Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Jak dobrać wentylator łazienkowy

artykuł promocyjny


Podczas urządzania łazienki nie można zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wentylacja tego pomieszczenia. Montaż wentylatora łazienkowego jest skutecznym rozwiązaniem problemu z nadmierną wilgocią, parą wodną oraz z nieświeżym powietrzem w łazience. Urządzenie to służy bowiem do wspomagania wymiany wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni wentylator, który nie tylko będzie spełniał swoje funkcje, ale także będzie estetycznie wyglądał.

Zehnder - wentylator łazienkowy

 

 

Po co nam wentylator?

 

Skraplająca się para wodna, zaparowane lustra i szyby, a w konsekwencji pleśń to oznaki, że wentylacja w naszej łazience nie spełnia podstawowych wymogów. Okazuje się, że powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna bardzo często nie działa prawidłowo. W dużym stopniu jest ona zależna od panujących na zewnątrz warunków, takich jak: siła i kierunek wiatru czy temperatura i ciśnienie atmosferyczne.

Skutecznym rozwiązaniem problemów z nadmierną wilgotnością powietrza w łazienkach, jest zainstalowanie wentylatorów, które wspomogą jego wymianę.

Dzięki umieszczeniu w łazience wentylatora łazienkowego:

  • możemy pozbyć się problemu nieschnących wilgotnych ręczników
  • oraz zaparowanych szyb i luster.

 

Pamiętajmy jednak, że do prawidłowej pracy wentylatora i optymalnej wentylacji, potrzebny jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do mieszkania. Możemy to zrobić np. poprzez rozszczelnienie okien, ważna jest także kratka w drzwiach łazienkowych. Dzięki temu, mamy zapewniony dostęp powietrza do łazienki i wentylatora.

 

Jak dobrać wentylator  - ważne parametry

 

Wybierając wentylator do łazienki, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, świadczących o jego wydajności i sprawności.
 

  • Przede wszystkim, w zależności od miejsca zamontowania, takie urządzenie musi być odpowiednio chronione przed bryzgami wody. Szczególnie silnik wentylatora powinien spełniać określoną klasę zabezpieczenia. Jeśli nie posiada dopuszczenia, to nie powinniśmy instalować go w łazience.
  • Następną ważną kwestią jest wydajność wentylatora, która decyduje o tym, w jak krótkim czasie wyciągnie on parę czy nieprzyjemny zapach z łazienki.


WAŻNE!
Najlepiej, jeżeli wydajność urządzenia minimum trzykrotnie przekracza kubaturę łazienki. Objętość pomieszczenia możemy łatwo wyliczyć mnożąc jego powierzchnię oraz wysokość. Odpowiednią wydajność wentylatora otrzymamy mnożąc liczbę wymian (zgodnie z normą wymieniana powietrza co 6-8 razy na godzinę) przez kubaturę łazienki.

  • Kolejne kryterium przy zakupie to ciśnienie całkowite. W przypadku, gdy nasza łazienka nie ma bezpośredniego połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, tylko z układem przewodów wentylacyjnych, wówczas musimy zamontować wentylator o wyższej wydajności.
  • Nie bez znaczenia jest marka produktu - w handlu spotykamy się z produktami dopuszczonymi do obrotu na podstawie badań z niepewnych źródeł lub wręcz bez szczegółowych dopuszczeń.

Wentylator do łazienki

fot.: Venture Industries - wentylator SILENT charakteryzuje się bardzo cichą pracą (26,5 dB)

 

Nie zapomnij o estetyce

 

Inwestycja w wentylator przede wszystkim przełoży się na prawidłowy klimat w naszej łazience. Wybierając i analizując cechy urządzenia, zwróćmy też uwagę na jego estetykę. Pamiętajmy, że w pewnym stopniu będzie on elementem dekoracyjnym łazienki. Można wybrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb - np. do montażu nad kabiną prysznicową lub z oświetleniem, ale i takie, które w wyjątkowy sposób podkreśli styl pomieszczenia. Większość wentylatorów łazienkowych wyróżnia się nowoczesnym designem, dużą popularnością cieszą się te w dekoracyjnych chromowanych osłonach, ze szklanym panelem oraz w wersji z podświetleniem. Bez problemu można je zamontować zarówno w już istniejących budynkach, jak i tych dopiero powstających.

Na efekty działania wentylatora nie będziemy musieli długo czekać. Od razu odczujemy wyraźną różnicę w powietrzu łazienki, podnosząc tym samym komfort pomieszczenia.

 

QUIET S - wentylator domowy Ventswentylator łazienkowy Decor - Centrowent

fot.: Vents                                fot.: Centrowent     


Montaż wentylatora łazienkowego - wybór miejsca

 

Przed przystąpieniem do montażu wentylatora należy zapoznać się z instrukcją producenta dołączoną do urządzenia. Jako że jest to urządzenie elektryczne wymaga współpracy z wykwalifikowanym elektrykiem, a przed rozpoczęciem instalacji należy odłączyć zasilanie sieciowe. Wentylator łazienkowy może być zamontowany:

  • na ścianie


W ścianie należy wyciąć/ wykuć otwór o odpowiednich wymiarach (kanał biegnący w ścianie musi lekko opadać w kierunku zewnętrznej strony ściany, aby uniemożliwić dostawanie  się wody, np. podczas deszczu do wnętrza pomieszczenia). Przykładając wentylator bez przedniego panelu do ściany zaznaczamy 4 punkty montażowe oraz wlot przewodu do wentylatora, który musi byc doprawadzony przez rozłącznik dwubiegunowy. Po przełożeniu przewodu przez wlot kablowy możliwe jest zamocowanie korpusu wentylatora.
 

  • w suficie

W suficie podwieszanym, należy wykorzystać zaczepy szybkiego mocowania. W wariancie tym powietrze musi być odprowadzane na zewnątrz za pomocą elastycznego przewodu wentylacyjnego, a nie do przestrzeni nadsufitowej czy na strych, aby niedopuścić do powstania ciągu wstecznego do pomieszczenia.
 

  • w szybie okna

Wyciąć w szklanej szybie otwór o odpowiednich wymiarach. Do zamocowania korpusu wentylatora użyć kleju do szkła, a następnie przekręcić wkręty zaczepów w prawo, aby zacisnąć je na szybie. W ten sposób wentylator zostanie pewnie zamocowany na szybie.

 

Ważne wskazówki dotyczące bezpiecznego montażu

  • Wentylator należy umieścić na jak najwyższej wysokości
  • Wentylator należy zamontować naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza i co najmniej 30 mm od sklepienia ściany i sufitu.
  • Wentylator należy zamontować jak najbliżej źródeł parylub nieprzyjemnych zapachów,jednak na tyle daleko, aby  osoby biorące kąpiel lub prysznic nie były w stanie dotknąć wentylatora
  • Jeśli wentylator ma zostać zamontowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz wody, kocioł gazowy  lub inne podobne urządzenia niewyposażone w przewód powietrzno-spalinowy, obowiązkiem instalatora jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.
  • W instalacji zasilającej wentylator musi być zainstalowany rozłącznik 2-biegunowy do zastosowania w instalacjach budynków, który rozłącza obie żyły przewodu zasilającego.

     


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Zehnder Polska
Zdjęcia: Venture Industries, Vents, Centrowent




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook