Jak zmniejszyć koszty za ogrzewanie

aktualizacja: 11-02-2019, 07:23 – artykuł promocyjny


Koszty za ogrzewanie są sumą kilku wypadkowych. Po pierwsze wynikają z temperatury na zewnątrz - im zimniej tym większe nakłady na ogrzewanie. Duży wpływ ma również długość sezonu grzewczego. Są to jednak czynniki od nas niezależne. Możemy jednak wpłynąć na wielkość opłat związanych za ogrzewanie.

Sprawdź >> Prawidłowa temperatura powietrza w domu i mieszkaniu

Grzejnik Tubus

fot.: Instal - Projekt - grzejnik Tubus zlokalizowany na ścianie w centralnej części kuchni

Po pierwsze dobierając najbardziej optymalne paliwo (Jaki kocioł - gazowy, olejowy, na paliwo stałe czy elektryczny) i system ogrzewania domu, po drugie ocieplając budynek (Jaką rolę spełnia izolacja termiczna), a po trzeci zachowując pewne zasady właściwego ogrzewania i wietrzenia domu. Oto kilka rad:
 

 • regulacja temperatury w różnych pomieszczeniach (montaż termostatów na grzejnikach) zależna od pełnionych funkcji oraz pory dnia, np w łazience powinno być cieplej niż w pokoju dziennym, a sypialnie należy umiarkowanie wychładzać na noc. Do niższej temperatury warto się przyzwyczaić, gdyż pozytywnie oddziaływuje na nasz organizm.

 

WAŻNE!

Komfort cieplny to taki stan temperatury i wilgotności powietrza w domu, w którym czujemy się najlepiej - nie jest nam ani za gorąco ani za zimno. Przyjmuje się, że zimą w pomieszczeniach najlepiej jest utrzymywać temperaturę 20-21°C i wilgotność na poziomie 45%. Warto wyposażyć się w urządzenie pomiarowe typu termometr z higrometrem - najprostsze modele można kupić już za około 10 PLN.

Heimeier - Głowica termostatyczna TA Hydronics

        fot.: TA Hydronics - głowica termostatyczna

 

 • ważnym krokiem jest także odpowiednie dobranie automatyki sterującej pracą poszczególnych elementów instalacji grzewczej - głównie grzejnikami oraz przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Najprostsze urządzenie to regulator pokojowy, który posiada czujnik temperatury wewnętrznej, co pozwala racjonalnie dysponować ciepłem w naszym domu. Nieco bardziej zaawansowane są systemy z automatyką pogodową, w których wykorzystuje się dodatkowy czujnik zewnętrzny, przez co praca instalacji grzewczej uwzględnia także warunki atmosferyczne. Jeśli w pomieszczeniu jest regulator, nie ma należy używać termostatycznych głowic grzejnikowych (lub pozostawić je na maksymalnej wartości).

fot.: TECH Sterowniki - regulator pokojowy typu ST-290 jest przeznaczony do sterowania urządzeniem grzewczym, np. piecem gazowym, olejowym, elektrycznym lub sterownikiem kotła, a bezprzewodowy, podtynkowy regulator temperatury Salus VS10WRF/VS10BRF pozwala ustawić trzy poziomy temperatury (komfortowa, standardowa i ekonomiczna)

 • Racjonalne ogrzewanie to także świadome dopasowanie sposobu ogrzewania do konstrukcji budynku - lekka konstrukcja szkieletowa z drewna znacznie lepiej znosi skoki temperatury o kilka stopni w ciągu doby niż domy murowane, gdzie zaleca się regulację w zakresie jedynie 1-2°C w cyklu dziń-noc. Jeśli dom jest nowy to w dwóch pierwszych sezonach grzewczych powinno się zrezygnować całkowicie z obniżania temperatury na noc.

   
 • kolejna kwestia to sprawne wietrzenie mieszkania. Zaleca się krótkie (około 10 minut), ale intensywne wietrzenie (szeroko otwarte okna). Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż zbyt nagrzane pomieszczenia wietrzy się częściej, co generuje niepotrzebne nakłady na ogrzewanie, dlatego lepiej utrzymywać w domu stałą temperaturę, a w trakcie wietrzenia zakręcać grzejniki. Wietrzenie najlepiej zaplanować na rano, zaraz po przebudzeniu oraz po powrocie do domu.
   
 • na czas wyjścia domowników na dłuższy czas (do pracy czy szkoły) powinno się obniżać temperaturę w domu do 17°C (niższa temperatura może spowodować zbytnie wychłodzenie domu, a co za tym idzie większe koszty przy ponownym nagrzaniu wnętrza, gdyż ciepło akumulowane jest również w różnych przedmiotach znajdujacych się w pomieszczeniu).

 

UWAGA!

Podniesienie temperatury w domu o 1°C to wzrost wydatków na ogrzewanie domu o średnio 6-7% w skali roku!
 

 • zapas paliwa warto zrobić latem, gdy ceny są  niższe.
   
 • grzejniki powinny być odsłonięte (brak firan i zasłon na powierzchni grzejnika) oraz posiadać długie parapety, które skierują strumień ciepła na środek pokoju.


SPRAWDŹ TAKŻE >> Ciepłomierze a podzielniki ciepła - wady i zalety obu rozwiązańOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Instal-Projekt, IMI International, TECH Sterowniki, Salus
Zobacz także
Lusterka i suszarki hotelowe

Lusterka i suszarki hotelowe

Żyjemy w czasach, w których potrzeby klienta stawiane są na pierwszym miejscu.... ¬ więcej...

 
Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Jesień to doskonały czas, aby przyjrzeć się efektywności energetycznej budynku.... ¬ więcej...

 
System baterii Geberit - przegląd rodzajów

System baterii Geberit - przegląd rodzajów

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet