Werit


Baterie do łazienki oszczędzające wodę - przegląd

aktualizacja: 24-04-2020, 05:07 – artykuł promocyjny


Wysokie ceny wody oraz świadomość o ograniczonych jej zasobach, sprawiają, że producenci armatury łazienkowej i kuchennej przykładają dużo uwagi, by wyposażyć swoje produkty w mechanizmy i komponenty, czyniące je bardziej ekologicznymi i ekonomicznymi. Zakup nowoczesnej baterii, np. z eko-przyciskiem, perlatorem lub też sterowanych fotokomórką pozwoli nam oszczędzać wodę w swoich domach, nie tracąc nic z komfortu codziennej higieny.

fot.: Kludi - oszczędzanie wody to bardzo ważny aspekt naszego życia - rozwiązania ekologiczne powstały z myślą o środowisku naturalnym oraz jako element pozwalający na zanczne oszczędności w domowym budżecie

 

 

Po czym poznajemy, że dana bateria jest ekologiczna

 

Każda bateria posiada określoną klasę ekologiczną, która informuje nas o ilości przepływu wody na sekundę. Baterie, które charakteryzują się najmniejszym zużyciem wody, oznaczone są literką „Z”. Taki kran zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Literką "Z" oznaczone mogą być jedynie  baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.
 

Klasa armatury Przepływ wody w l/s
Z ≤ 15l/s
A ≤ 25l/s
S ≤ 33l/s
B ≤ 42l/s
C ≤ 50l/s
D ≤ 63l/s

 

fot.: Kludi - baterie ekologiczne to zazwyczaj modele bardzo wysoko rozwinięte, które wpisują się w najnowsze trendy wzornicze oraz wykorzystujące nowiniki technologiczne, dlatego doskonale pasują do nowoczesnych łazienek

 

Ekologiczne baterie do łazienki - propozycje

 

Wybierając baterię umywalkową, pamiętać musimy o tym, że niski przepływ wody jest w tym przypadku wskazany i dlatego zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”.

 

Oras - bateria ViendaEko baterie do łazienki

fot.: Oras Vienda                                        fot.: Ferro Cassino VerdeLine Plus        

 

Wybierając baterie do łazienki należy pamiętać, że powinniśmy zrezygnować z zakupu baterii z dwoma kurkami, gdyż są nieekonomiczne. Manewrowanie dwoma pokrętłami w celu ustawienia odpowiadającej nam temperatury wody, powoduje jej marnotrawienie. Bateria jednouchwytowa mieszakowa jest znacznie oszczędniejszym rozwiązaniem, w którym po jednorazowym uruchomieniu dźwigni wypływa woda o preferowanej przez nas temperaturze. Wewnętrzny mechanizm baterii miesza bowiem ciepłą i zimną wodę.

Guglielmi - klasyczny perlator

fot. Coram

 

Ekologiczne baterie powinny ponadto posiadać perlator (areator), czyli specjalną siatkę o drobnych oczkach

na końcu wylewki, która napowietrza strumień wypływającej wody, co pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Perlatory pomagają podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia. Montaż areatora nie wpływa na komfort korzystania z armatury.

 

fot.: Kludi - perlatory z serii ECO

fot.: Ferro - seria baterii Veneto VerdeLine została wyróżniona certyfikatem EU Ecolabel – najważniejszym europejskim wyróżnieniem z zakresu ekologii, gdyż oszczędzają wodę, energię służącą do jej podgrzania, a tym samym ograniczają koszty wynikające z ich czerpaniaBateria, która umożliwi nam zmniejszyć zużycie wody powinna posiadać dwustopniową głowicę, dzięki której otwarcie dźwigni baterii odbywa się w dwóch etapach - za pomocą jednego generujemy średni strumień wody, a w przypadku dwóch - strumień wysoki. Mechanizm ten pozwala nam uniknąć zbyt długiego manewrowania dźwignią baterii w celu ustawienia mocy wypływu, co umożliwia wylewanie wody bez potrzeby.

Innym rozwiązaniem, który ma zasadniczny wpływ na ilość wody zużywanej przez baterię, jest elektroniczny sensor, służący do sterowania wypływem wody z kranu. Woda płynie w niej tylko wtedy, gdy przysuniemy ręce do kranu. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Inteligentne baterie sterowane fotokomórką to idealne rozwiązanie do łazienek, z których korzystają dzieci - automatyczne odcięcie strumienia sprawia, że dzieci nie wylewają wody bez potrzeby.

 

Deante - baterie Ultra

fot.: Deante Ultra

 

Ekologiczny poziom zużycia wody przez baterię jest możliwy także dzięki wyposażeniu jej w ogranicznik przepływu wody, pozwalający nam na regulację siły strumienia wody bez względu na jej temperaturę. W trosce o ekologię, producenci armatury, wyposażają coraz częściej swoje produkty w ogranicznik temperatury wody, który pozwala na zmniejszenie energii zużywanej do podgrzania wody poprzez zastosowanie w głowicy kranu pierścienia regulacji temperatury.

Z uwagi na to, że na codzienną kąpiel i mycie żużywamy znaczną ilość wody (35% całkowitego zużycia wody w domu) oraz energii do jej podgrzania (10 minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni), powinniśmy zdecydować się na montaż ekologicznej baterii natryskowej oraz wannowej. W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo. Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: „B”, „C” lub nawet „D”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody.

Istnieje powszechnie znana teza, iż prysznic jest znacznie bardziej ekologiczny niż kąpiel w wannie. Podczas szybkiego prysznica zużywamy mniej wody.

Ekologiczny prysznic jest możliwy dzięki umieszczeniu w rączce natrysku specjalnego ogranicznika przepływu wody. Możemy ograniczyć jej zużycie nawet o 50%.

Zakup baterii z sygnalizacją świetlną LED daje nam możliwość kontrolowania czasu codziennych pryszniców. Kolorowe światło diody umieszczonej na baterii informuje nas ile powinien trwać ekologiczny prysznic: barwa zielona - prysznic eko, natomiast kolor czerwony oznacza, że zużylliśmy już zbyt dużo wody i pora już skończyć kąpiel.

Bateria wannowa może posiadać inteligentne rozwiązanie automatycznego napełniania wanny. Przykładem takie baterii jest Oras Eterna, dzięki której użytkownik samodzielnie może zaprogramować mechanizm napełniania wody do poziomu jaki preferuje. Przy kolejnych użyciach bateria już sama będzie wiedzieć, kiedy ma zamknąć strumień automatycznie. Wyeliminowane zostaje zatem ryzyko przelania się wody. 

Oras - bateria Oras Eterna - sama przygotowuje kąpiel

fot.: bateria wannowo-natryskowa Oras Eterna

 

Jeśli zaś posiadamy baterię, która funkcjonuje w prawidłowy sposób i nie chcemy jej wymieniać na nową, wystarczy, że dokupimy akcesoria z mechanizmem pozwalającym na oszczędność wody i skomponujemy w ten sposób ekologiczny zestaw. Przykładem takiego rozwiązania jest rączka natryskowa Oras Natura, którą wystarczy połączyć z wężem, i ekologiczny prysznic jest gotowy do użycia. Rączka posiada w centralnym punkcie głowicy natryskowej specjalny eko-przyscisk, po uruchomieniu którego woda natychmiast zaczyna płynąć delikatniejszym strumieniem.

 

Oras - rączka Oras Natura

fot.: Oras Natura

 

Rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ilości wody zużywanej podczas codziennej kąpieli jest bateria termostatyczna, która umożliwia ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury wody. Pozwala to skrócić czas ustawiania odpowiedniej temperatury wody. Ponadto bateria termostatyczna utrzymuje temperaturę wody na niezmienionym poziomie bez względu na wahania ciśnienia.

 

Armatura Kraków - bateria termostatyczna wannowaKuchinoxLaveo

fot. Grupa Armatura                               fot. Kuchinox                                 fot.: Laveo

       

Baterie łazienkowe mogą także posiadać blokadę wypływu gorącej wody. Głowica baterii wyposażona jest w specjalny regulator, który dzięki odpowiedniemu ustawieniu zmniejsza zużycie wody oraz chroni przed poparzeniem.  


Kierując się powyższymi poradami, wybierzemy baterie, które przyniosą korzyści nie tylko dla naszej kieszeni, ale również będą przyjazne dla środowiska naturalnego. Kupując kran do łazienki, należy pamiętać, aby czytać dokładnie parametry baterii zawarte na opakowaniach lub etykietach technicznych armatury.

 

 

Zobacz koniecznie

 

Eko baterie - jak oszczędzać wodę?


Eko baterie - jak oszczędzać wodę
Eko baterie do łazienki i kuchni
Eko baterie do łazienki i kuchni
Baterie oszczędzające wodę
Baterie oszczędzajęce wodę


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Deante, Ferro, Grupa Armatura, Kuchinox, Oras, Kludi, Laveo


Zobacz także
Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Mycie i dezynfekcja rąk to temat numer jeden od dłuższego czasu. Pandemia koronawirusa... ¬ więcej...

 
Baterie kuchenne i łazienkowe DIAMOND

Baterie kuchenne i łazienkowe DIAMOND

Łazienki urządzane w stylu ekologicznym, z użyciem naturalnych materiałów... ¬ więcej...

 
Umywalki nierdzewne KMB Steel Product - projesjonalne myjnie ze stali nierdzewnej

Umywalki nierdzewne KMB Steel Product - projesjonalne myjnie ze stali nierdzewnej

Umywalki są powszechnie obecne w naszych łazienkach, kuchniach i potrzebne do normalnego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet