gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

Pentair Raychem

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Ferroli   Nibe

Pipelife   Stiebel Eltron

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli   Roth Polska

Hydro-Tech Konin   

Radox Radiators

Metalbet  Dimplex

Ferdom      REGULUS-system

Intersoft  Nibco

    Grupa Armatura

Immergas   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Onninen    Akra

   Logo Dragon Kotły

Logo STERR logo Centrum Klima S.A.

Italy Dicrect

znajdź fachowca

Kan


Rozdzielacze do instalacji ogrzewania podłogowego - przegląd

aktualizacja: 22-02-2017, 08:56 – artykuł promocyjny


Sprawne funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego wymaga prawidłowo zaplanowanej i wykonanej instalacji poszczególnych obiegów grzewczych. W tym celu konieczne jest użycie rozdzielaczy, które odpowiadają za regulację i korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu na poszczególnych pętlach. Rozdzielacz w ogrzewaniu płaszczyznowym odpowiada za poprawne zrównoważenie całego układu, co z kolei odpowiada za efektywność grzania i komfort korzystania z ogrzewania podłogowego nawet na małej powierzchni.

 

 

Rozdzielacze KAN-therm

 

W ofercie firmy KAN znajduje się szeroka gama rozdzielaczy, których wybór zależy od rodzaju systemu grzewczego - od klasycznych ogrzewań grzejnikowych, do rozbudowanych i nowoczesnych ogrzewań płaszczyznowych.
Do instalacji ogrzewania podłogowego System KAN-therm oferuje trzy rodzaje rozdzielaczy na profilu 1” do ogrzewania podłogowego:
 

  • z zaworami regulacyjnymi na dolnej belce (seria 51A) lub z przepływomierzami na dolnej belce (seria 55A),

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego seria 51A KANRozdzielacz do ogrzewania podłogowego seria 55A KAN

51A  55A
 

  • z zaworami regulacyjnymi na dolnej belce (seria 71A) lub przepływomierzami na dolnej belce (seria 75A) i zaworami do siłowników na belce górnej,

 

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego seria 71A KANRozdzielacz do ogrzewania podłogowego seria 715A KAN

71A   75A
 

  • z układem mieszającym i z zaworami regulacyjnymi na dolnej belce (seria 73A) lub przepływomierzami na dolnej belce (seria 77A)

 

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego seria 73A KANRozdzielacz do ogrzewania podłogowego seria 77A KAN

73A                         77A
 

Zastosowanie rozdzielacza serii 73A lub 77A umożliwia wykonanie ogrzewania podłogowego, bez konieczności prowadzenia oddzielnego, niskotemperaturowego obiegu z kotłowni.

 

Rozdzielacze Ferro

 

W swoim asortymencie FERRO prezentuje bogatą ofertę do ogrzewania podłogowego oraz instalacji wyposażonych w grzejniki. Rozdzielacze produkowane są z wysokiej jakości mosiądzu. Zastosowanie ich daje gwarancję prawidłowego działania systemu grzewczego.

 

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RPN Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZ1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RP1

 RP1                        RPN                        RZ1                           RZ1 S

Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RZP1 S Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 Ferro - rozdzielacz Weberman typ RO1 S

 RZP1                        RZP1 S                      RO1                           RO1 S

 

Wszystkie typy: RO, RZ i RZP są wyposażone w elementy wspólne: automatyczne odpowietrzniki, zawory spustowe i zawory kulowe ze śrubunkiem. Rozdzielacze pracujące w układach z ogrzewaniem podłogowym (typ RZ) zostały uzbrojone również w zawory odcinające na belce zasilającej oraz zawory termostatyczne na belce powrotnej, wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji, natomiast rozdzielacze typu RZP - oprócz wymienionych elementów - w przepływomierze na belce zasilającej. Rozdzielcze umożliwiają podłączenie od 2 do 11 obiegów (w niektórych typach maksymalna liczba sekcji to 12).

 

 

Rozdzielacze ROTH

 

Rozdzielacz obwodów grzewczych z przepływomierzami. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasialania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: przepływomierze o skali przepływu od 0,1 l/min. do 4 l/min., zawory odcinające do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory regulacyjne z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do montażu siłowników.
 

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego ROTH


Rozdzielacz obwodów grzewczych. Wykonany z mosiądzu, składający się z dwóch belek - do zasilania i powrotu, z wyjściami bocznymi 1” GZ po obu stronach oraz uchwytów stalowych. Zasilanie: zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów grzewczych. Powrót: zawory z wkładkami termostatycznymi, przystosowane do motażu siłowników.

 

 

Rozdzielacz Dynacon TA Hydronics

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon marki Heimeier posiada automatyczne regulatory przepływu na belce zasilającej oraz zawory z wkładką termostatyczną o gwincie M30x1,5 na belce powrotnej. Pozwala on ustawiać przepływy w poszczególnych obwodach grzewczych bezpośrednio w l/h, dzięki czemu możemy w prosty sposób zrównoważyć hydraulicznie instalację. Nastawa wielkości przepływu jest ciągle dostosowywana, tzn. jeśli przepływ jest zbyt wysoki, np. z powodu zamknięcia sąsiedniego obiegu, Dynacon reguluje przepływ w sposób automatyczny do wielkości nastawionej. Wkładka regulacyjna zapewnia stały przepływ. Dzięki temu rozdzielacz Dynacon umożliwia oszczędność pieniędzy i czasu szczególnie podczas uruchamiania instalacji.

 

TA Hydronics - rozdzielacz ogrzewania podłogowego Dynacon

 

 

Rozdzielacze Prandelli

 

Dystrybucja wody grzewczej w systemie ogrzewania podłogowego THERMORAMA do poszczególnych obiegów instalacji realizowana jest poprzez rozdzielaczzbudowany z kolektora zasilającego i powrotnego wykonanych z profilu mosiężnego 1” (opcjonalnie 5/4”).
Kolektory 1” GW zakończone są zaślepkami i połączone są ze sobą stalowymi ocynkowanymi uchwytami, które służą do zamocowania ich w szafce lub wnęce ściennej. Rozdzielacze mają rozstaw belek 220 mm oraz nyple 3/4” GZ (z wyjątkiem RW) do podłączenia pętli grzewczych za pomocą adapterów CM90.
 

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RO

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RO1

RO - z zaworami regulacyjno-odcinajacymi na obu belkach RO1 - z zaworami regulacyjno-odcinajacymi na dolnej belce powrotnej

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RP

Prandelli - rozdzielacz ogrzewania podłogowego typ RPR

RP - górna belka zasilająca z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, z pokrętłami mosiężnymi do zamykania ręcznego, dolna belka powrotna z zaworami regulacyjnymi z możliwością odcięcia RP-R - górna belka zasilająca z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, z pokrętłami mosiężnymi do zamykania ręcznego, dolna belka powrotna z zaworami regulacyjnymi z możliwością odcięcia, z rotrametrami

 

Zestawy pompowe obniżające temperaturę wody zasilajacej Prandelli

 

Dla kotłowni wysokotemperaturowych (Temp. zasilania 75st.C lub 90 st. C) służy zestaw mieszający z głowicą z czujką zanurzeniową RPM. Ten zestaw rozdzielaczowo-pompowy jest zaprojektowany bez zbędnego by-pass'a.

 

Prandelli - zestaw rozdzielaczowo-pompowy RPM

 

  • RPM - górna belka z zaworami regulacyjno-odcinającymi, dolna belka z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, głowica z czujką zanurzeniową, 2 zawory termo-statyczne 1/2”, pompa WILO RS 15/4 lub elektroniczna Wilo Yonos Para 15/6, termometr.
    RPM-R jak RPM tylko z rotametrami.


Znacznie bardziej uniwersalnymi zestawami mieszająco-pompowymi systemu Prandelli z rozdzielaczem przeznaczonymi dla kotłowni wysokotemperaturowych (Temp. zasilania 75st.C lub 90 st. C), średnio (Tz 45 st.C lub 55 st. C) lub niskotemperaturowych (Tz 35 st. C) są:

 

Prandelli - Colmix wilo
 

 

  • Colmix - górna belka z zaworami regulacyjno-odcinającymi, dolna belka z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101, zawór termostatyczny 3-drogowy ESBE, pompa WILO RS 15/4 lub elektroniczna Wilo Yonos Para 15/6, 2 termometry,
  • Colmix-R jak Colmix ale z rotametrami

a elementem łączacym zasilanie pętli ogrzewania podłogowego i grzejników w jednym rozdzielaczu jest:

 

Prandelli - Colmix PG

 

  • Colmix PG - górna belka z rotametrami w części ogrzewania podłogowego i zaworami regulacyjno-odcinającymi w części grzejnikowej, dolna belka z wkładkami termostatycznymi z M 30x1,5 mm do zamocowania siłowników Prandelli M101 w obu częściach, zawór termostatyczny 3-drogowy ESBE, pompa WILO RS 15/4 lub elektroniczna Wilo Yonos Para 15/6, 2 termometry,

 

 

Rozdzielacze Uponor

 

Firma Uponor oferuje bogaty asortyment rozdzielaczy, począwszy od rozdzielaczy modułowych z tworzywa poliamidowego (PA-GF) po rozdzielacze ze stali nierdzewnej. Wszystkie rozdzielacze pasują do innych akcesoriów i podzespołów systemu Uponor. Do tej grupy wyrobów należy także bogaty asortyment zestawów mieszająco-pompowych służących do regulacji temperatury wody zasilającej system ogrzewania podłogowego.
 

Uponor PRO rozdzielacz tworzywowy 1 śrubaUponor PRO rozdzielacz tworzywowy 1 przepływomierz

rozdzielacze Uponor z tworzywa

Uponor ST rozdzielacz stal nierdzewna 1 śrubaUponor ST rozdzielacz stal nierdzewna 1 przepływomierz

rozdzielacze Uponor ze stali nierdzewnej

 

 

Rozdzielacz KELLER FLOOR

 

Firma SBS Sp. z o. o. posiada w ofercie kompletny system ogrzewania podłogowego KELLER, w skład którego wchodzą wszystkie elementy potrzebne do montażu sprawnego i ekonomicznego ogrzewania: rury, izolacje, rozdzielacze, szafki instalacyjne, automatykę i narzędzia.

 

Rozdzielacz KELLER FLOOR

fot.: Rozdzielacz KELLER FLOOR z przepływomierzami i zaworami termostatycznymi do siłowników,
z zestawem odpowietrzjąco - spustowym. Rotametry z regulacją pozwalają bardzo dokładnie zrównoważyć hydraulicznie pętle grzewcze.

 

 

Rozdzielacz poliamidowy do ogrzewania podłogowego ProCalida EF1 - AFRISO

 

Rozdzielacz ProCalida EF1 wyposażony jest we wszystkie komponenty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji ogrzewania podłogowego. W jego skład wchodzą: przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory „termostatyczne”, odpowietrzniki, zawory spustowe i termometry. Rozdzielacz dodatkowo można wyposażyć w funkcjonalny bajpas z zaworem upustowym różnicy ciśnień oraz dodatkowe obiegi grzewcze.

Rozdzielacz poliamidowy ProCalida EF1 Afriso

 

 

Zobacz firmy z branży ogrzewanie podłogowe


 

Zobacz także:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, KAN, Prandelli, ROTH, IMI International, Uponor, SBS Sp. z o.o., Afriso

Zobacz także
DuoBox - szafka do rozdzielacza z półką na centralę sterującą ogrzewaniem

DuoBox - szafka do rozdzielacza z półką na centralę sterującą ogrzewaniem

Instalator nie musi się już zastanawiać, gdzie najlepiej będzie umieścić centralę... ¬ więcej...

 
Innowacyjny system ProClick

Innowacyjny system ProClick

Na rynku pojawiła się nowa generacja produktów AFRISO! To obrotowe zawory... ¬ więcej...

 
Co trzeba wiedzieć o rozdzielaczach?

Co trzeba wiedzieć o rozdzielaczach?

Rozdzielacz jest prawdziwym „sercem” każdego systemu ogrzewania płaszczyznowego... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj