Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Zbiorniki na deszczówkę - przegląd oferty producentów

aktualizacja: 26-08-2020, 05:32 – artykuł promocyjny


Zbieranie wody deszczowej okazuje się dobrą inwestycją, która pozwala na spore oszczędności w skali roku. Na rynku dostępne są specjalne zbiorniki, które zbierają i magazynują ten opad. Można wybrać wersje podziemną lub naziemną. W zestawie znajdują się również systemy filtrów do oczyszczania deszczówki, oprzyrządowanie do jej rozprowadzania, a w wersji rozszerzonej można dobrać właściwą pompę do wody deszczowej, która rozprowadzi ciek w instalacji domowej.

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Program Moja Woda - dopłaty do zbierania deszczówki

fot.: Gama Plastic

 

Woda deszczowa może być wykorzystywana do podlewania ogrodu, mycia samochodu, ale także w domu w instalacji sanitarnej do spłuczki WC czy do prania. Zatem jest to rezerwuar wody, którą wykorzystujemy zamiast tej pitnej. Oszczędzamy w ten sposób na rachunkach oraz zasoby wody przeznaczonej do celów spożywczych. Zastosowanie instalacji zbierającej pozwala na efektywne wykorzystanie deszczówki. Dobór zbiornika uzależniony jest od położenia geograficznego warunkującego średnie roczne opady deszczu. Kolejnym czynnikiem decydującym jest powierzchnia efektywna dachu, z której można zbierać deszcz, a także nasze zapotrzebowanie i sposób wykorzystania tych zasobów. Generalnie z każdej powierzchni można gromadzić wodę deszczową. Wyjątkiem są pokrycia wykonane z płyt azbestowo-cementowych. 

 

Zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej dzielę się na:

 

  • zbiorniki naziemne
  • zbiorniki podziemne

 

Zbiorniki podziemne  


Zbiorniki EKO-BIO
dostępne są w kilku wielkościach, od 1200 do 8000 litrów. Wykonane są z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym, dzięki czemu zostają dopasowane do indywidualnych zaleceń. Funkcję zbiornika magazynującego deszczówkę mogą pełnić również zbiorniki szczelne typu EKO. Przeczytaj więcej >> Zbiornik na deszczówkę - oszczędzaj wodę i pieniądze

Zbiorniki na deszzczówkę - jakie dofinansowaniaZbiornik na deszczówkę - budowa, rodzaje

fot.: EKO-BIOSystemy zagospodarowania wody deszczowej HABA zawierają zbiornik o wytrzymałej konstrukcji, filtr, pompę oraz skrzynkę ogrodową. Wbudowany filtr przeznaczony jest do zatrzymywania zanieczyszczeń stałych z powierzchni dachu do 350m2. Dzięki zbiornikom do gromadzenia deszczówki nie mamy kosztów związanych z odprowadzaniem wody deszczowej do sieci. Zyskujemy możliwość wykorzystania wody deszczowej do podlewania ogrodu.
 

Systemy zagospodarowania wody deszczowej HABA

fot.: HABA RL

Zbiorniki Twinbloc podziemne ROTH wykorzystywane jako pojedyncze, oferowane są w wielkościach: 1500, 3500 oraz 5000 litrów. Można je dowolnie zestawiać w baterie przy użyciu rur z PCV. Odległość między dwoma zbiornikami powinna wynosić min. 60 cm. Zbiorniki Twinbloc są płaskie, stabilne i wytrzymałe pod naporem gruntu.

Zbiorniki na wodę ROTH

fot.: ROTH

 

Zbiorniki Pipelife posiadają szczelną, monolityczną konstrukcję, z teleskopowym zwieńczeniem z pokrywą z PE. Produkowane są z polietylenu (PE) o doskonałej odporności chemicznej. Wykazują one wysoką tolerancję na wpływ czynników zewnętrznych. Nowoczesna konstrukcja umożliwia segmentowe łączenie kilku zbiorników, przez co pojemność całkowita może wynosić ponad 20 m3.

 

Zbiorniki na wodę Pipelife

fot.: Pipelife

 

 

Zbiorniki naziemne

 

Zbiorniki naziemne służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku. Podłączenie wykonuje się przy pomocy węża lub rury Ø50 do zbieraczy wody zainstalowanych na pionach spustowych. Dzięki ciekawej stylistyce szczególnym zainteresowaniem cieszą się zbiornik kolumnowy i amfora.

 

Zbiorniki naziemne ROTH dostarczane są w następujących wielkościach: 750, 1100 oraz 2000 litrów.

W zależności od konstrukcji, wyróżniamy zbiorniki bazowe i szeregowe, co pozwala na łączenie ich w szereg. Zbiornik naziemny bazowy: wzmocniony stalowymi ocynkowanymi opaskami (oprócz zb. 750 l), z dolnym kołnierzem przyłączeniowym, syfonem przelewowym, dwoma króćcami górnymi, otworem rewizyjnym wraz z pokrywą.


Zbiornik naziemny szeregowy: wzmocniony stalowymi ocynkowanymi opaskami (oprócz zb. 750 l), z dolnym kołnierzem przyłączeniowym, dwoma króćcami górnymi, otworem rewizyjnym wraz z pokrywą.

 

Zbiorniki naziemne do magazynowania wody deszczowej ROTH

fot.: ROTH

 

Beczki na deszczówkę firmy WERiT to produkty wykonane z wysokocząsteczkowego PE-HD, który jest odporny na działanie promieniowania UV i inne warunki atmosferyczne. Dostępny w optymlanej wielkości - 1000 litrów. Możliwe jest także podłączenie rur spustowych RG 70, RG 100 albo węża „1”. Górna zamykana pokrywa ma wymiar 400 mm.

fot.: WERIT
 

 

Zobacz - Systemy wykorzystania wody deszczowej Wilo

 

 

 

Zobacz także:

Sposób na oszczędność wody - zbiorniki na deszczówkę


Zobacz firmy z branży kanalizacja i odwodnienia


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: EKO-BIO, HABA, WERIT, Gama Plastic, Pipelife, ROTH Polska, Wilo


Zobacz także
Systemowe odwodnienia przemysłowe PZU od LAF

Systemowe odwodnienia przemysłowe PZU od LAF

Systemy odwodnień do zastosowania specjalistycznego w przestrzeniach przemysłowych... ¬ więcej...

 
Instalacja wody deszczowej - sposoby wykorzystania deszczówki w domu

Instalacja wody deszczowej - sposoby wykorzystania deszczówki w domu

Woda na cele sanitarne oraz ta do picia często pochodzą z jednego źródła,... ¬ więcej...

 
Ścieki niezależnie od kanalizacji - przegląd pomporozdrabniaczy

Ścieki niezależnie od kanalizacji - przegląd pomporozdrabniaczy

Co to jest pomporozdrabniacz? Jakie ma funkcje? Kiedy się sprawdzi? Jak go stosować?... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet