Waga produktu wynosi 4.54 kg.

 

Rozdzielacz Onnline do ogrzewania podłogowego obiegów 5 z zaworami do siłowników i przepływomierzami gwint

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego - schemat

 

Pracę i znaczenie rozdzielaczy w podłogowej instalacji grzewczej najlepiej obrazują schematy, na których zostały one wykorzystane:fot.: Ferro - termostatyczny zawór mieszający 4-drogowy - zasada działania

 

fot.: TECH Sterowniki - schemat instalacji ze sterownikiem L-8

 

 

Zobacz firmy z branży ogrzewanie podłogowe


 

Zobacz także:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Prandelli, ROTH, IMI International, SBS Sp. z o.o., Afriso, SKALAR, Onninen, TECH Sterowniki, Perfexim


Zobacz także
Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience?

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem w łazience?

Multilux 4-F, nowość w ofercie IMI Hydronic Engineering, to unikalny,... ¬ więcej...

 
AFRISO PrimoBox ACB 910 - kompaktowa kotłownia

AFRISO PrimoBox ACB 910 - kompaktowa kotłownia

Nowość w gamie AFRISO to rozwiązanie do podłączenia instalacji grzejnikowej z... ¬ więcej...

 
Listwa do ogrzewania podłogowego L-9R z obsługą zdalną

Listwa do ogrzewania podłogowego L-9R z obsługą zdalną

Listwa L-9R służy do podłączenia sterowników przewodowych i bezprzewodowych.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet