Jak optymalnie ogrzewać dom lub mieszkanie

aktualizacja: 15-06-2015, 11:56 – artykuł promocyjny


Niezmiernie ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy. Optymalna wysokość temperatury, która powinna panować w naszych domach i mieszkaniach do ok. 20 stopni C. Zbyt wysoka temperatura powoduje przesuszenie powietrza, co negatywnie wpływa na organizm ludzki - układ odpornościowy ulega osłabieniu. W zbyt nagrzanych pomieszczeniach trudniej jest się nam skoncentrować, czujemy się senni i zmęczeni. Natomiast w niedogrzanych pomieszczeniach pojawia się wilgoć, co sprawia, że nie czujemy się komfortowo. Gdy jest nam zimno trudno jest się odprężyć i odpocząć.

O to by temperatura w naszym mieszkaniu była jak najbardziej optymalna, powinniśmy dbać przez cały rok. Liczba kresek, którą wskazuje termometr znacznie wpływa na nasze zdrowie oraz nastrój. Co zrobić, by czuć się dobrze i zdrowo szczególnie podczas zbliżających się chłodnych jesienno - zimowych dni?

 

Armatura Kraków - grzejnik, ogrzewanie

 

 

Temperatura optymalna

 

Chociaż przez wiele osób temperatura optymalna jest odczuwalna indywidualnie, istnieją pewne zalecenia, co do jej wysokości w poszczególnych pomieszczeniach. Najlepiej funkcjonujemy, gdy w naszym mieszkaniu panuje ok. 20 stopni C. Mogą to być wahania od 19 do 22 stopni, ważne by zbytnio nie odbiegać od tej normy, pozwala to bowiem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu, który powinien wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze powoduje utratę nawilżenia śluzówek dróg oddechowych, a w efekcie problemy np. z gardłem. Na najniższą temperaturę możemy pozwolić sobie w łazience, którą dogrzewamy tylko podczas kąpieli. W sypialni najlepiej by temperatura nie przekraczała 18 st. C. Nasz sen będzie zdrowszy, a rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii.


Ważne by temperatury w domu utrzymywały się na jednakowym poziomie, należy unikać jej gwałtownych skoków lub spadków. Skutecznym rozwiązaniem dla racjonalnego ogrzewania są nowoczesne grzejniki aluminiowe - Grzejniki we współpracy z termostatem zapewniają utrzymanie temperatury na stałym poziomie, dzięki czemu równomiernie rozkładają ją w całym pomieszczeniu - wyjaśnia Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura -  Charakteryzuje je bardzo dobra przewodność cieplna, dzięki czemu szybko się nagrzewają - dodaje Dziedzina.

Bardzo istotne, w zachowaniu niezmiennej temperatury w mieszkaniu jest to aby nie zasłaniać grzejników np. zasłonami lub elementami stałymi. W ten sposób blokujemy cyrkulację powietrza. W okresie jesiennym i zimowym bardzo ważne jest aby nie zapominać o wietrzeniu pomieszczeń -  powinno być krótkie, ale intensywne. Wyjeżdżając warto ustawić termostaty na najniższą wartość zamiast wyłączać je zupełnie. Po powrocie do domu nie będzie on wyziębiony i zużyjemy mniej energii na jego dogrzanie. Pamiętamy, aby w pomieszczeniach rzadziej używanych utrzymywać niższe temperatury - to również pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
tel. (12) 25 44 200
www: www.grupa-armatura.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Lusterka i suszarki hotelowe

Lusterka i suszarki hotelowe

Żyjemy w czasach, w których potrzeby klienta stawiane są na pierwszym miejscu.... ¬ więcej...

 
Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Warunki techniczne i grubość izolacji w instalacjach HVAC

Jesień to doskonały czas, aby przyjrzeć się efektywności energetycznej budynku.... ¬ więcej...

 
System baterii Geberit - przegląd rodzajów

System baterii Geberit - przegląd rodzajów

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet