System Rosenberg ECFanGrid

Wkład kominkowy - rodzaje, montaż

artykuł promocyjny


Kominek w nowo budowanych domach jest standardem, który oprócz praktycznego zastosowania jako element grzewczy pełni również rolę dekoracji. Widok palących się drewien wnosi ciepło i harmonię do wnętrza. Przywołuje na myśl również ognisko domowe, które zachęca do wspólnego spędzania czasu i relaksu.

 

Rodzaje wkładów kominkowych

 

Najczęściej stosowane są wkłady kominowe, które dostępne są w różnych wersjach opartych na wykończeniu żeliwnym lub stalowym z wykończeniem w postaci ceramicznej szyby prostej (frontowej poziomej lub pionowej, z bocznym przeszkleniem z dwóch lub trzech stron, a nawet obustronna szyba w formie tunelu) albo giętej (półokrągła szyba panoramiczna lub tak zwana wersja pryzmatyczna). Różny może być też sposób otwierania drzwiczek - na bok lub do góry.

 

Wbudowane wkłady z kojącym widokiem na ogień mogą występować w wersji powietrznej opartej na cyrkulacji powietrza w czasie spalania przetwarzanego na energię oraz z rozprowadzeniem w formie płaszcza wodnego, które przypomina centralne ogrzewanie na paliwo stałe z racji możliwości łączenia z grzejnikami.

fot.: Buderus - kominki z serii Blueline

Kominki mogą być również zasilane gazem, co sprawia, że ich użytkowanie staje się znacznie prostsze, czystsze i przyjemniejsze. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim dekoracyjny charakter, ale sama instalacja systemu nie jest aż tak bardzo wymagająca, jak w przypadku systemów opalanych drewnem. 

 

Obudowa kominka

 

Zakupiony wkład stanowi serce instalacji, którą jednak należy obudować. Można wybrać gotowe zestawy do instalacji na danym modelu wkładu zbudowane z wybranego kamienia i posiadające belkę kominową. Obudowy mogą być wykonane w różnych stylach (klasyczny, rustykalny, nowoczesny) i wykorzystywać różne materiały (kamień, elementy fornirowane itp).

 

W ofercie producentów można dostać także ramy portalowe łączące fornir z naturalnym kamieniem lub chłodne i eleganckie ramy stalowe. Jeśli mamy swój projekt dopasowany do danego wnętrza możemy pokusić się o stworzenie niepowtarzalnej obudowy z płyt gipsowo - kartonowych. Ważne jednak by użyć do tego tylko specjalnych płyt ogniotrwałych (różowe). Podbnie jest w przypadku elementów później naklejanych na taką konstrukcję - muszą być one odporne na wysokie temperatury, a użyty klej nie może wydzielać toksycznych substancji w trakcie palenia (zaleca się stosowanie wysokoplastycznych klejów przystosowanych do powierzchni ogrzewanych). Wykończenie takiej obudowy jest dowolne - od pomalowania konstrukcji farbą na wybrany kolor, po zastosowanie wszelkich dostępnych na rynku płyt, płytek itp.

Aranżacja pokoju dziennego z kominkiem

fot.: Śnieżka - aranżacja salonu z kominkiem


 

Jak dobrać kominek

 

Rodzaj kominka jaki wybierzemy do naszego domu powinien uwzględniać także aspekt grzewczy. Biorąc pod uwagę wielkość w przeliczeniu na moc wkładu przyjmuje się zależność 1 kW (kilowat) na każde 10 m2 pomieszczenia. Warto również zwrócić uwagę na sprawność wkładu, czyli zdolność do oddawania ciepła pochodzącego z założonej wartości energetycznej opału. Im wyższa sprawność urządzenia tym mniejsze zużycie drewna.

 

Montaż wkładu kominkowego

 

Zasadniczy wkład składa się z wielu elementów wpływających na proces spalania. Ważne jest by wkład był zamontowany właściwie - tak by palenie w nim nie sprawiało żadnych trudności. Prace zatem należy zacząć od usprawnienia przewodu kominowego, z którym będzie współpracował kominek oraz zadbania o sprawną wentylację w pomieszczeniu odpowiedzialną za doprowadzenie powietrza do spalania. Miejsce montażu warto wzmocnić i zabezpieczyć - wsporniki w podłodze w miejscu osadzenia wkładu oraz płyta ognioodporna na ścianie. Należy również zadbać by w sąsiedztwie kominka nie przebiegały żadne elementy instalacji elektrycznej. Następnie należy nanieść obrys wkładu na ścianę, podłogę i sufit i tak ustawić kominek by zapewnić dostęp do kanału powietrznego. Jeśli otwory są spasowane można przystąpić do połączenia giętkiego przewodu z paleniskiem a otwór w ścianie zabezpieczyć pianką montażową i otynkować. Kolejny krok to montaż elementów stelaża od wykończenia obudowy kominka, a ścianę za kominkiem koniecznie trzeba zaizolować wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej. W tak przygotowanym miejscu można ustawić i wypoziomować wkład, który następnie podłącza się do przewodu spalinowego (za pomocą króćca) i obkłada wybranym materiałem wykończeniowym. Do obudowy górnej części kominka, czyli czopucha wykonuje się stelaż, który wykańczamy tak jak dolną część, pamiętając o wycięciu otworów na kratki wentylacyjne.

  

fot.: Montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym

Ważne, by przewód łączący miał średnicę odpowiadającą średnicy króćca wylotu spalin, a wszelkie połączenia były zabezpieczone żaroodpornym silikonem. Między bocznymi ścianami wkładu, a elementem obudowy należy zachować ok. 7 mm przestrzeń dylatacyjną pozwalającą na bezpieczną rozszerzalność cieplną.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Śnieżka


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego budownictwa... ¬ więcej...
 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów konstrukcyjnych... ¬ więcej...
 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook