Hewalex - patron sekcji


Czy warto inwestować w fotowoltaikę

aktualizacja: 28-02-2018, 12:34 – artykuł promocyjny


Fotowoltaika jest procesem technologicznym warunkującym produkcję energii elektrycznej pochodzącej ze światła słonecznego. Do przemiany dochodzi w ogniwach fotowoltaicznych, które najczęściej wykonane są z krzemu monokrystalicznego lub tak zwane multikrystaliczne. Za sprawą płytki z półprzewodnika światło słoneczne padające na ogniwo doprowadza do powstania napięcia elektrycznego, które jest przekazywane na urządzenie odbierające energię i generuje przepływ prądu elektrycznego.

 fot.: Moduł fotowoltaiczny TEGREON 240P Stiebel Eltron

Na tej zasadzie oparte jest działanie elektrowni fotowoltaicznych nazywanych farmami słonecznymi. Źródło energii oprócz tego, że jest odnawialne i praktycznie darmowe, to dodatkowo stanowi część tzw. czystej energii. Oprócz zalet czysto ekologicznych istnieje również możliwość generowania zysków finansowych. Inwestycja w fotowoltaikę daje możliwość korzystania z wyprodukowanej energii na własne potrzeby co pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za energię z elektrownii. Nadwyżki wyprodukowanej energii można odsprzedać do sieci publicznej za ustaloną stawkę za kWh.

  

fot.: Immergas - system modułów fotowoltaicznych

Wśród wielu czynników przemawiających na korzyść tego rozwiązania istnieją wciąż spore bariery związane ze sporymi nakładami na inwestycję, która zwraca się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania. Ilość wyprodukowanej energii uzależniona jest od dostaw światła słonecznego, na które nie mamy wpływu. W polskim prawie wciąż jest spora luka regulacji związanych z gwarantowanymi cenami i warunkami przyłącza. W najbliższym czasie kwestie te mają zostać uregulowane stosownymi ustawami.

fot.: Moduł fotowoltaiczny Stiebel Eltron zamontowane na dachu

Moduły fotowoltaiczne nie wymagają prac serwisowych ani żadnych innych nakładów finansowych w trakcie użytkowania, co przemawia na korzyść tego rozwiązania względem kolektorów słonecznych. Gwarancja to nawet 25 lat. Dodatkowo można starać się o dotacje na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych.

fot.: Viessmann - ogniwo fotowoltaiczne Vitovolt 200, które dostarcza energię elektryczną przez cały rok, w sposób absolutnie czysty, cichy i efektywny


W sprzedaży dostępne są elektrownie fotowoltaiczne podłączone do sieci (on-grid) oraz autonomiczne (off-grid) z serią akumulatorów. Oprócz tego systemy te mogą być wyposażone w innowacyjne urządzenia podążające za ruchem Słońca, które instaluje się na konstrukcji nadążnej (tzw. tracker).


Poczytaj o fotowoltaika w portalu


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Viessmann, Immergas, Stiebel Eltron


Zobacz także
Dom ekologiczny - jakie rozwiązania wybrać

Dom ekologiczny - jakie rozwiązania wybrać

Budując dom często zwracamy szczególną uwagę na koszty inwestycyjne. Staramy... ¬ więcej...

 
Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Dofinansowania na odnawialne źródła energii to jeden z etapów rządowych... ¬ więcej...

 
Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

Hybrydowy system grzewczy w domu energooszczędnym

Poszukiwanie nowych rozwiązań podnoszących energooszczędność budynków... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet