Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Kolektory próżniowo - rurowe - budowa, żywotność

artykuł promocyjny


Kolektory próżniowo - rurowe zbudowane są z rur próżniowych wyposażonych w absorber odpowiedzialny za zbieranie ciepła, dzięki czemu zmniejsza się uzależnienie od temperatury zewnętrznej. Zwiększa to wydajność kolektorów próżniowo - rurowych względem modeli płaskich. Ich funkcjonowanie możliwe jest nawet w mroźne słoneczne dni okresu zimowego. W niektórych wersjach można spotkać się dodatkowo z wbudowanymi zwierciadłami mającymi na celu doświetlić absorber ze strony odsłonecznej. Budowa kolektorów próżniowo - rurowych sprawia, że są one bardziej narażone na zniszczenie wynikające np. z gradobicia. Brak też jest, w przeciwieństwe do kolektorów płaskich, systemu odpowiedzialnego za tzw. obieg odwrócony używany w celu rozmrożenia warstwy śniegu z powierzchni urządzenia. Kolektory próżniowe o budowie rurowej są rozwiązaniem droższe niż płaskie panele.
 

Zastosowanie tego typu instalacji jest tożsame z wykorzystaniem kolektorów płaskich, tzn. mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej czy basenowej oraz współtworzyć system ogrzewania domu, zapewniając do 60% potrzebnego ciepła. Większa wydajność systemów rurowych wpływa na zmniejszenie rozmiarów powierzchni zabudowy systemem solarnym o ok. 75%. Żywotność kolektorów szacowana jest na minimum 25 lat. Tak długi okres eksploatacji zapewniają wysokiej jakości elementy użyte do produkcji, takie jak stal, aluminium, miedź, szkło. Dodatkowo instalacje wyposażone są w ograniczniki temperatur, które samoczynnie wyłączają urządzenie zapobiegając przegrzaniu.

Kolektor słoneczny

fot.: Zestaw solarny Hewalex

Po upływie 25 lal może dojść do spadku sprawności kolektorów wynikające ze zużycia rur, jednak nie oznacza to całkowitej degeneracji instalacji. Można zdecydować się  na wymianę zużytych rur, co jest tańsze niż montaż nowego zestawu. Budowa układu solarnego opartego na suchych połączeniach bez bezpośredniego kontaktu czynnika pośredniego i czynnika solarnego pozwala na wymianę pojedynczych rur próżniowych nie otwierając instalacji solarnej.



 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex


Zobacz także
Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne mogą być wartościowym dodatkiem do systemu ogrzewania domu, zwłaszcza... ¬ więcej...
 
Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Kolektory słoneczne to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala w... ¬ więcej...
 
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook