intersoft

Jak dobrać wentylator łazienkowy

aktualizacja: 21-03-2019, 06:32 – artykuł promocyjny


Podczas urządzania łazienki nie można zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wentylacja tego pomieszczenia. Montaż wentylatora łazienkowego jest skutecznym rozwiązaniem problemu z nadmierną wilgocią, parą wodną oraz z nieświeżym powietrzem w łazience. Urządzenie to służy bowiem do wspomagania wymiany wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni wentylator, który nie tylko będzie spełniał swoje funkcje, ale także będzie estetycznie wyglądał.

Zehnder - wentylator łazienkowy

 

 

Po co nam wentylator?

 

Skraplająca się para wodna, zaparowane lustra i szyby, a w konsekwencji pleśń to oznaki, że wentylacja w naszej łazience nie spełnia podstawowych wymogów. Okazuje się, że powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna bardzo często nie działa prawidłowo. W dużym stopniu jest ona zależna od panujących na zewnątrz warunków, takich jak: siła i kierunek wiatru czy temperatura i ciśnienie atmosferyczne.

Skutecznym rozwiązaniem problemów z nadmierną wilgotnością powietrza w łazienkach, jest zainstalowanie wentylatorów, które wspomogą jego wymianę.

Dzięki umieszczeniu w łazience wentylatora łazienkowego:

 • możemy pozbyć się problemu nieschnących wilgotnych ręczników
 • oraz zaparowanych szyb i luster.

 

Pamiętajmy jednak, że do prawidłowej pracy wentylatora i optymalnej wentylacji, potrzebny jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do mieszkania. Możemy to zrobić np. poprzez rozszczelnienie okien, ważna jest także kratka w drzwiach łazienkowych. Dzięki temu, mamy zapewniony dostęp powietrza do łazienki i wentylatora.

 

 

 

fot.: Flop System - wentylator łazienkowy Intellivent

 

Jak dobrać wentylator  - ważne parametry

 

Wybierając wentylator do łazienki, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, świadczących o jego wydajności i sprawności.
 

 • Przede wszystkim, w zależności od miejsca zamontowania, takie urządzenie musi być odpowiednio chronione przed bryzgami wody. Szczególnie silnik wentylatora powinien spełniać określoną klasę zabezpieczenia. Jeśli nie posiada dopuszczenia, to nie powinniśmy instalować go w łazience.
 • Następną ważną kwestią jest wydajność wentylatora, która decyduje o tym, w jak krótkim czasie wyciągnie on parę czy nieprzyjemny zapach z łazienki.


WAŻNE!
Najlepiej, jeżeli wydajność urządzenia minimum trzykrotnie przekracza kubaturę łazienki. Objętość pomieszczenia możemy łatwo wyliczyć mnożąc jego powierzchnię oraz wysokość. Odpowiednią wydajność wentylatora otrzymamy mnożąc liczbę wymian (zgodnie z normą wymieniana powietrza co 6-8 razy na godzinę) przez kubaturę łazienki.

 • Kolejne kryterium przy zakupie to ciśnienie całkowite. W przypadku, gdy nasza łazienka nie ma bezpośredniego połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, tylko z układem przewodów wentylacyjnych, wówczas musimy zamontować wentylator o wyższej wydajności.
 • Nie bez znaczenia jest marka produktu - w handlu spotykamy się z produktami dopuszczonymi do obrotu na podstawie badań z niepewnych źródeł lub wręcz bez szczegółowych dopuszczeń.

Wentylator do łazienki

fot.: Venture Industries - wentylator SILENT charakteryzuje się bardzo cichą pracą (26,5 dB)

 

Nie zapomnij o estetyce

 

Inwestycja w wentylator przede wszystkim przełoży się na prawidłowy klimat w naszej łazience. Wybierając i analizując cechy urządzenia, zwróćmy też uwagę na jego estetykę. Pamiętajmy, że w pewnym stopniu będzie on elementem dekoracyjnym łazienki. Można wybrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb - np. do montażu nad kabiną prysznicową lub z oświetleniem, ale i takie, które w wyjątkowy sposób podkreśli styl pomieszczenia. Większość wentylatorów łazienkowych wyróżnia się nowoczesnym designem, dużą popularnością cieszą się te w dekoracyjnych chromowanych osłonach, ze szklanym panelem oraz w wersji z podświetleniem. Bez problemu można je zamontować zarówno w już istniejących budynkach, jak i tych dopiero powstających.

Na efekty działania wentylatora nie będziemy musieli długo czekać. Od razu odczujemy wyraźną różnicę w powietrzu łazienki, podnosząc tym samym komfort pomieszczenia.

 

QUIET S - wentylator domowy Ventswentylator łazienkowy Decor - CentrowentVentia - wentylator łazienkowy Havaco Como Design

fot.: Vents                                fot.: Centrowent                            fot.: Ventia        


Montaż wentylatora łazienkowego - wybór miejsca

 

Przed przystąpieniem do montażu wentylatora należy zapoznać się z instrukcją producenta dołączoną do urządzenia. Jako że jest to urządzenie elektryczne wymaga współpracy z wykwalifikowanym elektrykiem, a przed rozpoczęciem instalacji należy odłączyć zasilanie sieciowe. Wentylator łazienkowy może być zamontowany:

 • na ścianie


W ścianie należy wyciąć/ wykuć otwór o odpowiednich wymiarach (kanał biegnący w ścianie musi lekko opadać w kierunku zewnętrznej strony ściany, aby uniemożliwić dostawanie  się wody, np. podczas deszczu do wnętrza pomieszczenia). Przykładając wentylator bez przedniego panelu do ściany zaznaczamy 4 punkty montażowe oraz wlot przewodu do wentylatora, który musi byc doprawadzony przez rozłącznik dwubiegunowy. Po przełożeniu przewodu przez wlot kablowy możliwe jest zamocowanie korpusu wentylatora.
 

 • w suficie

W suficie podwieszanym, należy wykorzystać zaczepy szybkiego mocowania. W wariancie tym powietrze musi być odprowadzane na zewnątrz za pomocą elastycznego przewodu wentylacyjnego, a nie do przestrzeni nadsufitowej czy na strych, aby niedopuścić do powstania ciągu wstecznego do pomieszczenia.
 

 • w szybie okna

Wyciąć w szklanej szybie otwór o odpowiednich wymiarach. Do zamocowania korpusu wentylatora użyć kleju do szkła, a następnie przekręcić wkręty zaczepów w prawo, aby zacisnąć je na szybie. W ten sposób wentylator zostanie pewnie zamocowany na szybie.

 

Ważne wskazówki dotyczące bezpiecznego montażu

 • Wentylator należy umieścić na jak najwyższej wysokości
 • Wentylator należy zamontować naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza i co najmniej 30 mm od sklepienia ściany i sufitu.
 • Wentylator należy zamontować jak najbliżej źródeł parylub nieprzyjemnych zapachów,jednak na tyle daleko, aby  osoby biorące kąpiel lub prysznic nie były w stanie dotknąć wentylatora
 • Jeśli wentylator ma zostać zamontowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz wody, kocioł gazowy  lub inne podobne urządzenia niewyposażone w przewód powietrzno-spalinowy, obowiązkiem instalatora jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.
 • W instalacji zasilającej wentylator musi być zainstalowany rozłącznik 2-biegunowy do zastosowania w instalacjach budynków, który rozłącza obie żyły przewodu zasilającego.

   


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Zehnder Polska
Zdjęcia: Flop System, Venture Industries, Vents, Centrowent, Ventia


Zobacz także
Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Mnogość dostępnych na rynku okapów może przytłoczyć. Jaki okap... ¬ więcej...

 
Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynkom, które... ¬ więcej...

 
Jak pozbyć się posmaku chloru z wody

Jak pozbyć się posmaku chloru z wody

Smaczna woda z kranu to przede wszystkim woda bez posmaku chloru. W jaki sposób... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet