zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Pipelife    Logo STERR

Stiebel Eltron Radox Radiators

  Dimplex

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

Brötje Heizung   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Kolektory słoneczne - komfort i oszczędności energii

aktualizacja: 28-11-2016, 10:44 – artykuł promocyjny


Zanim przystąpimy do prac związanych z instalacją solarną, powinniśmy najpierw podjąć decyzję odnośnie sposobu jej zastosowania, a mianowicie: czy kolektory mają nam służyć jedynie do wspomagania przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy też chcemy także je wykorzystać do centralnego ogrzewania budynku.

Buderus oferuje kompletne pakiety urządzeń do obu systemów. Należy jednak pamiętać, iż instalacja solarna nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Mogą zdarzyć się bowiem dłuższe okresy złej pogody w czasie, w którym zapewniony musi zostać również komfort mieszkańców. Dlatego należy wyposażyć instalację w dodatkowe źródło ciepła np. kocioł gazowy.

W celu dokonania w sposób optymalny doboru wielkości powierzchni kolektorów słonecznych, pojemności zasobnika oraz rodzaju kompletnej stacji pompowej, należy uwzględnić wpływ następujących czynników:

 • miejsce montażu instalacji słonecznej,
 • nachylenie dachu - optymalny kąt w okresie całorocznej eksploatacji powinien wynosić ok. 400;
 • usytuowanie dachu w stosunku do kierunków świata - położenie kolektora nie powinno odbiegać od kierunku południowego o +/-150;
 • wielkość oraz rozkład czasowego zużycia c.w.u. - należy ustalić dzienne średnie zużycie c.w.u.


Mając wyliczoną powierzchnię kolektorów słonecznych, należy zastanowić się nad sposobem ich montażu. Kolektory słoneczne marki Buderus można instalować zarówno na dachach skośnych jak i płaskich oraz na fasadach budynku.

Dla małych instalacji powinno się zastosować połączenie szeregowe, natomiast dla dużych instalacji należy zastosować połączenie równoległe. W ten sposób osiągnięty zostanie równomierny przepływ czynnika przez pole kolektorów. Zaleca się również, aby liczba kolektorów przypadająca na jeden rząd, była taka sama. 

Wybór stacji pompowej dla małych instalacji może się odbyć w oparciu o liczbę kolektorów. Kompletne stacje solarne oferowane przez markę Buderus wyposażone są we wszystkie niezbędne części składowe (pompa obiegu solarnego, zawór bezpieczeństwa (6bar), hamulec hydrauliczny, element do pomiaru strumienia objętości, manometr, zawór kulowy ze zintegrowanym termometrem na zasilaniu i powrocie obiegu solarnego). Przystosowane są odpowiednio do obsługi: 5, 10, 20 lub 50 kolektorów. 

Jednak przy dużych instalacjach, wymagających większej powierzchni kolektorów należy uwzględnić sumę oporów oraz wymagany przepływ objętościowy przez instalację.

Ważne jest, aby podczas realizacji instalacji solarnej, starannie wykonać izolację termiczną, co pozwoli na zmniejszenie do minimum strat ciepła. Kolektory słoneczne, stacje pompowe oraz zasobniki solarne marki Buderus dostarczane są wraz z wykonaną fabrycznie izolacją cieplną.

W instalacji solarnej musi zostać zamontowane naczynie wzbiorcze, które przejmuje zmiany objętości czynnika solarnego związane ze zmianą jego temperatury. Natomiast w najwyższym punkcie instalacji należy zastosować odpowietrznik. Alternatywą do odpowietrznika jest separator powietrza montowany w kotłowni osobno lub wraz ze stacją solarną. Na króćcu wylotowym ciepłej wody z zasobnika powinien zostać zainstalowany zawór mieszający, którego zadaniem jest zabezpieczenie użytkowników przed zbyt wysoką temperaturą c.w.u..

Nowością w ofercie marki Buderus są kolektory słoneczne Logasol CKN2.0, podgrzewacze solarne Logalux SM oraz SMS, a także pakiety solarne SILVER+, GOLD+, PLATINUM+ i DIAMANT+.

 

Buderus - Płaski kolektor słoneczny Logasol CKN2.0

 

Płaski kolektor słoneczny Logasol CKN2.0 dzięki wysokoselektywnej powłoce PVD aluminiowego absorbera, zapewnia stałe, wysokie uzyski cieplne. Jego zaletami są także niewielka waga i możliwość montażu zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim.

 

Biwalentny zasobnik c.w.u. Logalux SMBiwalentny zasobnik c.w.u. Logalux SMS

   Logalux SM                    Logalux SMS    

 

W ofercie Buderusa znalazły się także nowe, ładowane za pomocą dwóch wężownic, biwalentne podgrzewacze pojemnościowe c.w.u. - Logalux SM i Logalux SMS. Zastosowana w Logalux SM, wolna od związków FCKW osłona izolacyjna sprawia, że straty ciepła są niewielkie. Zaletą tego podgrzewacza jest wysoki współczynnik wydajności NL oraz dostępność w kilku wersjach o różnych pojemnościach (200, 290, 300, 400 i 500 litrów). Z kolei podstawowymi zaletami Logalux SMS są zintegrowane komponenty (stacja solarna i grupa pompowa), możliwość przyłączenia grzałki elektrycznej i montażu pompy z prawej lub lewej strony. Logalux SMS dostępny jest w dwóch pojemnościach (290 i 400 litrów). W przypadku obu podgrzewaczy istnieje możliwość wyboru kolorystyki urządzenia, ponieważ obudowa występuje w dwóch kolorach, niebieskim i białym.

 

Buderus - pakiety solarne

 

Buderus wprowadził na rynek również nowe pakiety solarne do podgrzewania c.w.u. (SILVER+, GOLD+, PLATINUM+ i DIAMANT+). Składają się one z kolektorów płaskich lub próżniowych (DIAMANT+) i wyposażone są w naścienny, innowacyjny regulator Logamax SC 20 oraz dwupionową stację pompową KS0105 z wbudowanym separatorem powietrza. Stworzono je z myślą o różnych grupach użytkowników, liczących w zależności od pakietu od dwóch do pięciu osób.

Od 1 lutego 2013 roku można przedłużyć gwarancję na wszystkie kolektory słoneczne marki Buderus. Wydłużony okres gwarancji wynosi, w zależności od modelu, dziesięć lub pięć lat:

 • CKN 2.0, SKN 4.0 - 10 lat
 • SKS 4.0, SKR - 5 lat

 

 

Warunkiem uzyskania 5-letniej gwarancji dla w/w elementów jest:

 

 • zakup realizowany w ramach programu dotacji 45% (NFOŚiGW),
 • podanie nazwy banku oraz daty i numeru umowy kredytowej,
 • realizacja inwestycji poprzez Autoryzowanego Partnera Handlowego Buderus (APH),
 • coroczny przegląd instalacji słonecznej, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli stanu anody magnezowej w podgrzewaczu, wykonywany przez uprawnionego APH lub Autoryzowany Serwis Buderus,
 • podpisanie Umowy Serwisowej Przedłużenia Gwarancji dla 3, 4 i 5 roku.


Okres 5-letniej gwarancji dla wskazanych elementów według podanych wyżej warunków, obowiązuje niezależnie od standardowo zawartych w karcie gwarancyjnej, jednak nie dłużej niż 63 miesiące od daty ich zakupu.

Po przeprowadzeniu prawidłowego doboru powierzchni kolektorów słonecznych oraz wszystkich elementów składowych instalacji, pozostaje wykonanie poprawnego montażu. Zaleca się korzystanie z usług autoryzowanych instalatorów marki Buderus, którzy dzięki swojemu doświadczeniu zagwarantują długotrwałą, bezawaryjną i oszczędną pracę urządzeń.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze fakty

Kolektory słoneczne to pierwsze alternatywne źródło energii, które... ¬ więcej...

 
Instalacja solarna a zagrożenie bakterią Legionella

Instalacja solarna a zagrożenie bakterią Legionella

Instalacje niskotemperaturowe uważane są za sprzyjające rozwoju groźnych dla życia... ¬ więcej...

 
Kolektory słoneczne - wykorzystaj darmowe ciepło

Kolektory słoneczne - wykorzystaj darmowe ciepło

Słońce ma wielki potencjał energetyczny i właśnie dlatego może stać się gwarantem... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet